Vaadin Johanna Tukiaisen Kanervalle lähettämät viestit myös julkaistavaksi.
Sama se vaikka glamourin-metsästäjä-pimu nyt katuukin niin kohtuuden nimissä myös ne esiin. Niin makaa kuin petaa.
Sama se vaikka glamourin-metsästäjä-pimu nyt katuukin niin kohtuuden nimissä myös ne esiin. Niin makaa kuin petaa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
että kaiken maailman tukiaisiin ei pitäs liian helposti myöntyä.
Se olis oikeus ja kohtuus, vaikkapa nyt palkansaajia ja niin ollen veronmaksajia kohtaan?
Tuo sinun "poliitikon oltava yli-ihminen, erehtymätön ja kestettävä mitä vaan"-asia on ihan eri kuin mistä kirjoitin. Et ymmärtänyt aihetta oikein.
Kirjoitin siitä, että jos tekstiviestit julkisuuteen tuomioperusteina viedään niin molempien viestit esiin.
Minäkin voisin viestitellä jollekulle, provosoida ym ja kun saan kiukkuista vastausta, esim uhkauksia tms niin viedä ne julkisuuteen ja olla itse ns viaton uhri. Karkeana esimerkkinä tuo.
miehän yritin jottain esim. niinku maatalloustukiaisista ja semmosista... Monet palkansaajat tuntevat niiden jakelemisen epäoikeudenmukaisena itseään kohtaan...?
Mutta jos miulla periaatteita ois, joita puolustaisin, niin sanoisin, että tuon saman luulisi äkkisistään koskevan muitakin ihmisiä kuin poliitikkoja. Että kenenkään ihmisen ei tarvitse, ellei hänellä itsellään tarvetta ole, esiintyä yli-ihmisenä, erehtymättömänä ja mitävaankestävänä. Että luulisi ihmisen kelepaavan ihmiseks ihmisten joukkoon ihan muutenkin.
Mutta siitä olen samaa mieltä, jos luettua kirjoitusta osaan ymmärtää, että oikeus ja kohtuus olisi, että yhtä lailla molempien osapuolien lähettämät viestit tulisi tuoda "tasa-arvoisesti" (ai helekatti?) julkisuuteen.
Yksi olettamus lienee olemassa, että valta kiehtoo myös naista.
Karkeita esimerkkejä on muitakin kuin esittämäsi.:)
Kirjoitit
"..että yhtä lailla molempien osapuolien lähettämät viestit tulisi tuoda "tasa-arvoisesti" (ai helekatti?) julkisuuteen."
Juuri sitä tarkoitin
niistä välittäisi, luulen että hänen lahjansa ovat jossakin muussa kuin hyvien tekstarien lähettämisessä.
Tämä ennakkotapaus. Minua ei hänen viestinsä sinällään kiinnosta, mutta toimintatavat tässä jupakassa mietityttää. Voiko kuka tahansa tuoda esiin tekstarit yksipuolisesti julkisuuteen motiivinaan joko leimata/vahingoittaa toista tai saada itselleen julkisuutta?
on sillä että silmäätekevät julkaisevat muistelmiaan, kirjeitään ja sen sellaista, ja aina omalta kannaltaan kaunisteltuina. Ihan siitä välittämättä vahingoittavatko ne jonkun muun imagoa, muistellaanpa vaikka Kekkosen myllykirjekirjoja, joissa solvattiin vastineetta lähes jokaista sen ajan julkisuuden vaikuttajaa.
Kirjat ja muistelmat yksi asia. Kirjeenvaihto kahden ihmisen välillä taas eri juttu.
Kekkosen aikana? ok. Tekstailulla on tosiaan pidemmät perinteet kuin mitä saatoin kuvitellakaan...
olivat yksityistä kirjeenvaihtoa siinä kuin nuo tekstaritkin.
parisuhteet ynnä vakituinen miesystävä olla lujilla.
Hitto tommoset raukkamaiset Tukiaiset. Kait hän sai lehdiltä hyvät rahat ja nauraa päälle.
Hitto tommonen Kanerva. Mies ei omaa edes käsitystä haluttavasta naisesta. Mikä helevetti sillä jöpötti, kun mulla tarttis tukia tommoseen tukiaiseen.
Heh.. molemmat kommenttisi voisin allekirjoittaa..
Joskus kelaaminen kuitenkin aika terapeuttista.
Nyt provo tehosi.
Toisten paskojen pöyhiminen muka terapeuttista. On se kärpäsille ehkä.
Kärpäsenä kärpästen joukossa katselen ja nautiskelen kuinka ihan pienestä kakkakasasta on rakennettu suuri paskaläjä.
Olet oikeassa, ei siitä läjästä. Mistäs ottais kliffoja paineita, anna vinkki.
Hyvinhän tuo mielipide irtoaa sinultakin. Jos ei muuta niin tuulettelet sillä kuinka tunkkaista minulla. Siitähän tässä kyse, jokaiselle jotakin...
Kun aloitit. Anti tulla. Dee dee.