Talebaneja ei voi ihminen

hyväksyä!

Ihmettelen miten räksyttävä kommari voi sen tehdä?
WIKI
Taliban-hallinto ja sen johtama Afganistanin islamilainen emiraatti tuli tunnetuksi muslimimaailman tiukimmasta sharia-lainsäädännöstä ja kielteisestä asenteestaan kulttuuriin, kuten elokuviin, teatteriin, patsaisiin tai taiteenseen yleensä. Erityisesti Taliban-liike tuli kansainvälisesti tunnetuksi suhtautumisestaan naisiin. Naiset eivät saaneet julkisesti esiintyä kuin pukeutuneena burkhaan, eivätkä he saanet käydä töissä tai koulussa kahdeksan ikävuotta täytettyään. Ainoastaan koraanin opiskelu oli naisilta sallittu. Mieslääkärit eivät voineet tutkia naispotilasta ilman, että tällä oli mukanaan säädyllisen toiminnan varmistanut miespuolinen seuralainen, mikä johti siihen, että naisten sairauden jäivät hoitamatta. Naisia ruoskittiin ja pahoinpideltiin julkisesti kaduilla ja heitä teloitettiin julkisesti Taliban-lakien rikkomisista. Muutenkin Taliban tuli tunnetuksi kovasta lainsäädännöstään, johon kuuluivat rikollisten ruumiinosien katkaisut, julkiset teloitukset, pahoinpitelyt ja ruoskimiset.

7

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rikollisia ovat Talebanit

      Omituista tosiaan kun rikollisjärjestönä tunnettu kommunistit arvostelevat terrorismin vastaista sotaa ja vapauden levittämistä.

      • ei..

        terrorismia vaan PNAC suunnitelmaa...

        "“Iran saattaa hyvinkin osoittautua yhtä suureksi uhaksi USA:n eduille kuin Irak on ollut”

        Laaja asiakirja ei luonnollisestikaan rajoitu Lähi-idän käsittelyyn, vaan hahmottelee keinoja Yhdysvaltain vallan kasvattamiseksi kaikkialla maailmassa. Siinä kutsutaan Iso-Britannian kaltaisia tärkeitä liittolaishallituksia “kaikkein tehokkaimmaksi ja tuloksellisimmaksi keinoksi toteuttaa Amerikan globaalia johtajuutta”. Rauhanturvaoperaatioiden ilmoitetaan “vaativan pikemminkin Amerikan kuin Yhdistyneiden Kansakuntien poliittista johtoa”. Kiinaan kaivataan hallituksen vaihdosta, todeten että “on aika lisätä Yhdysvaltain joukkojen läsnäoloa Kaakkois-Aasiassa” Tämä voi raportin mukaan “johtaa siihen että Amerikan ja sen liittolaisten voima tarjoaa sysäyksen demokratisoitumisprosessille Kiinassa”.

        PNAC:n suunnitelmassa todetaan että Yhdysvaltojen tulee ehkäistä minkä tahansa muun valtion yritykset nousta voimatekijäksi ja esitetään jonkin verran huolta siitä että _Eurooppa voisi yrittää kilpailla Yhdysvaltojen kanssa. Cheneyn ja Wolfowitzin vuoden 1992 suunnitelmassa sanottiinkin että Yhdysvaltojen tulee “ehkäistä kehittyneitä teollisuusmaita kyseenalaistamasta sen johtajuutta ja edes yrittämästä kasvattaa alueellista tai globaalia vaikutusvaltaansa”. Suunnitelma mainitsi Kiinan, Venäjän, Saksan ja Japanin tärkeimmiksi kurissa pidettäviksi._

        PNAC:n suunnitelman hahmottelema tulevaisuus Yhdysvalloille on varsin militaristinen. Siinä julistetaan “useiden samanaikaisten merkittävien sotien käyminen ja voittaminen” Yhdysvaltain “ydintehtäväksi”. Yhdysvaltain armeijaa nimitetään “ratsuväeksi Amerikan uusilla rajaseuduilla”. “Amerikan rajaseudut” halutaan määritellä uudelleen paitsi maantieteellisesti myös käsitteellisesti. Suunnitelmassa ajetaan “USA:n avaruusvoimien” luomista ava-ruuden sotilaalliseen hallintaan, ja kyberavaruuden täydellistä kontrollia etteivät “viholliset” voisi käyttää Internetiä Yhdysvaltoja vastaan. Myös biologisten ja kemiallisten aseiden ottamista avuksi pidetään mahdollisena. "

        http://www.anarkismi.net/kapis/33yhdysvallat.htm

        Euroopan unionikin pidetään tossun alla B-luokan valtion, vasallina.


    • talebaaneja

      ovat ollet Bushin hyviä kavereita.

      "Taleban-liike oli muutenkin ennen syyskuun 11:ta salonkikelpoinen kumppani korkea-arvoisille tahoille USA:ssa.

      George W. Bush on itse aikoinaan tehnyt bisneksiä Osama bin Ladenin kannattajien kanssa."

      http://anarkismi.net/kapis/30bushladen.htm

      • vaihtelee,

        Mitä helvettiä siitä tulisi, jos kerran salonkikelpoinen olisi ikuisesti salonkikelpoinen. Sehän olisi luokkayhteiskunta jollaista emme varmaan halua. Ystäviä saa vaihtaa, käytös ratkaisee.


    • ne jotka ihmisiä siksi nimi...

      siionistit on eläimiä! ei ihmisiä, jaa miksei!
      koska talmud kertoo että vain siionistit on ihmisiä ja muut ovat eläimmiä!

    • ne jotka ihmisiä siksi nimi...

      siionistit on eläimiä! ei ihmisiä, jaa miksei!
      koska talmud kertoo että vain siionistit on ihmisiä ja muut ovat eläimmiä!

      • hallitus!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...

        animalia hohoi... luonnolliset perversiot ei saa tulla median mielesttä esille, eläin on eläin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe