Tulehduskipulääkkeet

Kuka auttaa vois?

Olisiko jollain käytännön kokemuksia tulehduskipulääkkeiden käytöstä ja heikosta vatsasta?
Lääkäri määräsi Motifene Dual-kapseleita 75mg aamuin illoin otettavaksi selkäkivun hoitoon,sain jo toisena päivänä lääkityksen aloituksesta valtavia vatsa kramppeja lähes tulkoon kellon ympäri. Ripuli on myös todella paha,lähes kaikki mitä suuhuni laitan tulee ulos.Aloitin maitohappobakteeri-kapseleiden ottamisen tunti ennen lääkettä,mutta ei auttanut.Gefilus-tuotteita otan tunti ennen lääkettä ja välillä myös lääkkeen kanssa.Keskusteltuani lääkärin kanssa hän suostui vaihtamaan lääkkeen toiseen merkkiin ja nyt käytössä on Ibumax 600mg. 1tbl, 2-3kertaa päivässä. Tunti ennen tämän lääkkeen ottoa, otan Antepsinia 5ml. ohjeen sain apteekista. Ei auttanut vaikka merkkiä vaihdettiin, ihan samat oireet on kun Motifenen kanssa. Tiedän olevani herkkä vatsainen, enkä tulehduskipulääkkeitä ole sietänyt ennenkään kovin hyvällä menestyksellä,mutta olisiko vielä joitain muita vaihtoehtoja? Olo on heikko ja paino pudonnut useita kiloja lähipäivien aikana.Taustalta löytyy n.puolen vuoden päivittäinen käyttö Tramalia 50mg.x1tbl ja Panacod 3-6tbl.

9

3280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeillut

      pitkävaikutteista, vain kerran päivässä otettavaa tulehduskipulääkettä, niitä on ehkä moniakin mutta yhden tiedän nimeltä, Arcoxia. On vissiin kyllä kalliimpi kuin tavalliset buranat.

      • jantzu-

        Ei kannata yrittää edes kokeilla, jos on ongelmia muutenkin vatsan kanssa. Mulla homma meni lopulta siihen pisteeseen, että nyt olen syönyt Nexiumia puoli vuotta säännöllisesti. Eikä loppua näy..


      • piti olla
        jantzu- kirjoitti:

        Ei kannata yrittää edes kokeilla, jos on ongelmia muutenkin vatsan kanssa. Mulla homma meni lopulta siihen pisteeseen, että nyt olen syönyt Nexiumia puoli vuotta säännöllisesti. Eikä loppua näy..

        vatsaystävällistä, söin kuukauden, sitten iski ripuli, vatsankouristelut, noin viikkoon en ole arcoxia ottanut ja pas¤avaivat helpottavat. Oireet samanlaisia kuin joskus suolistotulehduksessa, johon käytin vuosia asacolia.
        Arcox kyllä vei selkäkivut, se oli hyvä juttu. Mitähän kokeilisi seuraavaksi jos kivut palaa, burana ei auta yhtään.
        Kallista on arcox, n 31 e/kk / 30 kpl.


    • voisi

      Saksalaisesta kotona tehtävästä jogurtista saa varmasti maitohappobakteereja. Mutta mikään hoito ei auta nopeasti, kun Sinulla on noinkin pitkäaikainen lääkekuuri. Ota yhteyttä, jos haluat kokeilla, missä päin asut?

      FitLine® ALL-IN-1000 Plus Jogurtti
      sisältää eniten eläviä bakteerikantoja
      suurin määrä maitohappobakteereja millilitrassa jogurttia
      ei säilöntä- ja hyytelöimisaineita
      ainutlaatuinen patentoitu tuote, patentti nro 03 021 216.1
      sisältää imeytymistä edistäviä Ayurvedan mukaisia mausteita sekä B3-vitamiinia.
      5 erilaista jogurttibakteerikantaa.
      vähiten kaloreja ja rasvaa
      ei keinotekoisia väri- tai aromiaineita
      Probiootit: normalisoivat ja vakauttavat suoliston bakteerikannan, parantavat ruoansulatusta, parantavat laktoosinsietokykyä
      Prebiootit: edistävät suolistobakteerien kasvua, parantavat kalsiumin ja magnesiumin saantia,
      suojaavat probioottisia bakteereja niiden kulkeutuessa vatsan läpi.

      [email protected]

    • eräsN1

      Lansoprazol ratiopharm 30mg (ylävatsa vaivojen estoon ja hoitoon tulehduskipulääkekuurin aikana)

      • lensi paska

        taitaa olla yksilöllistä, toisille sopii, ainakaan minulle ei, paska lensi ja selkää,, munuaisia ? särki. Lopetin käytön , maha rauhoittui, kivut jäi.


    • Kipulääkkeet

      Olen käyttänyt selkä ja nivelsärkyihin luontaistuotekaupasta saatavaa Fortodol valmistetta, minulla toimii paremmin kuin tulehduskipulääkkeet, se on vatsaystävällinen. Suosittelen kokeilemaan.

      • huuhaata!

        En usko, että sulla mitään oikeita särkyjä on koskaan ollutkaan! Kunhan mainostat.


      • luulen
        huuhaata! kirjoitti:

        En usko, että sulla mitään oikeita särkyjä on koskaan ollutkaan! Kunhan mainostat.

        minäkin, että huuhaata on. Jos on kovat kivut, siinä ei luonnontuotekaupan rohdot auta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7474
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2896
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1746
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1384
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe