Kaksoisleuka

rasvaimu?

Niin.. Mikä on paras konsti päästä eroon kaksoisleuasta? Rasvaimua mietin mutta jääkö iho roikkumaan? Entä lipolyysi hoito? Lueskelin juuri kokomuksia lipo hoidosta ja joillekin on ilmestynyt jotain patteja eikä välttämättä ole saatu haluamaa tulosta. Mun kaksoisleuka ei ole liikalihavuutta vaan olen perinyt sen äidiltä. Muuten olen suht hoikka mutta tuo leuka häiritsee. Entä mitä klinikkaa suosittelette jos päädyn rasvaimuun? Entä kuinka kauan mahdolliset mustelmat näkyvät iholla?
Vastauksista kiitollinen :)

6

2587

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä teet leuanaluksellesi

      Minulta rasvaimuroitiin kaksoisleuan alue n. 10 vuotta sitten Tallinnassa. Operaatio epäonnistui suunnilleen kokonaan - leuan alle jäi suuri löysä, toispuoleinen, pussi. Eli lääkäri otti toiselta puolen enemmän rasvaa kuin toiselta puolelta. Pussi olisi ilmeisesti pitänyt leikata ja kiristää jatkohoidoin jo tuolloin. Kun ei juuri sillä hetkellä sattunut olemaan aikaa eikä varoja moiseen, olen roikutellut pussia näihin päiviin saakka. Nyt olen päättänyt tehdä asialle jotain, kun pääsen tästä lääkärille.

      Näin jälkikäteen ajatellen minun olisi joko pitänyt valita vastuuntuntoinen ja pätevä lääkäri jo heti alkuun, taikka olla tarpeeksi tiukkana ja osata vaatia asianmukaista, etukäteen kunnolla valmisteltua operaatiota tallinnalaiselta.

      Käynti siellä oli lähinnä televisiosketsin mieleen tuova episodi. Lääkäriä näin ennen operaatiota ehkä kymmenen minuutin ajan, jossa yhteydessä hän hyvin kiireellisenä ja jotenkin vihamielisenä suostui tekemään vain ehdottoman minimin. Töykeys lienee ollut syynä siihen, että en uskaltanut pitkittää hänen selvästi kiireistä läsnäoloansa.

      Puudutuspotilaana leikkaussalissa sain myöhemmin kuulla hänellä olevan minuuttiaikataulun, josta oltiin kuulemma myöhässä jo 10 minuuttia. Syynä se että, Suomesta oli tullut enemmän potilaita kuin oli sovittu. Juoksemalla hän lähtikin salista.

      Salista poistuttuani minut ohjattiin vastaanotto (tulo)aulaan ja leuan alle tarkoitettujen kylmäpussien kuulemma loputtua sain käteeni paljaan Sei-paketin näköisen jäälohkareen, jolla kehoteltiin painelemaan leuanalustaa. No paleltuihan se!

      Eli etsiydy lääkärille, joka ajan ja ammattitaidon kanssa arvioi etukäteen tarvittavat toimenpiteet niin, ettei myöhemmin harmita taikka tarvita uusia leikkauksia. Kokonaiskustannukset tulevat kuitenkin näin päin halvemmiksi.

      Sanottakoon vielä, että en enää muista klinikan nimeä, mutta kaikki asiaan perehtyneet muistanevat, että Suomessa näitä käyntejä välitti Tiina Jylhä Kulosaaren vastaanotolla.

      Harkintaa ja tsemppiä!

      • MYÖS LEUAN KANSSA ONGELMAA

        MYLLÄ SE ON MATTI PAKKANEN, JOKA MINUT LEIKKAA TAI ROLF NORDSTRÖM.
        EN IKINÄ USKALTAISI MENNÄ VIROON.
        MITEN IHMEESSÄ NÄIN HUONOA HOITOA, AIVAN KAUHEAA.
        OLISIT VALITTANUT.
        JOS EN SAA RAHOJA KOKOON, OLEN ILMAN LEIKKAUSTA.


      • tarkemmin
        MYÖS LEUAN KANSSA ONGELMAA kirjoitti:

        MYLLÄ SE ON MATTI PAKKANEN, JOKA MINUT LEIKKAA TAI ROLF NORDSTRÖM.
        EN IKINÄ USKALTAISI MENNÄ VIROON.
        MITEN IHMEESSÄ NÄIN HUONOA HOITOA, AIVAN KAUHEAA.
        OLISIT VALITTANUT.
        JOS EN SAA RAHOJA KOKOON, OLEN ILMAN LEIKKAUSTA.

        Tässä lainaus eli ensimmäinen lause viestistä: "Minulta rasvaimuroitiin kaksoisleuan alue n. 10 vuotta sitten Tallinnassa." Uskoisin että Tallinnassakin ammattitaito on kehittynyt kymmenessä vuodessa paljon. Oma lääkärini kyllä vastaili kysymyksiini, eikä puhunut kiireestä. Hoitokin oli virolaisessa klinikassa hyvää.


    • tehty

      Minulle tehtiin rasvaimu leukaan joku pari vuotta sitten.
      Olen jo lähes 50 kymppinen ja lääkäri epäili, ettei nahka välttämättä supistu.
      Pidin kuitenkin uskollisesti sidosta kotona ollessani ainakin kuukauden .
      Rasvaa ei tarvinnut poistaa paljoa.
      Supistui hyvin. Nyt kylläkin jo kaulan aluksen platysma ( suomeksi lihaskalvo??)on jkv. löystynyt ja ikä alkaa näkyä siellä. Paksukaulaisena ei näkyisi niin helposti.
      No, jokatapauksessa minulla on leuka ja olen siitä onnellinen.
      Toimenpide oli nopea ja kahden viikon kuluttua mustelmat ja suurin turvotus oli häipynyt.
      Kävin Suomessa, Helsingissä.

      • Leuga

        Mitä maksoi? Saiko sairaslomaa?


    • Anonyymi

      Ehdottomasti rasvaimu. Jos ei riitä niin minilifti alakasvoihin. Jälkihoito on tosi tärkeää että malttaa pitää sitä sidosta , jotta kudokset kiinnittyy eikä jää "lörpöttämään"

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      189
      4255
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      95
      2793
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      146
      2299
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      86
      2260
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      40
      2195
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2041
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2027
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1871
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1859
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1846
    Aihe