elikkäs olen yli 20v nainen ja löytyypi viel 3 maitohammasta ja niihin ei ole edes rautahampaita tulossa.. kuulemma perinnöllistä.. eipä kyl löydy suvuista muita tämmöisiä tapauksia. onkos muita joilla myös vielä aikuisena maitohampaita??
maitohampaita viel aikuisena..
katji85
4734
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla on hankalasti molemmilla puolilla ylhäällä just kulmahampaat maitohampaita. Sen verran pahassa kunnossa aikoinaan olivat, että niihin laitettiin uus pinta (mikä onkaan termi). Se on vaan tosiaan hankala, kun ei voi käytännössä pureskella niillä mitään sitkeää tai kovaa, ettei ne pinnoitteet irtoa. Muutaman kerran on pinnoitteet irronneet.
Välillä tekis mieli vaan runttata jotain kovaa, että ne lähtis irti, eikä tarvis aina miettiä niitä, mutta ei oikein tee myöskään mieli jääkiekko -hymyä. Toisaalta niiden paikalle kai voi hankkia jonku pysyvän tekohampaan, mut ilmeisesti ne joutuis ite maksamaan, hinnat tais olla jotain 300 EUR /kappale (?) ku porataan leukaan joku titaani hommeli tms.
Sit alaleuassa on yks poskihammas vissiin maitohammas, ainakin se on selkeesti pienempi kuin muut.
maitohammasta.. ylhääl kummalki puolel neljännet ja alhaal vasemmalla puolel kans neljäs hammas on maitohammas..
Toinen poistettiin viime vuonna - ku täytin 28v.Ja edellinen pari vuotta sitä ennen.Molemmat oli alhaalla 4:nnet, ja nyt on vaan tyhjät kolot.Ihmettelen vaan ettei sitä aiempaa olis millään suostuttu poistamaan vaikka sanoin että se välillä aiheuttaa särkyä.Tuhahtivat vaan että ei se voi särkeä,ku on maitohammas.Sit jouduinki menemään särkypäivystykseen eräs kaunis päivä ku alko oikeen kunnolla kivistää.Nappasivat pois ja ihmettelivät ettei edelliset suostunu poistamaan.Oli jo tulehdusta ja juuria ei oikeestaan ollenkaan...Ja edellisen viestiin kommentti,että ne implantit maksaa n 2000e,eikä ne kuulu kela-korvauksen piiriin...Että paskaflaksi ;)
elämä on hiuka kallista.. itel ei onneks ole mitää särkyjä ainaskaa viel ollu.. onneks..