tuli juuri mieleen etten ole itkenyt varmaan kuukausiin, siinä lienee syy jatkuvaan herjailuun jms.
Mutta kynnys itkemiseen on kova, ku muut saattaa nähä sen jälkeenpäin punasina silminä tai kuulla tukkoisesta äänestä.
Mutta itkekää hyvät ihmiset, jos vain osaatta, säästyttä monelta vaivalta
Miten päästä eroon kiroilusta?
7
365
Vastaukset
- yritetään90
En ny kyl tiedä miten kiroilust pääsis eroon mut kyl luulis et jos vaan ei aattele sitä niin sit se loppuis.
Mä muuten itkin aina nuorempana ku rukoilin.
Silloin itku autto.
Auttaa nykyäänkin :)
Kaikkea hyvää sulle ja Jumalan siunausta :) - punasilmä-särki
Jaa...kiroilu voi olla myös huono tapa, josta on vaikea päästä eroon. Oot huomaamattas antanut itselles luvan kiroilla, ja se lupa pitää peruuttaa itseltä.
Jotkut asiat voi tietysti vaivata ja ärsyttää mieltä taustalla. Niistä pitäis päästä puhumaan jonku ystävän kanssa - puhumaan syvällisiä! Itkemistä auttaa surullinen musiikki.
Tiän kyllä tuon ongelman punaisista silmistä. Kun mä itken, sitä itkua tulee sitte kerralla niin paljo, että koko naama on hirveän tuvonneen näköinen seuraavana päivänäkin! Hyväähän se tekee jälkeenpäin, mutta voi niitä turvonneita silmänympärystöjä...
Joo, mutta Raamatun lukeminen auttaa kiroilun lopettamiseen! Uutta testamenttia kun lukee, niin kyllä se vaikuttaa moneen asiaan! - kaikki on teille puhdasta.
Ajatuksista se kaikki alkaa. Paavali sanoo suunnilleen näin. Me muutumme vain mielen uudistuksen kautta.
(Luk 11:39-41) Silloin Herra sanoi hänelle: "Kyllä te, fariseukset, puhdistatte maljan ja vadin ulkopuolen, mutta sisäpuoli teissä on täynnä ryöstöä ja pahuutta.
Te mielettömät, eikö se, joka on tehnyt ulkopuolen, ole tehnyt sisäpuoltakin?
Mutta antakaa almuksi se, mikä sisällä on; katso, silloin kaikki on teille puhdasta.
Mutta antakaa almuksi se, mikä sisällä on; = tiputa väärät ajatuksesikin kuvainnollisesti kolehtihaaviin, sanomalla ajatuksissasi: Herra, anna anteeksi syntini ja vapauta minut tästä.
Ja opettele ulkoa tuo tämä jae:
"Mutta antakaa almuksi se, mikä sisällä on; katso, silloin kaikki on teille puhdasta." - Itku-Iikka
Kyllä kuule meillä naisilla on helppoa. Kerran kuussa paruttaa ihan luonnostaan, ei tarvitse väkisin vääntää, kun hormonit ottaa vallan.
Miestä voi paruttaa herkkä filmi, musiikki, kirja tai vain ihan oman naaman katsominen peilistä.
Se miten pääsee eroon kiroilusta, onkin jo mutkikkaampi juttu. En halua puhua rumasti ja silti puhun. Ken löytää tähän vastauksen, kertokoon meille muillekin! - ajattelee
että "eisaakieroillaeisaakiroillaeisaakiroilla" niin varmasti kiroiluttaa enemmän... Synti asuu lihassa, mutta ei ole mitään kadotustuomiota niillä jotka ovat Kristuksessa.
Joskus kun kävi niin että kirosin henkilön seurassa joka tiesi että olen uskossa... se oli niin noloa että jo pelkän häpeän takia tapa kitkeytyi pois...
Ehkä voisit pyytää jotain samantapaista kokemusta...- positiivisesti
Sille joka on valossa kaikki on mahdollista.
On kirjoitettu että Jeesus kuoli
maailman syntien tähden;
Voi, hän kuoli tietämättömyyden tähden.
Myönteisellä asenteella pystyn näkemään esteiden ja vaikeuksien ohi ja siten löytämään ratkaisuja. Opin erehdyksistäni ja jatkan eteenpäin.
Rohkeasti ja Ilolla! - aloittaja
vaikka joku perheestäni kuulisi minun kiroilevan niin karkeasti kun yksin ollessani nykyisin kiroilen, salvaa henkeni. Muutamia kertoja mut on yllätetty, joskin tahattomasti, ku en oo huomannu että joku on tullu paikalle.
Mullon sellane tapa, että ku jokin menee vitulleen, saatan luetella kaikki maholliset tuntemani kirosanat. Tosin Jumalan nimeä varon, kuin ruttoa, sanomasta. Tekopyhyyttäkö moinen, no eipä ainakaan tuu silloin niin ahistava olo kiroilusta.
Joitain vuosia sitten oli sellanen pahe käytössäni, että ku olin isän kans raktorihommissa pellolla, vaikka ojamaita levittelemässä, ja jokin meni vitulleen, karjuin kurkku suorana. Sitten saattoi takaikkuna olla auki ja isä sieltä omasta raktoristaan ihan rauhassa käveli kattomaan että mikä hätänä. Niissä tilanteissa hävetti niin että pää meinas haljeta, tai jotain sentapasta suunnilleen.
Viime talvena, tammikuun 15. muuten, ku tein lopputyötä ja onnistuin Mikrosoft Wordilla jotenkin tuhoamaan melkein kaiken siihen mennessä kirjottamani (onneksi löytyi sentään tallenne, jonka pohjalta sai alotettua uuden) Huusin kirouksia suoraa kurkkua varmaan puoli tuntia. Silloin sain onneksi olla yksin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362779Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs182597100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432288Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201881Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo381602Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511565- 381493
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251363- 331251
- 261161