Pyörimätön pölykapseli?

miten totetettu?

Miten pyörän mukana pyörimätön koristekaseli on toteutettu?
Itse olettaisin että kapselissa on kaksi kerrosta
josta sisempi kiinnittyy vanteeseen ja siihen keskipisteessä kuulalakerein akselotuun ulompaan näkyvään osaan on ympätty raskas paino joka pysyy aina kohden maanpintaa ja pitää siten siten kapselin paikoillaan.
Vai miten se oikeasti toimii?!

6

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ___Auto-Antero----

      Paitsi että ei siinä ole mitään painoa, joka pitäisi sen aina samassa linjassa.

      Yleensä vain massan hitaus tekee sen ettei se liikkeelle lähtiessä pyöri.

      Toisaalta pitkään pyörittyään pysähdyttäessä spinneri jatkaa pyörimistä.

    • 100 km/h

      Jos tuollanen painotettu kapseli irtoaa jos siinä on vaikka 0,5 kiloo lyijyä alasivun painona niin se puntti tulee varmasti tuulilasista sisään jos vastaantulijankin nopeus on 100 eli kohtaamisnopeus 200 km/h.
      Entiset kevyet muovikapselit oli frisbeen luokkaa ja painoivat vaan muutaman kymmenen grammaa enkä ole kuullut että niistä olisi aiheutunut ainuttakaan varsinaista onnettomuutta mutta tuulilasisäröjä kyllä samoin kuin edelläajavan auton takarenkaan pintaan tarttuneen kiven tai nastan irtoamisen takia joita olen itse kokenut monia.

      • näin kävi

        muovinen tekee tuhoa. Itsellä aikanaan lahdentiellä edellä ajavasta opelista irtosi pöläri, ja tuli suoraan etuhelman alaosaan vieden etuhelman mukanaan. huomasin vasta työpaikan pihassa mitä oli käynyt, meni omaan piikkiin.


    • ihailtava

      Siinä on vain se suuri puute,että on niin vaikea sitä ajaessa itse ihailla,kun joutuu juoksemaan rinnalla vauhdissa,ja sekös alkaa hikeä pukkaamaann....

    • huvittunut kuski

      Enpä tiedä, mutta vallan typerältä näyttää!! (kts. esim. Ferrari F1
      etupyörät)

      • RR 1

        ainakin Rollssin pyörimättömät keskiöt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      104
      1720
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      212
      1333
    4. 73
      1323
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1039
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      18
      863
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe