Näkikö kukaan oliko Karl Marx tai Vladimir Lenin hahmoina mukana Tampereella Sovinnon päivä tapahtumassa.
Ilman heidän panostaanhan ei tätä päivää olisi edes tarvittu viettää.
Ilman heidän panostaanhan ei tätä päivää olisi edes tarvittu viettää.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vietämme todella trauman purkua teatterin keinoin tampereella. Ja mikä parempaa onkaan tavallaan, kun ajatellaan miten rankkaa on ollutkaan, tajuta että omat alkaa ampumaan. Vaikka asenteet olivatkin niin kieroutuneet, että soon saatte nootin Russiasta, että meemmekin aivan totalitaariseen hallintoon mukaan, vallankumouksen pyörteissä kun oltiin, ja tajuttiin että meikäläiset soon hallitsee, kuten ison veljen tavoin naapurissa. Ja sieltä veljesrintama auttaa meitä selviytymään kaikesta haasteesta, jonka saamme eteemme, kun emme luota omiimme. Ja näin mentiin sotaan mukaan varmana voitosta. Eikös kuitenkin valkoiset, ollut viisaampia ja jopa voimakkaampia veljeydessä ja aatteessa kaikessa. Vaikka Presidenttimme meitä olisi varjellut tätäkin asiaa esille tuomasta, niin kerron että punikit hyökkäsivät todella varmoina voitosta. Me vaan emme olisi kuvittelleetkaan taipuvamme ton vasemmalla olevan mahtivaltion ohjenuoraan, ja liekaan kuitenkaan. Vaan valkoiset ottivat Voittonsa. Ja Victory on tanassa keskusaukiolla yhä tampeella. Ja seppeleen laskun paikka, on myös muistohaudoilla. Ja kaupungilla kulkee porukkaa tänään iltamyöhään ihmettelemässä historian väriä punaist,a ja valkoista. Kuin enkeliä haavoittunutta, kantavaa kahta alakuloista poikaa. ja tuomiokirkon ruusutarhaa, jota luurangot hoitaa. Ja käärme kirkon kupolissa ärsyttää, vain Pappia nuivaa, kun hikeään kuivaa. Että miksi ihmeessä on Teosofien tunnus Ev.Lut kirkon katossa. Koska taiteilija tajuaa joskus enemmän asioista. Tervetuloa tampeereen muistojuhlaan myöhemminkin, sillä historia ei taivu turhaan. Vaan kaikkea opastaa ja ohjaa tajuamaan miten maatamme Hallitaan aikana, jolloin kaikki on yhden kortin varassa. Ja jälleen palaan aiheeseen, jollon Valkoiset ottivat suuremman riskin voittoon, kuin koskaan laskisivat aseitaan edes mahtivaltion edessä. Ja tämä on Suomella vielä tänäänkin selvittämättä mikä auttoi voittoomme, tai jos kääntäisin asian paremmin niin voitosta, voittoon Valkoiset aatteet meidät johtivat. JA TÄNÄÄN JUHLISTAMME TUOTA HISTORIALLISTA HETKEÄ, JOKA ANTAA SYDÄMMEEN RIEMUN TUNTEEN, SIITÄ ETTÄ OHJELMOINTI ON TÄSSÄKIN VASTAVOIMIEN KAMPPAILUSS, SUOMEN PUOLELLA, KAIKKITIETÄVÄN HALLITSIJAN OHJELMOINNILLA. VOITOSTA, VOITTOON KÄY TIEMME, MYÖS JATKOSSA. SALUT
Valtiovalta ei paljoa asiaa kommentoi.
Mukava nähdä että kansan keskuudessa ainakin jotkut osaavat ja uskaltavat asiaa käsitellä.
Tietääkseni esim. USA:ssa paikalliset sisällissodan taistelujen näytelmät oikeilla taistelupaikoilla ovat hyvinkin suosittuja.
Helsingin Sanomissa oli tänään aika rankka kannanotto Martti Häikiötä:
"Se mikä tänä keväänä todella puuttuu on valtiovallan näkyvä tunnustus niille arvoille, jotka vapaussodassa pelastettiin..."
""Neuvostoliiton vaikutus luo yhä punaisen varjon keskusteluun kevään 1918 tapahtumista Suomessa. Kansallisen itsenäisyyden ja parlamentaarisen kansanvallan arvot olivat myrkkyä Neuvostoliitolle ja kommunisteille, minkä vuoksi nämä nykyisen Suomen yhteiskunnalliset perusarvot on yhä pyritty painamaan sivuun ja jopa saattamaan niiden puolustaminen häpeään.
Käsitys kansan "oikeutetusta" kapinasta elää Suomessa vahvasti.
Suomessa tehtiin sosialistinen vallankumous tammikuussa 1918. Ilman tätä kapinaa ei Suomessa olisi käyty sisällissotaa.
Maa olisi säästynyt yli 35000 ihmisuhrilta.
Kapina, ja vain se, oli syynä sisällisssotaaan.""
Sovinnollisuus on kaunis asia, niin yksilöiden kuin yhteisöjen elämässä.