VOIKO LUTERILAINEN

nostaa itsensä helluntailai...

puolelle. Virhe otsakkeessa sai minut tuomaan tämän uudelleen ja jos ylläpito huomaa, niin olisitko ystävällinen ja poistaisit tuon virheellinen version, kiitos.

Kirjoitusvirheitä tulee, koska kirjoitan nopeasti, enkä aina tarkista kirjoitustani ja kirjoitan useille palstoille ja kaiken tämän teen leipätyöni ohessa, eli varmaankin nämä kirjoitusvirheet ovat anteeksi saadut:), kunhan asiasisältö on oikea, eli ei ole virheellinen

Kirjoitin eilen tämän aloituksen lisäviesteineen helluntalaisten palstalle ja lisäksi olen kirjoittanut tähän lisäviestejä tänä aamuna ja nyt sain kehoituksen tuoda tämän tännekin.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000 000000003&conference=4500000000000217&posting=220000000 33983423

6

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtä!

      Tämä palsta antaa mennä läpi viestin useampaan kertaan. Ei tule ilmoitusta, että olet lähettänyt jo saman viestin, vaan viesti menee uudelleen läpi, eli kiitos ylimääräisten viestijen poistamisesta:).

      Onko ohjelmaan tullut jokin vika ja olisiko se syytä ilmoittaa jollekkin, joka kykenee tuon vian korjaamaan.

      En ole fakiiri, kuten joku tässä eräänä päivänä väitti, kun viestejä tuli kaksi samalla otsakkeella läpi:)

    • kunnioitettu ja

      syvästi halveksittu ihminen, eli ihminen, joka ei ole täydellisesti kasvanut Jumalan Sanan, eli Jeesuksen tuntemiseen nostaa Lutherin liian korkealle, tai laskee hänet liian matalalle, sillä Lutherille kuului ennen kaikkea uskon puhdistaminen myyjien saasteista ja sen hän kykeni tekemään todella hyvin ja Martti Luther kykeni tuomaan kymmenen käskyä takaisin, eli hän opetti ihmisille Jeesuksen uskon ja Jumalan käskyt, kuten Raamattu käskee opettaa.

      Luther ei kuitenkaan ollut sen kummemmin täydellinen opettaja, kuin yleensäkään ihmiset, sillä Jumala antaa jokaiselle määräosan tehtävästään, eli ei anna yhteen astiaan kaikkea tietoa ja tässä Martti Lutherkin kompuroi ja jopa kaatuili, sillä hän opetti sellaisiakin asioita, joita ei Jeesus ollut hänelle opettanut.

      Kuitenkin, meidän tulee kunnioittaa Lutherin opetuksia niiltä osin, mitkä ovat Raamatun mukaisia ja hyljätä ne, jotka ovat vajavaista ja jopa väärääkin opetusta.

      Martti Luther todella ansaitsee uskonpuhdistaja nimityksen ja meidän kunnioituksemme.

    • hildurvonhopsis

      Tuonne ei päässyt. Kokeile uudelleen.

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgicategory=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=2200000003 3983423

      Tunnen muutamia helluntailaisia. Jotkut heistä kuuluvat vielä ev.lut.kirkkoon ja näen heitä usein myös ev.lut. kirkon ehtoollisella - eilen viimeksi. Käyn itsekin useissa vapaissa suunnissa ja myös ev.lut.kirkossa, jonka jäsen vielä toistaiseksi olen. Uskovien yhteys yli seurakuntarajojen on parasta mitä voi uskovilla olla. Rukoilihan Jeesus opetuslastensa puolesta 'että he olisivat yhtä' (Joh.17.luku).

      Taivaassakaan ei ole lokeroita tai väliaitoja lestadiolaisille, helluntalaisille, luterilaisille, vapaakirkollisille, babtisteille tai muille seurakunnille. Taivaassa me Jeesuksen omat, uudestisyntyneet uskovat näemme Hänet, johon olemme jo täällä ajassa uskoneet. Yhdessä enekeleiden kanssa ylistämme Jumalaa - kaikki uskovaiset.

      • Raja-aitoja ei ole!

        Meissä olevassa Jumalan valtakunnassa ole minkäänlaisia raja-aitoja.

        Eipä pääse tuohon tuomaani ketjuun, mutta tuosta näkee, että sen voi käväistä lukaisemassa tuolta helluntailaisten palstalta.

        Tällä palstalla on nyt vastustusta, ainakin tuomiani viestejä kohtaan, koska ne eivät tahdo lähteä:):):), eivätkä näköjään näy jos ne toiselta palstalta tänne kopsaa.

        Itse kuulun seurakuntaan, jonka osassa saan minäkin olla ja jonka osassa on hengelliset kotini, sillä tämä yksi seurakuntahan on maailman laajuinen, eli tämä seurakunta vaikuttaa kaikkialla ja tämä osa, jossa Jumalan armosta saan olla jäsenenä on sellainen, että sinne on Jeesus johdattanut useista eri suunnista tulevia uskovaisia ja koska olemme olleet yhdessä kauan on keskinäinen rakkautemme vain lisääntynyt. Emme ikinä taistele opeista, vaan kasvamme Jumalan tuntemiseksi.


      • tähän viestiin

        on jäänyt välille, mutta olen kanssasi samaa mieltä siitä, että raja-aitoja ei ole ja ilmoitan sen nyt ja ehkäpä välille jäänyt viestikin ilmaantuu.


      • hildurvonhopsis
        Raja-aitoja ei ole! kirjoitti:

        Meissä olevassa Jumalan valtakunnassa ole minkäänlaisia raja-aitoja.

        Eipä pääse tuohon tuomaani ketjuun, mutta tuosta näkee, että sen voi käväistä lukaisemassa tuolta helluntailaisten palstalta.

        Tällä palstalla on nyt vastustusta, ainakin tuomiani viestejä kohtaan, koska ne eivät tahdo lähteä:):):), eivätkä näköjään näy jos ne toiselta palstalta tänne kopsaa.

        Itse kuulun seurakuntaan, jonka osassa saan minäkin olla ja jonka osassa on hengelliset kotini, sillä tämä yksi seurakuntahan on maailman laajuinen, eli tämä seurakunta vaikuttaa kaikkialla ja tämä osa, jossa Jumalan armosta saan olla jäsenenä on sellainen, että sinne on Jeesus johdattanut useista eri suunnista tulevia uskovaisia ja koska olemme olleet yhdessä kauan on keskinäinen rakkautemme vain lisääntynyt. Emme ikinä taistele opeista, vaan kasvamme Jumalan tuntemiseksi.

        En löytänyt viestiäsi helluntailaisten palstalta. Oliko otsikko sama? Voithan kopioida oman viestisi kokonaan tänne - tarkoitan: sen johon viittaat.

        Helpompi on löytää omat viestinsäkin myöhemmin, jos reksiteröityy. Viesti'viidakosta' on vaikea löytää ja kaikkia viestejä ei ehdi lukea.

        Taivaan Isän siunausta ja 2.Kor.13:13 sinulle ja kaikille rakkaillesi.

        Tuollakaan ei pääse sinne:
        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgicategory=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000033983423


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4802
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3493
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2420
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1349
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1212
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1202
    9. 165
      1079
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    Aihe