Väkivallan tie

Miekkonen

Se että joku saa turpaansa vaikuttaa eniten siihen, että turpaansaanut haluaa entistä enemmän tulla vahvemmaksi ja kehittyä.

Koska väkivalta, pakkokeinot ja lait lisääntyvät niin tarkastellaan mittä ne aiheuttaa:

Ennen toista maailmansotaa juutalaisilla oli vähän valtaa ja mahdollisuuksia vaikuttaa asioihin, Hitlerin yrittäessä tuhota juutalaiset, heissä kasvoi halu selviytyä, ja kasvattaa mahdollisuuksiaan sekä vaikutusvaltaa, nyt juutalaiset ovat yksi eniten maailmassa vaikutava ryhmittymä.

Ennen kieltolakia suomessa oli kehittynyt juomakulttuuri, johon liittyi paljon, rituaaleja ja käyttäytymismalleja.
Kieltolaki kielti viinan ja alkuperäinen juomakulttuuri tuhoutui, ja juominen muuttui nopeatempoiseksi salassa tapahtuvaksi humalahakuisuudeksi.
Nyt ollaan tilanteessa missä alkoholinkäyttö ja sen haittavaikutukset uhkaa räjähtää käsiin.

Ennen kannabiksen kieltoa, suomessa ei ollut huumeongelmaa, vaikka vanhakansa kyllä tunsi hampun ja sen polttelemisen, kieltolaki aiheutti kannabiksen käytön häviämisen maan alle josta se nyt tekee uutta kasvua, yhä tukevammin juurin.

Näistä esimerkeistä voimme todeta, että pakottaminen ja pakkokeinot ainoastaan työntävät ongelman eteenpäin seuraavalle sukupolvelle.Tämä pätee terrorismin ja huumeidenvastaisen sodankin osalta, vanhuudessamme ongelma on vain pahempi.

Nyt monet naiset ajattelevat että naisten tyyli, hienovaraisempi tautavaikuttaminen on oikea keino aiheuttaa muutoksia, asia ei ole näin yksinkertainen, sillä jos muutos ei ole oikeaan luonnoliseen suuntaan, ongelma puhkeaa myös, mutta sillä erovaisuudella, että siihen on vaikeampi löytää ratkaisua.

tästä esimerkki: Naiset saivat äänioikeuden vaikuttaessaan taustatekijoihin ja miesten mielipiteisiin, tästä aiheutui että miehet kokivat naiset tasa-arvoiseksi myös fyysisesti ja naiin kohdistuva fyysinen väkivalta on sen jälkeen vain kasvanut. Nyt kehitetään yhä enemmän pakkokeinoja,
ja lakeja naisiin kohdistuvan väkivallan kitkemiseen, josta aiheutuu vain se että miehet tulevat taitavammaksi henkisen väkivallan käyttäjiksi.

fyysisen tai henkisen väkivallan ja pakottamisen taustalla on aina pahoinvointi, ja vain löytämällä pahoivoinin alkuperäinen syy voimme lisätä pitkäaikaista, todellista hyvinvointia, tähän tarvitaan molempien sukupuolten alkuperäistä ja luonnolista osallistumista.

1

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sohvi

      mielestäni asiaakin, mutta kyllä lakeja, rajoituksia, sanktioita tarvitaan rikoksia ja rikkomuksia vastaan sekä heikompien suojelemiseksi. Myös väitteesi väkivallan lisääntymisestä perustuu tunteeseen, ei tietoon. Väkivalta vain nykyään ymmärretään nykyään paremmin väkivallaksi, tilastoidaan paremmin ja julkistetaan paremmin.

      Olen sitä mieltä, että elin- ja sivistystason (kasvatuksen, ideaalien) muutoksen myötä Suomessakin on väkivallan ihannointi ja käyttö arjen vuorovaikutussuhteissa vähentynyt muutaman vuosisadan sisällä. Naiset, lapset ja vanhukset ovat "voittajia" tässä trendissä.

      Sen sijaan holhoukselta haiskahtava lainsäädäntö on pilatusmaista käsienpesua. Tällaista on ollut mm. kieltolaki ja sen henkiset rippeet, jotka vaikuttavat edelleen, huumeiden käytön sanktiointi ja linja jatkuu prostituutioasioissa. Päätöksentekijöiden motto on: kaikki sellainen tehdään, joka näyttää hyvältä, muttei maksa mitään ja varsinkaan ei auta mitään. Mutta me ollaan tehty voitavamme!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5130
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      116
      1618
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1449
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1349
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1173
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1060
    7. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1037
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      999
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      807
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      793
    Aihe