Kun Euroopan keskuspankki huomauttaa Suomen julkisen sektorin heikosta tehokkuudesta, eli verorahojen tuhlaamisesta, Elkotekin Piippo kertoo loput:
#"Suomeen on syntynyt viimeisen 30 vuoden aikana konsensuseliitti, joka on sitoutunut sosiaalidemokraattisen hyvinvointiyhteiskunnan rakentamiseen, jota ammattiyhdistysliike ja etelän valtamedia voimakkaasti tukevat."
(Kaleva-lehti:) Suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa on Piipon mukaan pystytetty palveluksien ja vastapalveluksien rakennelmalla, jossa erityisesti SDP:n rooli on ollut ratkaisevassa osassa.
"SDP:n ja SAK:n voimat eivät olisi riittäneet valtarakennelman pystyttämiseen, vaan siinä on tarvittu muidenkin korporaatioiden kuten Teollisuuden ja työnantajain eli TT:n tukea ja Etelä-Suomen valtamedioita. Yleisradio toimii siinä porukassa täysin rinnoin mukana. Valtamedia on uskollisesti välittänyt kansalle konsensuseliitin kulloisenkin tahdon. Se on sellainen klienttien symbioosi, joka syntyi jo 1970-luvun alussa ja voi edelleen hyvin", jyrisee Piippo.# http://www.kaleva.fi/html/JTpage334236.html
'Konsensus' tarkoittaa siis sitä että puolueet jakavat omilleen, eivätkä astu toistensa varpaille. Kukaan ei huolehdi jaettavasta kakusta, eli talouskasvusta, viennistä ja työllisyydestä. Palkansaajan reaalipalkka on jätetty 10:n vuoden takaiselle tasolle, hinnat ovat toki nousseet. Tämänkin mahdollistaa SAK:n osallisuus konsensuksessa.
Piippo ja Kaleva jatkavat:
#"Suomen päämedia eli Sanoma Osakeyhtiö on kuitenkin liittoutunut vallan rakenteisiin ja on osa konsensuseliittiä. Silloin on turha odottaa mitään kriittistä keskustelua. Erkkolainen mediaeliitti on asettunut puolustamaan poliittistaloudellista konsensuseliittiä milloin kepillä milloin porkkanalla. Kun porvarillinen vaihtoehto Uusi Suomi kuoli pois, konsensuseliitin vastaisia mielipiteitä on vaikea saada julkisuuteen", valittaa Piippo.
(Kaleva:) Hän kaipaa Suomeen lisää henkistä tilaa ja mediaan enemmän rohkeutta tarttua yhteiskunnan epäkohtiin.
"Sanoma Osakeyhtiön pääomistaja Aatos Erkko vaihtoi nuorsuomalaisuuden liittoutumalla vallan keskiöön. Sananvapauden syvin olemus on siinä, että se suhtautuu kriittisesti vallankäyttöön. Sanoma Oy on käyttänyt asemaansa kansan ojentamiseen. Kun media integroituu vallan kanssa, sitä on tapana kutsua totalitarismiksi eli media muuttuukin kriittiseksi niitä kohtaan, joihin valtaa käytetään.
Konsensuseliitti ja siihen integroitunut media on vahva ulkoparlamentaarinen voima, joka on uhka suomalaiselle demokratialle ja oikeusvaltiolle", kritisoi Piippo.
#
Suomi on siis tosiasiallinen yksipuoluemaa, jossa on tilaa vain yhdelle, sosialistiselle, totuudelle? Mutta eikös tälläiset tapaa nykyaikana romahtaa??
Vaikkakin Piippo tyrmää sosialidemokratian, hän ei hylkäisi hyvinvointia:
"Suomalaiset arvostavat hyvinvointiyhteiskunnan ihanteita puoluekannasta riippumatta, niin minäkin. Vähäosaisista pitää huolehtia. Tähän saakka hyvinvointiyhteiskuntaa on pidetty pystyssä korkeilla veroilla ja tulonsiirroilla. Jos hyvinvointia halutaan jakaa, jostain sitä pitää ammentaa. Hyvinvointia luodaan vain hyvällä taloudenpidolla ja hyvin pienellä työttömyydellä."
Jakamisen sijasta on siis pakko siirtyä kakun kasvattamiseen.
Nalle Waalroos, Jorma Ollila, Kalle Isokallio, Euroopan keskuspankki ja monet muutkin mielipiteensä esittäneet ovat jo vuosia varoitelleet suomalaisia, mutta valvottu julkinen mielipiteemme ja poliittinen "eliittimme" ei herää eikä havahdu.
Kun Elkotek ja Nokia ovat muissa maissa, on myöhäistä.
Piipon, Ollilan, Waalroosin, etc. vaatima positiivinen yrittämis-ilmasto ja kohtuullinen palkansaajan verotus ovat mahdollisia vain jos saneerataan julkisesta sektorista EKP:nkin siellä huomaama kuona: Poliittiset suojatyöpaikat ja nelinkertainen hallinto, ja työkseen kansalaisille kiusaa keksivät virkataistolaiset.
Mutta presidenttimme ja valtamafiamme tärkein missio on tämän turhan joukon suojelu!? Menköön vaikka Nokia muualle, kunhan toverit saavat pitää virkansa. Kyllä veronmaksaja maksaa!?
Piippo jatkaa siitä mihin EKP lopetti.
11
495
Vastaukset
- tarkkailija
Kerrankin joku uskalsi sanoa JULKISESTI sen, mitä YRITYSJOHTAJAT oikeasti ajattelevat: SOSIAALIDEMOKRAATIT ON SAATAVA KURIIN!!!!!!!!!
- P.Kemppainen
Piippo kertoi Suomen vuosikymmeniä vaietun *piip* -asian, eli että kaikki puolueet ovat samassa konsensuksessa, "eikä korppi korpin silmää noki".
Konsensuksen myötä olemme joutuneet tosiasialliseen yksipuoluejärjestelmään, jossa hallituspuolueet vaihtuvat, politiikka ei.
Kumma juttu muuten, että kun joku on muita rohkeampi ja sanoo jotain meille tavallisille tallaajille mieluista, häneltä löydetään heti joku naisjuttu tms.. Häkämies, Piippo, oliko muitakin?
Uskooko joku tosissaan, ettei näiltä systeemin miehiltä löydy mitään vastaavaa? No, lehdistöhän on yhtä kuin Erkko. - kirjoitus
P.Kemppainen kirjoitti:
Piippo kertoi Suomen vuosikymmeniä vaietun *piip* -asian, eli että kaikki puolueet ovat samassa konsensuksessa, "eikä korppi korpin silmää noki".
Konsensuksen myötä olemme joutuneet tosiasialliseen yksipuoluejärjestelmään, jossa hallituspuolueet vaihtuvat, politiikka ei.
Kumma juttu muuten, että kun joku on muita rohkeampi ja sanoo jotain meille tavallisille tallaajille mieluista, häneltä löydetään heti joku naisjuttu tms.. Häkämies, Piippo, oliko muitakin?
Uskooko joku tosissaan, ettei näiltä systeemin miehiltä löydy mitään vastaavaa? No, lehdistöhän on yhtä kuin Erkko.tuo ensimmäinen, tosiasia on kuitenkin se, että jos Piippoa kuunnellaan ja hänen & monen muun, itsesikin ajatuksia aletaan toteuttaa, niin arvostamasi hyvinvointivaltio puretaan vielä nopeammin mitä nykyään tapahtuu, ja meno ei todellakaan ole sosialistista vaan kunnon kapitalismia joka sen hyvinvoinnin hävittää, kyse on nykyään globaalista kilpailusta kaikkia vastaan, siinä kyykkii niin euroopan kuin jenkkilänkin duunarit.
Mitä yksipuoluejärjestelmään tulee, olet vallan oikeassa, kapitalismissa ei äänestäminen juurikaan vaikuta, koska valta on markkinavoimilla ja niitä meidän nykyinen ja pari kolme edellistä hallitusta ovat edustaneet, hallitukset vaihtuvat, politiikka ei enään muutu, siitä pitää huolen IMF, maailmanpankki, WTO, EU jne. kaikki Piipon kaipaamat työsuhdeturvan ja työelämän huononnukset tulevat voimaan pienellä viiveellä, mutta tulevat kuitenkin, suomen hallitukset tai eduskunta niistä ei enään voi päättää. - P. Aho
kyllä tämä koskee yhtä lailla keskustaa, rkp:tä, vasemmistoliittoa, kokoomusta...Se koko systeemi pitäisi lopettaa , ennenkö se lopettaa elämän tästä maasta..
Muuten kemppainen, vastaa nyt rehellisesti, kun olet noin ajatteleva mies, mikset halua presidentiksi, miksi toivoisit pääseväsi diktaattoriksi ? Seurasin näet tuota keskustelua palstalla yleistä politiikasta ? - P.Kemppainen
kirjoitus kirjoitti:
tuo ensimmäinen, tosiasia on kuitenkin se, että jos Piippoa kuunnellaan ja hänen & monen muun, itsesikin ajatuksia aletaan toteuttaa, niin arvostamasi hyvinvointivaltio puretaan vielä nopeammin mitä nykyään tapahtuu, ja meno ei todellakaan ole sosialistista vaan kunnon kapitalismia joka sen hyvinvoinnin hävittää, kyse on nykyään globaalista kilpailusta kaikkia vastaan, siinä kyykkii niin euroopan kuin jenkkilänkin duunarit.
Mitä yksipuoluejärjestelmään tulee, olet vallan oikeassa, kapitalismissa ei äänestäminen juurikaan vaikuta, koska valta on markkinavoimilla ja niitä meidän nykyinen ja pari kolme edellistä hallitusta ovat edustaneet, hallitukset vaihtuvat, politiikka ei enään muutu, siitä pitää huolen IMF, maailmanpankki, WTO, EU jne. kaikki Piipon kaipaamat työsuhdeturvan ja työelämän huononnukset tulevat voimaan pienellä viiveellä, mutta tulevat kuitenkin, suomen hallitukset tai eduskunta niistä ei enään voi päättää...........seurataan Euroopan keskuspankin neuvoa. EKP julisti tässä taannoin (Iltalehti, ym.) tutkimuksensa, jonka mukaan Esim. Ruotsissa voitaisiin vähentää julkisen sektorin kuluista 500 miljardia kruunua, ulman että mitään palvelua tarvitsisi huonontaa tai lopettaa.
Julkinen sektori on mm. Suomessa ja Ruotsissa hyvin tehoton, hallinto maksaa enemmän kuin palvelut joita hallinnoidaan.
EKP arvioi Suomen julkisen sektorin 'tehokkuudeksi' 61%, eli sen verran kuluista on tuotetuista palveluista ja tulonsiirroista aiheutuvia. Se loppu on turhaa byrokratiaa.
Miltäs kuulostaisi? 39% veroale?? Häviäjiä olisivat poliittisissa suojatyöpaikoissa löhöilevät virkamiessosialistit. - Pekka Kemppainen
P. Aho kirjoitti:
kyllä tämä koskee yhtä lailla keskustaa, rkp:tä, vasemmistoliittoa, kokoomusta...Se koko systeemi pitäisi lopettaa , ennenkö se lopettaa elämän tästä maasta..
Muuten kemppainen, vastaa nyt rehellisesti, kun olet noin ajatteleva mies, mikset halua presidentiksi, miksi toivoisit pääseväsi diktaattoriksi ? Seurasin näet tuota keskustelua palstalla yleistä politiikasta ?Saapi spammaajien lauman peräänsä, eikä täällä voi rekisteröidä nimeään tai nimimerkkiään. Ilmeisesti on yleistä että jonkun henkilön nimissä kirjoittaakin joku muu?
- hyvin yleistä
Pekka Kemppainen kirjoitti:
Saapi spammaajien lauman peräänsä, eikä täällä voi rekisteröidä nimeään tai nimimerkkiään. Ilmeisesti on yleistä että jonkun henkilön nimissä kirjoittaakin joku muu?
tämä on kuin suuren suuri tori , jossa väkijoukon sesta yksi huutaa yhtä , toinen toista ..Se siinä on mielenkiintoista, että tässä vastuuttomassa sekamelskassa paljastuu yleinen alitajunta..Muuten tähän muiden nimillä kirjoittamiseen syyllistyit sinäkin Kemppainen...Onko tämä toinen shamaani Kemppainen muuten olemassa, vai oliko se joku vitsi ? Entäs professori Pekka Kemppainen ? Entäs sanna joka kaipaa sinua ? Entäs Johannes Setälä, josta et pidä ?
- P.Aho
P.Kemppainen kirjoitti:
..........seurataan Euroopan keskuspankin neuvoa. EKP julisti tässä taannoin (Iltalehti, ym.) tutkimuksensa, jonka mukaan Esim. Ruotsissa voitaisiin vähentää julkisen sektorin kuluista 500 miljardia kruunua, ulman että mitään palvelua tarvitsisi huonontaa tai lopettaa.
Julkinen sektori on mm. Suomessa ja Ruotsissa hyvin tehoton, hallinto maksaa enemmän kuin palvelut joita hallinnoidaan.
EKP arvioi Suomen julkisen sektorin 'tehokkuudeksi' 61%, eli sen verran kuluista on tuotetuista palveluista ja tulonsiirroista aiheutuvia. Se loppu on turhaa byrokratiaa.
Miltäs kuulostaisi? 39% veroale?? Häviäjiä olisivat poliittisissa suojatyöpaikoissa löhöilevät virkamiessosialistit.hyvinvointipalveluja voitaisiin jopa lisätä jos Suomen satoja tuhansia turhia hallintomulkkuja käsittävä lauma analysoitaisiin raa'asti hyödyllisiin ja hyödyttömiin..
Sikäli sä olet Kemppainen fiksaantunut , että näet näitä mörköjä vain vasemmistossa...Kyllä niitä on kaikissa isoissa puolueissa ja korporaatioissa.
Jos siivous ja reformi aloitetaan, se pitää koskea kaikkia - pieni
P.Aho kirjoitti:
hyvinvointipalveluja voitaisiin jopa lisätä jos Suomen satoja tuhansia turhia hallintomulkkuja käsittävä lauma analysoitaisiin raa'asti hyödyllisiin ja hyödyttömiin..
Sikäli sä olet Kemppainen fiksaantunut , että näet näitä mörköjä vain vasemmistossa...Kyllä niitä on kaikissa isoissa puolueissa ja korporaatioissa.
Jos siivous ja reformi aloitetaan, se pitää koskea kaikkialainaus EU keskustelusta? Kyse on maatalouden tuotantotukien uudistamisesta EU:ssa.
melkeinpä maisemoinnista ja maiseman säilyttämisestä maksetaan, siihen tarvitaan kuitenkin suomessakin 50 EU-virkamiestä lisää huolehtimaan byrokratiasta...EU työllistää;)
KOTIMAA YLE24 KESKIVIIKKO 2/3
MAATALOUSMINISTERI Juha Korkeaoja
sanoo Suomen maataloushallinnon kulujen
nousevan EU:n tukiremontin vuoksi n. 10
prosenttia eli 5 Me, kertoo Satakunnan
Kansa. Hallintoon tarvitaan 50 uutta
virkamiestä ja uusia tietojärjestelmiä.
- Urpo Häiskänen
piippolan vaari perusti tikkataulutehtaan ja vaarin poika opetteli jo varhain heittelemään napakymppejä..piippolan faarin poika on muutenkin ollut kaikinpuolin lahjakas jätkä, ainoa kummallisuus mitä en hänessä ymmärrä, että pitääkö niin rikkaan miehen ajaa niin saatanan huonolla moottoripyörällä ? näyttämisen tarvettakaan ei luulisi olevan ?
mitä tulee itse kunkin naisjuttuihin, niillä nyt ei luulisi kenenkään mainetta voivan pilata..Tuksin ton tason jätkät niin heikkoja on että moisesta korvaansa lotkauttaa ?
Mutta entäs tämä keskustelun avaaja , pekka kemppainen, joita väitetään olevan monia kappaleita ? miten on ne sun naisasiat ? Sulla on kuulemma tapana ottaa nuoria likkoja, kertoa niille liikaa touhuistasi ja sitten heitellä niitä menemään ? Sitte ne tapaa joitain uusia sällejä ja kertoo mitä sä oot tehny ?
kehoittaisin varovaisuuteen..Jos sua ihmetyttää miksi sua on noilla muutamailla palstoilla vähän kovisteltu , ainakin sivusta katsojalle syntyy tämmönen kuva..
Piiposta vielä, se on todella valitettavaa että kaikki lahjakkaat ihmiset ja yrittäjät ajetaan Suomesta pois..
Mitä helvettiä sinne enää sitten jää.. On maamme köyhä, siksi JÄÄ , niinkö ?- Turpo-Urpo
Ei kun naiset pitää ruoskia kuriin ja nuhteeseen. Kun tämän opit, pärjäät elämässäsi, Häiskänen!
Jos et suututa poliittista eliittiä ja SANOMA OY:tä, jutustasi ei puhuta. (Toisinpäin: JOs puhutaan, olet tehnyt jotain tärkeää?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6517996Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672283Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332199- 1471775
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251262Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511243Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101165Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65849Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59815Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7754