Ostin juuri vm.89 115tkm ajetun Urvanin. ollut koko ikänsä maatilalla, perunoiden kuskauksessa. Jolloin n5000km tullut vuoteen mittariin ja silloin huollettu.. tekniikka tuntuisi erittäin hyvältä ja pelittävän kaikki. rupesin neuvoja kyselemään asiota
että saan pidettyä tämän sitten hyvänä :)
-Moottorin pesu? pitääkö sähköt suojata, akkukaapeli irroitttaa yms, mitä tulee tehdä sen suhteen.
-Ruosteiden poisto? eli hion ruosteet pois? onko olemassa jotain päällemaalattavaa ruostesuoja-ainetta jos hion ja pohjustan alareunat koko autosta ja maalaan uudestaan.
Nissan Urvan -89 2,5D 115tkm
1
307
Vastaukset
- 1pekka
Aikoinaan Urvanin omistaneena minulla on jonkin verran kokemusta kyseisestä autosta.
- Ei tarvitse suojata sähköjä konetta pestessä, koska eihän siellä voi olla kuin pölyä, joten ei tarvitse pestä kovalla paineella.
- Ruosteen estosta en osaa neuvoa muuta kuin jos hyvän haluaa, niin kaikki ruoste pitää poistaa helmoista ja sitten maalata vaikka kiveniskumassalla ja sitten pintamaali.
- Minulla ei ollut Urvanin kanssa muuta ongelmaa kuin kytkimen paineasetelma hajosi, starttimoottori juonitteli, lämmityslaitteen kenno meni rikki ja vaihdelaatista hajosi 5-vaihde. Autolla ajettiin lähes 300 000km, joten voisi olettaa, että sinulla on pakettiautoa pitkäksi aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2875427- 705016
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484116- 513830
- 413448
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo873107Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv692962- 382120
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272068- 442061