"Huolimatta siitä, että vauvojen pahoinpitelystä on puhuttu 15 vuotta, tapauksia ei ole sairaaloissa mitenkään tilastoitu."
"Perheen huono sosiaalinen asema, raskauteen ja synnytykseen liittyvät ongelmat tai lapsen itkuisuus voivat olla pahoinpitelyä laukaisevia riskitekijöitä."
"Perheen huono sosiaalinen asema, raskauteen ja synnytykseen liittyvät ongelmat tai lapsen itkuisuus voivat olla pahoinpitelyä laukaisevia riskitekijöitä."
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mutta nikkisi ihmetytti.
Se ei oikein klaffannut sisällön kanssa.
selitystä asiaan, niin kysymyksessä on oire johon sairaanhoitoalalla on vähäisemmässä määrin törmätty jo varsin pitkään.
Eli mieleltään järkkyneillä vanhemmilla saattaa esiintyä lasta vahingoittavaa pakko-toimintaa. Tämä siksi että tällöin vanhemmat tuntevat saavansa ulkopuolista apua elämäänsä.
Viime vuosien aikana yhteiskunta on vain kehittynyt aiempaa kovemmaksi, julmemmaksi ja arvoköyhemmäksi. Tällöin tämäntyyppinen oireilukin luonnollisesti yleistyy. Yhä useammat vanhemmat tuntevat elämänsä ja tulevaisuutensa pohjan hatarammaksi kuin aiemmin.
Kaiken tämän kehityksen kanssa samanaikaisesti on puhuttu paljon hyvinvointiyhteiskunnasta. Kenties sanalle "hyvinvointi" pyritään löytämään uusia merkityksiä.
Oikein hyvä!