TYÖMORAALI JA LOJAALISUUS?

-------->

Tässä on monia tuttujakin kun ovat saaneet kenkää yhtiöistä joka takovat hyviä voittoja. On tehty mielellään pitkää päivää kun on niin hyvä firma ja menestyvä ja työpaikka taattu näinä pätkätöiden aikoina. Mutta, voi voi kun lisää vain voittoja joka vuosi täytyy saada, mikään ei riitä ahnaille osakkeenomistajille jotka jossain auringossa makaavat drinksuja juoden.

Ja nytten Atria potkii kunnolla porukkaa pois. Liikevoitto vain tuplaantui niin eihän se riitä. Työntekijät ovat olleet tyytyväisiä kun hyvin menee firmalla niin lainaakin tohtii ottaa jne.

Kuinka monella on enää työmoraalia ja lojaalisuutta työnantajia kohtaan. Duunarin palkka on kenkää perseelle meni miten meni. Oikeastaa duunipaikka on varmempi jos firma on hiukan tappiollinen, sitten kun alkaa mennä hyvin niin ahneus kasvaa ja kenkä alkaa potkia duunareiden perseitä.

Sääliksi käy varsinkin vanhempaa polvea jotka on kasvatettu lojaaleiksi ja uskovat että kovalla työllä ja ahkeruudella saa hyvää itselleen. Nuorilla on järkevämpi asenne, ne ei juuri työnantajia kumartele eikä lojaalisuutta tms. tunneta yrityksiä kohtaan. Mieluusti vaikka pöllivät ja käyttävät hyväksi työnantajan omaisuutta. Mutta itsehän yritykset ovat kehityksen tähän suuntaan kääntäneet, että ahkeruus ja lojaalisuus on tapettu.

7

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eletään kuin

      elopellossa, millään ei ole enää mitään väliä. Olo on aika turvatonta kaikin puolin. Ei enää tiedä mihin uskoa.

    • italialainen lakko

      päälle. Siittä se lähtee.

    • sitä oikeistolaisuutta

      ja oikeistolaisuudessa ainoat jolla on varmat työpaikat on kansanedustajat oikeistosta.

    • John King Kong

      Ja sen johdossa sikajohtajia, mutta ei aivan kaikissa firmoissa. Niisä työntekijät pysyvätkin turvassa ja kauppa käy tasaisesti.

      Älkää etsikö työnhaussa firmoja, jotka ovat pörsseissä.

    • ihanuutta...

      Ei auta jos on tehty voittoa, seuraavalla neljänneksellä pitää tehdä vielä enemmän tai ollaan "kriisissä". Luulisi että yrityksissäkin oltaisiin huolestuneita kun työntekijät eivät enää ole lainkaan sitoutuneita yritykseen, tällöin se työpanoskin jätetään vain riittäväksi eikä parhaaksi mahdolliseksi.

    • samperin uunot

      niin kauan oli asiat hyvin kun teillä tai ystävillä oli asiat hyvin, mutta vasta sitten kun omaan nilkkaan kolahtaa, alkaa itku.

      menkää itteenne ja pitäkää turpanne kiinni. koko järjestelmä, sääntöverkosto on aivan järjenvastainen, juuri se, mitä te normaaliutena pidätte ja siinä elätte. Olette vain niin typeriä, ettette sitä edes havaitse.

    • asdfasdfasdfaqewr323

      Muistakaa nyt sitten äänestäessänne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7961
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2248
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2149
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1716
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1231
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1118
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      840
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      768
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      737
    Aihe