Kerro oma rehellinen mielipiteesi siitä, tuhoutuiko Jerusalem vuonna 607 vaiko 587/6?
Olet varmaan jo tutustunut lähdeluetteloon kohdassa
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000000961778
joten mielipiteesi muodostaminen ei liene vaikeaa.
Lyhyt yksinkertainen vastaus yksinkertaisen selkeään kysymykseen. Vuosiluku riittää.
Suora kysymys Hiphei
8
367
Vastaukset
- todisteita
Juhanip,älä viiti
Kirjoittanut: kiinnostunut, 7.8.2003 klo 10.39
Raamattu ei ole ristiriidassa vakiintuneen ("maailmallisen") aikajärjestyksen kanssa, joka määrittää Nebukadnessarin valtaanastumisvuodeksi 605 eKr. Raamattu kertoo, että Jerusalemin lopullinen kukistuminen ja tuho tapahtui Nebukadnessarin 19. hallitusvuotena (Jer. 52:12; 2. Kun. 25:1-4,8). Tämä vuosi on 587 eKr. ( vuoden heitto suuntaan tai toiseen mahdollinen, ei sen suurempi)!
Nebukadnessar ja "seitsemän aikaa” - vuosi 1914 on Seuran ajattelussa liitetty Raamatussa käytettyyn ilmaisuun "pakanain ajat" (Luuk.21:24), jonka hallintoelin selittää kestäneen "seitsemän aikaa". Tämä aikajakso löydetään puolestaan Danielin kirjan 4. luvusta (jae 13), jossa kerrotaan Nebukadnessarin unesta, joka kuvasi "suurta puuta". Seura tulkitsee tällä unella olevan laajemman merkityksen kuin mitä Raamatun teksti itse sanoo (lue Dan.4:25,30) ja uskoo myöskin että aikajakso "seitsemän aikaa" (= 7 vuotta) on todellisuudessa profeetallinen aikajakso joka käsittää 2520 vuotta. (7 vuotta on yhteensä 2520 päivää, 7 X 360 = 2520, ja kun profetioissa päivän ajatellaan merkitsevän yhtä vuotta saadaan 2520 vuotta pitkä aikajakso, vert. Hes. 4:6.) Seura aloittaa "pakanain aikojen" laskemisen siitä vuodesta jolloin Juuda autioitettiin ja kuningas Sidkia menetti kuninkuutensa. Tämä tapahtui Seuran laskelmien mukaan vuonna 607 e.Kr. (,"Asiat joista Jumalan on mahdotonta valehdella", 1966, s. 325).
Kun hallintoelin sitten laskee vuodesta 607 e.Kr. 2520 vuotta eteenpäin päätyy se vuoteen 1914. Kun tarkastellaan laskelmaa, niin huomataan että siihen liittyy kaksi perustavaa laatua olevaa ongelmaa. Ensinnä Seuran historian tulkinta ei saa tukea sen kummemmin Raamatusta kuin sen ulkopuolisistakaan lähteistä. Tämä vaikeus liittyy kuningas Nebukadnessariin ja hänen hallitusaikaansa. Seura opettaa että Nebukadnessarin 19. hallitusvuosi (2 Kun.25:8) oli vuosi 607 e.Kr. eikä 587/6 niin kuin kaikki historialliset lähteet ilmoittavat. Syy siihen miksi Jerusalemin TUHO SIIRRETÄÄN SEURAN TOIMESTA 20 vuotta ajassa taaksepäin johtuu puolestaan siitä, että he tulkitsevat Jeremian ennustuksen 70 vuotisesta Baabelin vankeudesta täyttyneen vuonna 538/7 e.Kr., jolloin Persian kuningas Koores valloitti Babylonin ja salli juutalaisten palata takaisin omaan maahansa, ("Må ditt, rike komma", 1982, s. 137).(Suomeksi: Tulkoon simun valtakuntasi) Historioitsijat ajoittavat Nebukadnessarin 19. hallitusvuoden vuodelle 587/6 .Nebukadnessarin hallitusaika on pystyttty varmistamaan mm. tähtitetellisin havainnoin:
Huhtikuussa (22 pv.) vuonna 621 oli kuun pimennys, joka esiintyi Nabopolassarin (Nebukarnessarin isä) viidentenä hallitusvuotena. Nabopolassar kuoli 21. hallitusvuotenaan , jolloin hänen poikansa (Nebukadnessar) tuli valtaan (siis vuonna 606/5). Toinen kuun pimennys, jonka avulla on kyetty vahvistamaan vuosi 605 tapahtui heinäkuun 4. pnä 568 Nebukadnessarin 37. hallitusvuotena, mikä antaa jälleen luvun 605 (568 37 = 605, E. Thiele, "A Chronology of the Hebrew Kings", 1977, S. 69). Tämän johdosta tri Thiele sanookin. "Ei mikään antiikin historian päivämäärä ole varmemmin vahvistettu kuin 605, Nebukadnessarin hallituskauden alku," (Thiele, emt., s.69).
Vartiotorniseura on hyvin perillä tosiasioista, niinpä aikaisemmin mainitussa kirjassa, "Må ditt rike komma" ("Tulkoon sinun valtakuntasi), on lisäys sivuilla 186-189, jossa pyritään pääsemään ongelmista eli tosiasioista eroon. Lisäyksen kirjoittaja kirjoittaa: "Maailmalliselta näkökannalta katsottuna vaikuttaa siltä että nämä todisteet (historian tiedot] vahvistavat uusbabylonialaisen kronologian, kun se sanoo että Nebukadnessarin 18 hallitusvuosi (ja Jerusalemin hävitys) tapahtui 587/586 e.a.a, ("Må ditt rike komma", s. 187). Sitten kirjoittaja sanoo ettei kukaan historioitsija kiellä sitä etteikö "nykyinen käsitys babylonian historiasta voi olla harhaanjohtava tai virheellinen," (emt., s. 187). Tämän ajatuksen tueksi kirjoittaja lainaa sitten prof. Campbellia joka sanoo babylonialaisten kuningaslistojen olevan "alustavia" ja että "tämän takia tulisi käyttää useammin sanaa noin [kun on kysymys hallitusajoista] kuin mitä nyt tehdään," (lainattu: "Må ditt rike komma", s. 187). Kun prof. Campbellille esitettiin kysymys mitä hän tällä lausunnollaan tarkoitti, niin hän vastasi: " ... olen kiusaantunut siitä tavasta miten Vartiotorniseura on käyttänyt Noel Freedmanin ja minun kronologisia taulukoita. Pelkään että jotkut innokkaat henkilöt tarttuvat kiinni jokaiseen oljenkorteen löytääkseen tukea jo etukäteen valmiille johtopäätöksilleen. Epäilemättä näin on käynyt tässä tapauksessa. Puhuimme kylläkin niistä varauksista joita asetimme taulukkojemme alkuun, mutta meillä ei ehdottomasti ollut tarkoitus antaa tällä ymmärtää sitä että heitot[laskelmissa] olisivat niin suuria kuin 20 vuotta koskien Babylonin ja Juudan aikajaksoja. Olen täysin vakuuttunut siitä että tri Freedman jossakin alaviittauksessaan selittää että vuosiluku 587/6 voi olla virheellinen korkeintaan yhdellä vuodella, kun sen sijaan vuosiluku 597 on yksi harvoista varmoista ajankohdasta koko kronologisissa taulukoissamme." (E.F. Campbell, kirje C. O. Johssonille, päivätty 9. elokuuta 1981.)
Tri Freedman vastasi samaan kysymykseen seuraavalla tavalla:"Olen täysin samaa mieltä tri Campbellin; kanssa... Se on totta että on olemassa epävarmuustekijöitä kun on kysymys raamatullisesta kronologiasta tältä ajalta, mutta tämä epävarmuus johtuu epäselvistä ja ehkä ristiriitaisistakin tiedoista raamatussa eikä niillä ole mitään tekemistä niiden kronologisten tietojen ja todisteiden kanssa, joita nuolenpääkirjoitukset ja muut raamatun ulkopuoliset lähteet jättävät uusbabylonialaiselta ajalta. Tämä aikajakso on eräs, parhaiten tunnettuja jaksoja koko senaikaisesta maailmasta, ja voimme olla täysin varmoja että ajankohdat ovat oikeita yhden vuoden tai jotain siihen suuntaan tarkkuudella, ja monet ajankohdat on voitu määritellä päivälleen ja kuukaudelleen. Tämän tähden ei ole ehdottomasti mitään perää niissä lausunnoissa ja tulkinnoissa joita Vartiotorniseura antoi Rakentaessaan väittämänsä meidän epävarmuutemme pohjalle. Mitä minä lähinnä ajattelin oli se yhteisymmärryksen puute mikä vallitsee tutkijoiden keskuudessa koskien Jerusalemin tuhoa, tuleeko se sijoittaa 587 tai 586. Johtavat tutkijat ovat eri mieltä tässä asiassa, ja valitettavasti meillä ei ole babylonialaista aikahistoriaa tältä ajalta, niin kuin meillä on kun on kysymys Jerusalemin valloituksesta vuonna 597 (tämä ajankohta on nyt voitu varmuudella määritellä). Mutta kysymys koskee korkeintaan yhtä vuotta (587 tai 586) ja ei näin ollen ole missään tekemisissä sen käsityksen kanssa joka esitetään Jehovan todistajien taholta, jotka ilmeisesti toivovat voivansa kirjoittaa koko tätä aikakautta koskevan historian uudelleen ja näin muuttaa ajankohtaa melko vallankumouksellisesta. Tälle ei kuitenkaan löydy minkäänlaista tukea." (D.N. Freedman, kirje C.O. Jonssonille, päivätty 16. elokuuta 1981.)
Jehovan todistajien hallintoelimen taholta on tahallisesti vääristelty prof. Campbellin ja tri Freedmanin ja muiden asiantuntijoiden aikahistoriallisia lausuntoja.- Juhanip
><
molemmat herrat ovat myöntäneet taulukkojensa epävarmuuden ja on aivan oikein kun puolustetaan Raamatussa olevia vuosilukuja, että niiden kanssa ristiriidassa olevien teorioiden heikkoudet tuodaan esille ja mielellään alan asiantuntijoiden kertomana. Kuten nyt on käynytkin, sille ei voi mitään, että ko. herrat eivät tykänneet teoriansa heikkouksien esille tuomista heidän oman ainestonsa valossa. - lukutaitoinen
Juhanip kirjoitti:
><
molemmat herrat ovat myöntäneet taulukkojensa epävarmuuden ja on aivan oikein kun puolustetaan Raamatussa olevia vuosilukuja, että niiden kanssa ristiriidassa olevien teorioiden heikkoudet tuodaan esille ja mielellään alan asiantuntijoiden kertomana. Kuten nyt on käynytkin, sille ei voi mitään, että ko. herrat eivät tykänneet teoriansa heikkouksien esille tuomista heidän oman ainestonsa valossa.Epäilen, ettei Juhanip edes lukenut herrojen Campbell ja Freedman lausuntoa siitä, miten Vartiotorniseuran "tutkijat" ovat vääristelleet heidän lausuntojaan oman valheellisen tulkintansa tueksi.
RAAMATUSSA EI OLE VUOSILUKUJA!
Raamatussa on sekava monitulkintainen kronologia, jonka epävarmuutta Vartiotorniseura on käyttänyt hyväkseen kehittäessään OMIA VUOSILUKUJAAN!
- HipHei
En edes tunne koko asiaa joten en voi vastata. Eikä edes kiinnosta. Minulle on ihan sama kumpana tuhoutui. Historiankirjojen mukaan se kyllä tuhoutui.
Sanoin että asia kyllä kiinnostais mutta ei minulla ollutkaan aikaa miettiä sitä.
Pitääkö ottaa hatusta?- kiinnostunut
Olet olevinas JT,n puolella muttet tiedä edes mitä ne opettaa etkä viiti ootaa selkoa? Jeps....on sitten mustaa valkosella sinun vakavastiotettavuudesta keskustelijana :(
- odottelija
Väistelyä ja välttelyä.
Kirjoitit samaan viestiin
- Eikä edes kiinnosta.
- asia kyllä kiinnostais
Viestisi vaikuttaa ahdistuneen ihmisen kirjoittamalsta.
Pyysin vain vuosilukua. - kiinnostunut
Samalla kirjoittamisen vaivalla oisit päässyt sanomalla 'uskon vuoteen 607 eKr.' tai 'uskon vuoteen 586 eKr.'....mutta kun ei, pitää kierrellä ja kaarrella ja väistellä...ja tossahan noita todisteita vuoden 586 eKr. puolesta on! et siis lue viestejä olleskaan?
- myös kiinnostunut
kiinnostunut kirjoitti:
Olet olevinas JT,n puolella muttet tiedä edes mitä ne opettaa etkä viiti ootaa selkoa? Jeps....on sitten mustaa valkosella sinun vakavastiotettavuudesta keskustelijana :(
Niinpä, me jotka emme ole kiinnostuneet kaikesta nippelitietoudesta, emme siis ole vakavastiotettavia keskustelijoita?!? Tähän voisin sanoa että who cares. Sellaiset ihmiset, jotka osaavat keskulla vain jostain pikkuyksityiskohdista eivät todellakaan ole mitään varteenotettavia keskustelijoita. Tuntuu että nämä jotka täällä ovat asiantuntijoina/asianosaisina osaavat vain kaikki ristiriidat ja epäkohdat, mutta moni hyvä asiaa "unohtuu" . Kas kummaa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6578035Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672310Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332237- 1471809
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281315Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511245Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131195Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65856Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.60851Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7773