Seinäjoen uuteen valtuustoon on näköjään pyrkimässä kovimpia Seinäjoen vastustajia ja riitapukareita.
Ja vielä Ilkka-lehti antaa ilmaista mainosta.
Ja vielä Ilkka-lehti antaa ilmaista mainosta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ole vaan yrittävät tätä uutta Seinäjokea nostaa taas kokoomusvaltaiseksi jota keskustalainen Ilkka avittaa
Mahdatko osata erottaa toisistaan uutisen ja mainoksen? Ilkassahan oli selkeä uutinen, koska Mäki-Hakola lähti ovet paukkuen valtuustoryhmästään kuntaliitospäätöksen jälkeen. Nyt mies on saanut ittensä takaisin ja palaa ryhmän listoille ehdokkaaksi. Ei se mitään mainosta ole.
Mitä sinällään uutiseen tulee, eipä tuolla porukalla paljon ääniä kerätä. Ainoa alle 50-vuotias listalla on ehdokkaiden ainoa nainen. Hänen lisäkseen listalla oli seitsemän yli ja ali kuusikymppistä miestä. Ei tosin näytä lohdulliselta keskustankaan lista, tähän mennessä tiedossa on Vihriälä ja Mäkynen, yli kuusikymppisiä molemmat.
Onpa onni, että ei ole ollut tapana kokoomusta äänestää, sillä tuossa joukossa ei todellakaan ole ketään, jolle voisi äänensä antaa. Ja näin nurmolaisenahan ei ääni missäään tapauksessa mene Seinäjoella nykyisin asuvalle.
Tarkoitat varmaan erästä tämän seudun kovimmista poliitikoista?? Tämmöisiä kovanaamoja uuden kaupungin valtuusto tarvitsee.
mitä sä pelkäät??? Kovanluokan poliitikon onkin oltava asioista perillä ja myös ajettava sitä asiaa minkä tuntee oikeaksi ja minkä myös äänestäjät hyväksyvät. Pellejähän on myös pyrkimässä valtuustoon myös seinäjoelta. Mitä mahdat ajaa takaa tällä mustamaalaamisella?? onko sulla oma lehmä ojassa, sitäkö pelkäät??
Meitä on täälä Nurmoos yli 6000 häirikköä jokka olis halunnu pitää oman pitäjän.Ans kattoo kuinka asiat lähtee sujumaan.Yksi HÄIRIKKÖ oli ylitse muiden ja saa valtavan äänivyöryn syksyllä.Varokaa pikkukaupunkilaiset,
Lähinnä ihmetyttää ketjun aloitukses, että noin iso huoli on ehdokkaiden ikä. Outo kriteeri.. Perttihän on mies paikallaan, sellane henkilö sinne tarvitaan tosiaan Nurmolaisten "välittäjäksi".
Mikä mies? Millä paikalla? Millä ominaisuuksilla?
(Tollaiset ylimalkaiset ylistykset ei sano mitään itse miehestä.)
Seinäjoen kaupunginhallitukseen ei pääse nurmolainen häirikkö, jos vastustaa Itäistä ohikulkutietä, johon rahat on jo myönnetty.
Valtuustoon voi päästä isolla äänimäärällä, mutta sitten häiriköt pelataan sivuun.
Pelataan Nurmolaiset sivuun vai. Onko sama taktiikka millä Nurmo ns. myytiin seinäjoelle. Onneks olkoon saatte ainaki nurmon ykkösnyrkin Maunulan jos ei muut Nurmolaiset kelpaa. Tekeekö se ihmisestä häirikön jos vastustaa epädemokraattista kuntaliitosta. Ja lisään vielä että veikkaan Mäki-Hakolan saavan ääniä sen verran "Nurmolais-häiriköiltä" että tuo ns. paikka miehelle löytyy.
Joo, samalla lailla pelataan ja se on demokratiassa mahdollista. Ratkaisevan kaupunginhallituksen jäsenistön valitsevat valtuustoryhmät, ja silloin häiriköt voivat joutua paitsioon.
Se ei käytännössä vaan toimi että toden näköne ääniharava jätettäis pois, siinähän menis luottamus hallitukseen.
Kaupunginhallituksen jäsenet valitaan valtuustoryhmissä äänestyksellä, ja silloin pääpaino on yhteistyökyvyssä eikä sooloilussa.
Kylähullut tietävät aina sen ainoan totuuden.
onhan se nähty monessa asiassa. Ihmettelen näitä häirikkö juttuja joita olet viljelly täälä aikaisemminkin. Jos on asiasta erimieltä niin sekö on muiden häiriköintiä??Häiriköit siis meitä muita täälä. Onneksi maailmassa on näitä juhtia jotka jaksavat vääntää asioista niin mahdollisesti myös on toiveissa parannuksiakin jotka on oikeudenmukaisia, jos kaikki ois noita tasapäisiä piipertäjiä vailla mielipidettä niin missä tämäkin maa lepäisi?
Mielestäni sun jutut ja mielipiteet on täysin ala-arvoisia.
Tää on vaan mielipide, mut tuntuu että noin keskimäärin ihmisillä menee taloudellisesti niin hyvin että porukka passivoituu. oikee pelottaa ajatella ku seuraava lama pudottaa pilvilinnoista. voi olla että sillon jokasesta meistä löytyy jonkinlainen aktivisti.