pelle hermanni

pelle hermanni

mikä on se pelle hermannissa soiva musiikki, nykyään taas suosittu, taitaa olla jotain klassista, joku "stradersky march" tai jotain?

6

10576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • google tietää

      "Ohjelman tunnusmusiikkina oli Johann Strauss vanhemman Radetzky-marssi posetiivilla soitettuna."

      wikipedia

      • sirkkus

        Onkohan tuo kyseinen kappale jollain levyllä? Tai saako sitä ylipäätään ladatuksi/kuunnelluksi mistään.


      • sirkkus kirjoitti:

        Onkohan tuo kyseinen kappale jollain levyllä? Tai saako sitä ylipäätään ladatuksi/kuunnelluksi mistään.

        Kappaleen saa mainiolla rumpuhöysteella rumpali Andrea Varduccin (Vadrum) tuoreelta Classical Drumming instrumentaali levyltä.


      • Anonyymi

        mistähän saa kuunneltua sitä elokuvas alus ja lopussa olevaa versiota :) ?


    • Moduliviiva

      Entäpäs lopputunnari?

      • Anonyymi

        "Loppumusiikkina taas oli yleensä Giuseppe Verdin "alasinkuoro" oopperasta Trubaduuri myös posetiivilla soitettuna."

        Wikipedia


        Ylhäällä luki jo selkeästi mistä lähde alkutunnariin, samassa artikkelissa myös lopputunnari, jos saamattomat viitsisivät itse mitään etsiä, vaan kaikki tarjottimella naaman eteen ja vielä syötettynä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3316
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      79
      2914
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      40
      2297
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      113
      2206
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      142
      2080
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2031
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1456
    8. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1330
    9. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      129
      1037
    10. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      1014
    Aihe