vanhimmat, miettineet miten voisivat olla avuksi seurakuntalaisille jotka kärsivät masennuksesta, mielenterveyshäiriöista yms. Nykyisin on vallalla käytäntö,että vältellään ihmisiä joilla on ongelmia eikä osata tai haluta auttaa mitenkään vaan päinvastoin esimerkkejä on lukuisia, että veli tai sisar on päättänyt itse elämänsä tai yrittää sitä. Näitä tapauksia on vuosittain useita. Itsekkin tiedän kymmeniä.
Onko vt-seura
seurakuntien
9399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Masentuneet jätetään yksin ongelmineen. Vanhimmilla ei yleensä ole pienintäkään edellytystä käsitellä koko asiaa, koska he ovat henkisten asioiden käsittelyssä pelkkiä puoskareita. Masentuneelle saatetaan antaa toimintaohjeet, jotka koostuvat vaihtelevasti mm. seuraavista neuvoista:
- käy kokouksissa enemmän
- tutki Raamattua enemmän
- ota itseäsi niskasta kiinni
- jne.
Oikeasti masentuneet tietävät, että tuon kaltaiset neuvot vain pahentavat asiaa, koska vakavaa masennusta sairastava ei yksinkertaisesti jaksa lähteä liikkeelle. Hänen voimansa ovat lopussa.
Yritin kerran vuosia sitten vedota Beteliin, että se järjestäisi edes epävirallisen auttamisjärjestelyn, minkä piiriin vaikeuksissa olevat voisivat kääntyä (myös nimettöminä, jottei leimaa lyödä otsaan). Tulos tästä yrityksestä oli pyöreä nolla. Betel ja vanhimmat eivät oikeasti ole kiinnostuneita ihmisten auttamisesta. Heille ovat tärkeitä vain numerot raporteissa.
Tässä tuo muutaman vuoden takainen yritys herätellä Beteliä tajuamaan ongelma:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000006245352
kiinostavan ihmisten henkinen hyvinvointi. Järjestäisi edes joitain kursseja vanhimmille. Paljon on vanhimmistossa mätämunia jotka ovat hajoittaneet perheitä ,siten ajaneet isät äidit ja lapset suureen ahdinkoon. Tästäkin voisin kertoa yhden esimerkin.
kiinostavan ihmisten henkinen hyvinvointi. Järjestäisi edes joitain kursseja vanhimmille. Paljon on vanhimmistossa mätämunia jotka ovat hajoittaneet perheitä ,siten ajaneet isät äidit ja lapset suureen ahdinkoon. Tästäkin voisin kertoa yhden esimerkin.
voi päästä ilman,että siihen tehtävään olisi kummoisiakaan edellytyksiä. "Hyvä veli" järjestö jakaa tehtäviä kavereille ja paljon menee isältä pojalle.
toimintakykyiset ihmiset.
Nyt en oikein ymmärtänyt, mitä yritit sanoa.
paljon vanhimpia jotka on kaikkea muuta, kun terveitä ja reippaita sekä henkiseltä,että fyysiseltä puolelta.
ja mikä on näin ollen johtopäätöksesi tässä asiassa? Haluaisitko vielä vähän kertoa, niin asiaan saadaan sisältöä, jonka kaikki ymmärtävät - minäkin.
Kymmeniä? montako keksit omasta päästä?