Miten pitkään menee että hampaat putoaa suusta?

Pojallani on ollut ien tulehdus nyt jo melkein 15 vuotta. Hänellä on myös musta kolo etuhampaassa ylhäällä (reikä?). Viisauden hampaatkin lienevät suussa jos ovat puhjenneet, poistettu niitä ei ainakaan ole sillä hän ei ole käynyt hammaslääkärissä 7 vuoteen. Hammaslääkäriin hän ei suostune menemään koskaan (sanoo että raha menisi turhaan, eikä hän suostu minulta ottamaan "almuja" vastaan)

Siis kysynkin nyt miten pitkään hänellä on aikaa ennen kun hampaat alkavat itestään tippumaan? vai tapahtuuko tälläistä ollenkaan?
123479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Itsestäänkin tippua...keski-iässä hampaita poistetaan parodontiitin takia..hampaat alkavat heilumaan/liikkumaan eli tämä "sairaus" irrottaa hampaat leukaluusta.

Äänestä

Itsestäänkin tippua...keski-iässä hampaita poistetaan parodontiitin takia..hampaat alkavat heilumaan/liikkumaan eli tämä "sairaus" irrottaa hampaat leukaluusta.

Äänestä

Katsomatta kyseisen herran suuonteloon on vaikea esittää arvioita kokonaistilanteesta. Hampaat alkavat heilua/ irrota siinä vaiheessa, kun kiinnityskudoksen tulehdus on edennyt tarpeeksi pitkälle. Kosmeettisten haittojen lisäksi huonosti hoidetut hampaat altistavat lukuisille sairauksille...

Jos hän ei koe hampaistaan huolehtimista olennaisena, niin tuskin häntä tällaiset pikkujutut haittaavat.

Sen verran vielä loppuun, että mitä pitempään hoitoa lykätään sitä kalliimpaa ja hankalampaa hoito on.

Äänestä

Nykyään on hyvät puudutteet, joten ei tarvitse kipuja kestää hampaiden(kaan) hoidossa. Hampaat kannattaa hoitaa, sillä hoitamattomat hampaat ovat syynä moniin verisuoniperäisiin sairauksiin.

Äänestä

En nyt oikein ymmärrä tuota kirjoitustasi. Poika on 14 ja puhuu almujen ottamisesta vanhemmiltaan kuin olisi jo aikuinen työssäkäyvä... Siis sinähän olet vielä elatusvelvollinen lapsellesi vai mistä tuon ikäinen elantonsa muualta saa?? Eikös nyt ole vanhemman velvollisuus lopettaa moiset tekosyyt ja kiertelyt ja pistää poika hammaslääkäriin, kai sinä nyt jotain uhkauksia keksit:)

Äänestä
  • Mä kyllä ymmärsin, että ientulehdus olisi ollut lähemmäs 15 v, poika on varmaan siinä tapauksessa vanhempi?

    Äänestä

  • 15 v? kirjoitti:

    Mä kyllä ymmärsin, että ientulehdus olisi ollut lähemmäs 15 v, poika on varmaan siinä tapauksessa vanhempi?

    Siis pojallani on ollut ien tulehdus 15v. Pojallani ikää on 24v, mielestäni se lukee aika selkeästi tuossa alkuviestissä, mutta selvennetäänhän nyt asia

    Äänestä

  • 15 v? kirjoitti:

    Mä kyllä ymmärsin, että ientulehdus olisi ollut lähemmäs 15 v, poika on varmaan siinä tapauksessa vanhempi?

    Siis pojallani on ollut ien tulehdus 15v. Pojallani ikää on 24v, mielestäni se lukee aika selkeästi tuossa alkuviestissä, mutta selvennetäänhän nyt asia

    Äänestä

jos on 7v. eikä ole käynyt hammaslääkärillä saattaapi hyvin olla jo melkoisesti hammaskiveä, joka tarvitsisi poistaa. Myös varmaankin pojallasi on reikä hampaassa, se musta kolo. Jos sen antaa olla seurravana vuorossa voipi hyvin olla juurihoito! aluksi hammasta särkee ja on pakko mennä hmmaslääkärille ja sitten jos juuri hoito aloitetaan, tarvitaan monta hoitokertaa, kun juurikanava puhdistetaan, laajennetaan ja lääkitään ja taas sama, uudestaan ja uudestaan. Nyt kun ei vielä ole kipuja olisi hyvä mennä tarkistukseen ja varmaan hän saisi uuden ajan paikkaukseen. Nyt vielä pääsee suht. halvalla, varsinkin jos se jää vain pelkkään tarkastukseen ja hammaskiven poistoon. Kerro nämä pojallesi, niin ehkäpä mieli muuttuu. ´laita hakusanaksi nettiin juurihoito/juurenhoito, löytyy tietoa.

Äänestä
  • Tuskinpa hän kumminkaan juurihoitoon suostuu, tokaisi vain että eiköhän ne juuret siihen kuole kun hampaan kiskoo irti. Myöskin tuossa toisessa vastauksessa oli aivan turhaa tuo saivartelu "saattaa" "voi tulla" jne. Voihan sitä vaikka jäädä auton alle huomenna, mutta kuinka todennäköistä se on onkin jo toinen asia

    Äänestä

Hampaiden tippuminen ei ole ainoa ongelma. Ientulehdus vaikuttaa yleisterveyteen, bakteerit voivat levitä veren kautta sydämeen. Itse kävin työttömänäkin hammaslääkärillä (kunnallisella) eikä laskut ollut kuin parikymppiä muistaakseni.

Jos todellakaan ei suostu mennä hammaslääkärille niin silloin täytyy kiinnittää enemmän huomiota kotihoitoon, eli:
-hampaidenharjaus kaksi kertaa päivässä (vähintään 2-3 minuuttia, mieluiten sähköhammasharja ja ienrajat täytyy kunnolla harjata vaikka sattuisikin, ei saa kuitenkaan painaa harjaa)
-hammaslangan käyttö kerran päivässä
-purkkaa ksylitolpastilleja
-klooriheksidiiniä sisältävä suuvesi (vain alle kuukauden kuuri, saa apteekeista)

Suuhygienistillä kannattaisi käydä, en tiedä olisko se halvempaa.



"Ientulehdus pahentaa sydän- ja verisuonitautiriskiä

02.01.2002

Ientulehdusta arvellaan yhdeksi riskitekijäksi ateroskleroosiin - valtimoiden kovettumistautiin.

"Yhteys atroskleroosin ja ientulehduksen välillä näyttää voimakkaalta, mutta syy-seuraussuhteita on vaikea todistaa. Esimerkiksi vaikkapa diabetes ja tupakointi lisäävät kumpikin sekä parodontiittia että sydänsairausriskiä", toteaa professori Ville Valtonen HYKS:sta. Valtonen luennoi Lääkäripäivät 2001 -tapahtumassa Helsingissä.

Ientulehdusbakteerit leviävät suusta verenkiertoon

Ientulehdusbakteerit pääsevät suun tulehduspesäkkeistä verenkiertoon ja niitä on löydetty myös ateroomaplakista - kolesterolikerääntymästä, jota muodostuu ateroskleroosissa valtimon seinämään.

"Ateroomaplakista on löydetty sekä eläviä että kuolleita bakteereita. Olivatpa bakteerit eläviä tai kuolleita, aiheuttavat ne plakin ympäristössä tulehdustilan", toteaa Ville Valtonen. "Valtimoiden kovettumistautiin liittyy myös lievästi kohonnut CRP-arvo. Kyseessä on siis tulehdussairaus."



Jatkuva tulehdustila hampaistossa, tai muualla elimistössä aktivoi veren hyytymisjärjestelmää. Tulehduksella saattaa olla merkitystä ateroomaplakin repeytymisessä, mikä sitten saattaa johtaa veritulppaan.

Tulehtuneet ientaskut vastaavat suurta avohaavaa

Ientulehdusta aiheuttavat paitsi huono suuhygienia myös monet syljen eritystä vähentävät sairaudet ja lääkitykset. Ientulehduksen pitkittyessä ientaskut syvenevät ja tulehduspinta-ala suussa kasvaa.

"Jos ientulehduspotilaan ikenet ovat syventyneet kaikkien hampaiden kohdalla viisi millimetriä syviksi, vastaa se kämmenen kokoista tulehtunutta avohaavaa. Tätä tuskin jätettäisiin hoitamatta, sen sijaan parodontiitti usein jää", kuvailee Professori Björn Klinge TandvårdsForum99 -julkaisussa. Vakavimmillaan ientulehdus voi aiheuttaa hengenvaarallisen tehohoitoa vaativan komplikaation.

Suu kuvastaa elimistön vointia

Suusta voidaan diagnosoida monia sairauksia ja se reagoi herkästi yleiskunnon heikkenemiseen. Suuhun jopa ensioireita aiheuttavia sairauksia ovat esimerkiksi keliakia, Crohnin tauti, Sjögrenin syndrooma, leukemia ja HIV.



Hampaiston ja suun kunnon tarkastaminen ja hoitaminen säännöllisesti vastaanotolla on erityisen tärkeää, jos taustalla on perinnöllinen taipumus sydän- ja verisuonitauteihin, todettu sairaus tai diabetes.



Kirjoittaja: Arja Krank / Medixine Oy"

Äänestä

eivät satunnaiset hoitokerrat juurikaan tilannetta paranna. Vaurioiden määrä ja laatu ovat hyvin yksilöllisiä: toisille ei tule juuri mitään, toisille taas täydellinen katastrofi.

Jos on voimakas alttius hampaiden kiinnityskudossairauksiin eli parodontiittiin, se alkaa näkyä jo aika nuorena, jopa vähän yli parikymppisenä. Jos ei huolehdi itsestään, luukato etenee salakavalalasti ja usein vähäoireisesti - mitä nyt ikenet vuotaa verta ja hengitys haisee - ja alkaa selvemmin ilmoitella itsestään kolmenkympin jälkeen (paiseita, märkää). Jos ei edelleenkään ryhdistäydy ja hakeudu hoitoon, menee tapauksesta riippuen 5-15 vuotta ennen kuin hampaista on niin paljon kiinnityskudosta menetetty, että "irtoaa lähes itsestään".

Hyvin paljon on vastustuskyvystä kiinni, kuinka parodontiitti etenee. Jos on yleissairauksia kuten diabetes, tai tupakoi, riski on huomattavasti suurempi ja tilanne voi huonontua ihan muutamassa vuodessa. Jos vastustuskyky on hyvä, runsaskaan hammaskivi ei välttämättä aiheuta luutuhoa. Tosin useimmille tulee kuitenkin vähintää lievää.

Parodontiittia voidaan menestyksekkäästi hoitaa (paitsi terminaalivaiheessa hoito on pihtihoitoa), mutta se vaatii paljon motivaatiota ja sitoutumista hoitoon. Jos käy hoidossa vain silloin kun huvittaa, ei tulosta synny. Myöskin erittäin tarkkaan suuhygieniaan joutuu sitoutumaan. Valitettavasti parodontiitti uusii herkästi ja kerran sen saanut on aina riskiryhmää.

Pelkäämpä, että jos pojallasi on ollut ientulehdus jo noinkin pitkään (käsittämätöntä!), hän kuuluu parodontiitin riskiryhmään. Hoito ei kuitenkaan onnistu ilman em. motivaatiota ja saavutetut paranemistulokset voivat jäädä lyhytaikaiseksi, jos hoito ei ole säännöllistä (yleensä vähintään 6 kk:n välein).

Hyvällä hammaslääkärin hoidolla ja kotihoidolla tulokset puolestaan ovat erinomaisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolestunut äiti kirjoitti:

Pojallani on ollut ien tulehdus nyt jo melkein 15 vuotta. Hänellä on myös musta kolo etuhampaassa ylhäällä (reikä?). Viisauden hampaatkin lienevät suussa jos ovat puhjenneet, poistettu niitä ei ainakaan ole sillä hän ei ole käynyt hammaslääkärissä 7 vuoteen. Hammaslääkäriin hän ei suostune menemään koskaan (sanoo että raha menisi turhaan, eikä hän suostu minulta ottamaan "almuja" vastaan)

Siis kysynkin nyt miten pitkään hänellä on aikaa ennen kun hampaat alkavat itestään tippumaan? vai tapahtuuko tälläistä ollenkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu