Voi hyvänen aika sentään, millaisia keskustelunaloituksia täällä nykyään tulvii. Uskallan väittää, että aikoinaan kirjoittamani alhaisimmatkin känniviestini ylittävät nykyisen tason niin sisällössä kuin jopa hengellisyydessä. Minulla olisi nyt pikku ehdotus kaikille palstalle spämmääville pikkuhellareille yms: lukekaa sitä Raamattuanne ja painukaa vittuun täältä, että keskustelulle tulisi edes jotain tasoa / järkeä. Ei tänne enää kukaan viitsi mitään järkevää kirjoittaa. Surullisinta on, että nuo pikkunilkit eivät edes ymmärrä mistä on kyse... jatkuvaa jankkaamista vaan päivästä toiseen.
Keskustelun taso
Exmoro
11519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kirjoittelu täällä todella lähentelee pohjalukemia! Hyvä kun muutkin kuin mormonit alkavat sen havaita. Samma vinkumista sitä onvat pitäneet jo vuosia ... kuten tiedät.
Varsinkin suomi53 kirjoittaa täysin ala-arvoisia juttuja vieläpä todennäköisesti monemlla nimimerkillä. Mormoneista vain Zappax ja Unski yltävät normaaliin tasoon.
Kuten aikaisemminkin...
Johtuneeko mormoneista kun ministeri lähettää tekstiviestejä vastakkaiselle sukupuolelle niin annetaan potkut?
Onko soveliasta lähestyä tekstiviesteillä ainoastaan omaa sukupuoltaan olevia henkilöitä?
Minä olen yrittänyt pitää itseni avarakatseisena ja rakastaa lähimmäisiäni heidän sukupuolisesta suuntauksestaan riippumatta. Tällä kerralla meni yli rajojen kun puolet kansasta huutaa normaalille heteromiehelle samoin kuin muinaiset juutalaiset, - "ristiin naulitse, ristiin naulitse" ja vielä isolla äänellä.
Mitä saamarin pyhimyksiä nämä jeesustelijat kuvittelevat olevansa?
Mikäli minä vastoin luuloani joskus lähetän tekstiviestin, niin naiselle lähetän, sanokaa mitä sanotte.
Tämä on varma kuin tauti.
Turust
Kyse vaan siitä että Kanerva valehteli kolmeen kertaan koko kansalle (Ja myöskin eduskuntaryhmälle) noinkin vähäpätöisestä asiasta, ja kaikenlisäksi näytteli hyvinkin loukkaantunutta ja ylimielistä kun valhe paljastui.
Mutta mitä helvettiä hänen yksityisasiansa kuuluvat "koko kansalle"?
Lapsellista touhua lehdistön ja "kansan" taholta.
sitä tuulipukukansaa ...
Mutta kun se kerran esiin tuli kaikkien muiden turhanpäivisten "uutisten" johdosta, olisi Kanervan itse täytynyt tuo sanoa, mitä se teille kuuluu. Sen sijaan hän valehteli, jopa uhkaili, ja syytti julkisesti valehtelijaksi naista jolle viestejä lähetteli. Se on melkolailla törkeää touhua eikä tuollaisen pitäisi toimia ministerinä jos ei asioita osaa muulla tavalla hoitaa.
tekijäoikeus kirjoituksiinsa, ellei hän todistettavasi ole sitä luovuttanut. Minun sydäntäni lämmittää, että hallinossamme olisi edes joku joka pitää yhteyttä vastakkaiseenkin sukupuoleen.
Kanerva tuskin nostaa syytteitä ketään vastaan, hänen oikeuksiaan kyllä on loukattu korjaamattomalla tavalla. Kanerva tuli kirjaimellisesti lynkatuksi. Onko sopivaa edes kysellä kenenkään yksityisistä viesteistä? Minusta ei ole. Liioin minua ei miellytä henkilöt jotka taputtavat riemukkaasti kovasti karvaisia käsiään.
Taisi taas tuo lähimmäisen rakkaus ja 8 käsky tyystin unohtua. Verta kentälle haluttiin ja sitä myös saatiin.
Kristityillä ei ole parempaa ohjetta kuin
KAHDEKSAS KÄSKY
"Älä lausu väärää todistusta lähimmäisestäsi.
Jumalan tarkoitus on, että ihmiset kunnioittavat toisiaan. Lähimmäisen rakastamiseen kuuluu myös hänen maineensa ja kunniansa suojeleminen. Niiden menetys on raskas isku, jonka vaikutus voi tuntua koko elämän ajan.
Itsestämme toivomme sanottavan pelkkää hyvää. Meidän on puhuttava lähimmäisistämme samalla tavalla kuin tahdomme heidän puhuvan meistä. Jos muut kertovat lähimmäisestämme pahaa, rakkaus vaatii meitä tukemaan ja auttamaan häntä.
Toisen mainetta on varjeltava sekä yksityisesti että julkisesti. Julkisuuteen kuuluu oikeuden ja totuuden vaatimus ja siihen liittyvä avoimuus. Emme kuitenkaan saa paljastaa lähimmäisen rikkomuksia ilman varmaa tietoa ja painavaa syytä.
Rikkomusten arvioiminen on uskottu oikeuslaitokselle, joka toteaa syylliset ja asettaa heidät vastuuseen teoistaan. Yksityiselämässä meidän ei tule syyttää toisia eikä paljastaa heidän heikkouksiaan. Tehtävämme on rohkaista heitä vapautumaan menneestä ja etsimään uutta suuntaa elämälleen.
Älä levitä perättömiä huhuja äläkä suostu auttamaan väärintekijää todistamalla vilpillisesti hänen hyväkseen. Älä eksy joukon mukana tekemään pahaa äläkä riita-asiassa todistaessasi vääristä totuutta enemmistön mielen mukaiseksi. (2. Moos. 23:1–2)
Älkää valehdelko toisillenne. Olettehan riisuneet yltänne vanhan minänne kaikkine tekoineen ja pukeutuneet uuteen, joka jatkuvasti uudistuu oppiakseen yhä paremmin tuntemaan Luojansa ja tullakseen hänen kaltaisekseen.
(Kol. 3:9–10)"
Luottamuksellisten keskustelujen levittäminen on sen verran törkeää, että minä hyväksyn Kanervan valehtelunkin tuollaisessa asiassa. Luottamuksellisia keskusteluja ei ikään kuin ole olemassakaan.
Ministerin tehtäviä hän olisi ollut täysin kykenevä hoitamaan. Osaa käsitellä mm. USA:n ulkoministeriä...
Ulkoministerinä Kanerva on hoitanut pallinsa mallikkaasti.
:-D