http://www.youtube.com/watch?v=sjowqgS2uxM&NR=1
Venäläinen helikopteri ammuttu alas ja ennen päivän päättymistä myös kaksi sitä pelastamaan tullutta kopteria. Valitettavasti pienen maan kansalaisena en voi olla tuntematta lievää iloa tapahtuneesta, kaikella kunnioituksella venäläisiä kohtaan. En edelleenkään ymmärrä mikseivät Tsetseenit saa itsenäisyyttään ja mitä Venäjä tekee siellä?
Venäläinen helikopteri ammuttu alas ja ennen päivän päättymistä myös kaksi sitä pelastamaan tullutta kopteria. Valitettavasti pienen maan kansalaisena en voi olla tuntematta lievää iloa tapahtuneesta, kaikella kunnioituksella venäläisiä kohtaan. En edelleenkään ymmärrä mikseivät Tsetseenit saa itsenäisyyttään ja mitä Venäjä tekee siellä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ole.. venäläisethän eivät koskaan ole hyökänneet mihinkään maahan imperialistisista syistä.
Jos se olisi sitä rauhansosialismia, jota he ovat viemässä Tsetseniaan?
"Tsetseeneillä lievää menestystä Joskus
näinkin päin 3.4.2008 klo 20.56 "
Meidän kaikkien "islamismin" terroristien
mielestä Beslanissakin oli aikamoista menestystä:
Beslan Syyskuussa 2004:
http://www.youtube.com/watch?v=j2Xf2P92fS8
Beslan koulun panttivankidraama - muista!
http://www.google.com/search?hl=en&q=beslan&btnG=Google Search
Uusia videoita "islamisteille" by CBC
Beslanin
Kouluterroristeista.
- Katso 48 videoita terroristeista koulussa:
http://www.cbsnews.com/stories/2005/01/20/48hours/main668127.shtml
FSB järjesti, usko tai kulje lieassa!
Kremlin järjestämä koko Beslanin tapaus. Mikä tahansa raakuus kelpaa, kun päämääriin pitää pääsyä
...tuntuu joka laantuneen, tai sitten Venäjä kontrolloi tiedotusvälineitä täydellisesti. Viime aikoina ei ole taisteluista juuri kuulunut, pari kolme kertaa vuodessa ainoastaan joku pikku-uutinen, jossa muutama Venäjän poika ja sissi ovat kuolleet yhteenotossa. Siinä kaikki.
Sodankäynnin luonne on muuttunut vuodesta 1994. Enää sotatoimissa ei käytetä varusmiehiä, vaan ammattilaisia. Tämäkin voi osaltaan selittää hiljaista uutisointia, turhia tappioita ei tule koska asialla ovat ammattisotilaat. Vielä vuosituhannen vaihteessa isompia kahinoita uutisoitiin, mutta silloin mukana olivat vielä huonosti koulutetut, simputetut ja ilman motivaatiota taistelevat varusmiehet.
Tuosta varusmiesten käytöstä. En tiedä minkälaisia reaktioita/toimia varusmiesten uhraaminen esimerkiksi vuodenvaihteen 1994/1995 taisteluissa on Venäjällä aiheuttanut. Silloinhan tehtiin selvää jopa tuhannesta sotilaasta, ja sellaisia tappioita ei ole ollut missään sodassa 2. MS jälkeen. Mottiin vain ja tuhottiin. Upseerit olivat paitsi ammattitaidottomia, myös ylimielisiä ja maksattivat oman typeryytensä toisten verellä. No, Venäjällä tästä on perinteet.
Tuo 94-96 sota oli muutenkin mielenkiintoinen. Sillä on yhtäläisyyksiä talvisotaan paljonkin; paitsi taistelutoimiin liittyen, myös siinä suhteessa, että se näytti Venäjän armeijan surkeuden. Huonosti varustetut mutta hyvän motivaaton ja hengen omaavat sissit antoivat kovien uhrausten hinnalla näyttöjä sotilaskunnostaan (kuulostaako tutulle?) Venäjän asevoimille ja vahvistuksen sille, että vastarinta on edelleen mahdollista suurvaltaakin vastaan vaikka viimeiset 30 vuotta oli lätisty kuinka Venäjälle ei kukaan mahda mitään.
Kaikesta huolimatta, on pakko olla tshetsheenien puolella; ihan vain siksi, että ne on kovia tyyppejä ja sotilaita. Ikävää, että heistä jotkut ovat syyllistyneet äärimmäisyyksiin, joita ei voi hyväksyä. Se vain kuvaa sodan raakuutta Kaukasuksella.
http://www.youtube.com/watch?v=TzO04juhN-Y