Työvoimapulaa mukamas naristaan. Tiedän tasan tarkkaan mistä se pula johtuu, on kokemusta. Raskas työ ja niin pieni palkka, että se alittaa toimeentulotuen normit, hyvä kun vuokran saa edes maksettua niin muuta ei sitten jääkään käteen. Ei Helsingissä sellaisella elä. Tässäkö vuosi sitten valmistuneen merkonomin tulevaisuus.
"Työvoimapula"
työkkärin kanta-asiakas
9582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eiköhän sillä elä kun lopettaa sen velttoilun ja törsäämisen. Pupeltaa vaikka joka toinen päivä hernekeittoa ja joka toinen makaroonia niin eikös sillä dietillä sitten jää rahaa vuokran maksuun.
Eipä ole paljoa motivaatiota huhkia itseänsä hengiltä raskaisa töissä, jos ei siitä saa edes kunnon palkkaa. Työttömänä ehtii käydä leipäjonossa, niin pysyy sapuskoissakin. Työttömällä on myös päivisin aikaa nauttia kauniista luonnosta ja päivänpaisteesta, työntekijä joutuu nekin ajat mädäntymään sisällä. Bussit kulkevat myös tiheimmin päiväsaikaan, pääsee käymäänkin jossain. Iltaisin ja viikonloppuisin ei pahemmin busseja kulje täällä syrjässä, niin sisällä joutuisi vain nököttämään. Autoon taas ei ole varaa ja kannattaakohan sitä alkaa saastuttaa ympäristöään työnteon takia.
"Eipä ole paljoa motivaatiota huhkia itseänsä hengiltä raskaisa töissä, jos ei siitä saa edes kunnon palkkaa."
-Mitä on kunnon palkka? Millaisissa raskaissa töissä sitä huhkitaan itsensä hengiltä? Kokemusta?
"Työttömänä ehtii käydä leipäjonossa, niin pysyy sapuskoissakin."
-Mäkin olen sitä mieltä, että on kiva syödä toisten ostamia ruokia jos omat rahat menee johonkin muuhun.
"Työttömällä on myös päivisin aikaa nauttia kauniista luonnosta ja päivänpaisteesta, työntekijä joutuu nekin ajat mädäntymään sisällä."
-Aivan. Eiköhän koko väestö ala ottamaan tästä mallia ja aletaan joukolla työttömiksi! Tämä on ratkaisu ongelmiin.
"Bussit kulkevat myös tiheimmin päiväsaikaan, pääsee käymäänkin jossain."
-Oletko koskaan miettinyt miksi näin on?
"Iltaisin ja viikonloppuisin ei pahemmin busseja kulje täällä syrjässä, niin sisällä joutuisi vain nököttämään."
-Minäkään en ymmärrä miten mun pappa nuorena on tullu toimeen viikonloppuisin, kun ei ole bussit kulkenu. Se on täytyny olla mahdotonta.
"Autoon taas ei ole varaa ja kannattaakohan sitä alkaa saastuttaa ympäristöään työnteon takia."
-Vuoden -92 jälkeisissä henkilöautoissa on pakollinen tuo katalysaattori, joka estää vuosikatsastuksen kanssa tuota saastuttamista.
Linja-autoko ei saastuta syrjäkylillä kun siellä on usein vain muutama henkilö kyydissä?
mm. suuren siivousketjun hommista. Tässä muutamia näkökohtia:
- Palkka 1090€/kk brutto.
- Vuokra 570€, velanmaksu 230€/kk, korot 90€/kk (opintolaina)
- Pakolliset laskut (sähkö, puhelin jne) n. 50€/kk
- Bussikortti 48€/kk (töihin ei pääse muulla kuin bussilla)
- Työajat aamuviidestä tai -kuudesta eteenpäin
- Työ fyysisesti erittäin raskasta, alue kohtuuton, työpäivän aikana niin kiire, ettei ehdi pitää taukoa, syödä eväitä jne
- Illalla niin väsynyt, ettei jaksa muuta kuin itkeä. Ei puhettakaan lenkkeilystä, harrastuksista tai edes kirjastosta, muuta ei jaksa kuin nukkua.
Tällaista jaksaa ehkä nuori ihminen vähän aikaa, mutta työttömiä kun on muitakin kuin nuoria atleetteja.
Minua ei ainakaan jaksanut motivoida, vaikka oli ainut työ, mitä sain. Mielummin hyppään vaikka kaivoon, ihan oikeasti.
Se on niin s-tanan helppo muille sanoa, että miten sitä pitäisi tehdä ja elää, kun ei itse tarvitse noudattaa omia neuvojaan.
Olet sitä mieltä, että muiden tulisi löytää elämäänsä motivaatio samanlaisissa oloissa, joissa sinun pappasi on elänyt. Pystyisitkö siihen itse? Oletko tullut ajatelleeksi, että maailma on ehkä voinut vähän muuttua sen jälkeen?
Btw, miten kuvittelet, että työtön voisi ostaa, saati ylläpitää henkilöautoa? Vuoden -92 jälkeisestä puhumattakaan? Oletko ihan viisas?
Monella alalla on nähtävästi todellinen pula työmiehistä ja naisista. Jos sinun koulutuksellasi ei saa muuta kuin hanttihommia niin alaa täytyy vaihtaa. Joka tapauksessa joudut aloittamaan pienellä palkalla ja jos pystyt kykysi osoittamaan niin palkka kyllä ajanmittaan nousee. Sanon tämän vuosikymmenien kokemuksella.
Mene rohkeasti töihin ja hanki kokemusta, muutaman vuoden kokemuksella ja näytöillä ei kukaan enää kysy mikä sinun koulutuksesi on vaan millaisia työtuloksia sinulla on esittää. Jos jäät odottamaan heti toimitusjohtajan palkkaa ja pallia niin veikkaan työttömyyspäivärahan tulevan kovin tutuksi. Muista, että elämä on uhkapeliä ja ilman riskiä ei voi voittaa.
CV työkokemuksen osalta on tärkeämpi kuin mikään koulutodistus.
Kuvittelu ei ole tietoa.
Luuletko ettei työttömät, työlle ahneet, kaikkeansa yritä?
Se hyvin marginaalinen joukko, joka vähät välittää, eikä kaipaakaan töitä,
Koska hait itse viimeksi, ja sait kuulla että 200 muutakin haki samaa paikkaa.
Niin sinun ei tarvitse, kun olet eläkkeellä.
Työni olen tehnyt pääosin viime vuosituhannella jonne opiskeluaikanikin on jäänyt elämänkoulua lukuun ottamatta se kun jatkuu loppuun asti. Minulla on ollut aina onnea työn haussa, en ole juurikaan joutunut moisiin jonoihin. Olen aina pyrkinyt kiinnostaviin projekteihin vaikka palkka ei missään ole pilviä hiponut. Aikaa myöten tieto ja "maine" kasvaa ja töiden saannissa ei ole vaikeuksia. Työlle ahneet saavat huomattavasti paremmin töitä kuin työtä odottelevat.
Kumma juttu on kun ajattelen sitä lähiympäristöä jossa elän, tuttavia ja naapureita, en tiedä yhtään työtöntä. Kaikki joko työskentelevät tai ovat opiskelemassa tai eläkkeellä. Tuttaviin kuuluu sekä korkeakouluntutkintojen suorittajia että vaatimattoman koulutuksen saaneita. Kaikki ovat aloittaneet vaatimattomista työtehtävistä ja edenneet urallaan. Minun näkemykseni on, että persoonallisuus vaikuttaa huomattavasti työn saantiin. On myös harkittava millaista työtä hakee, ei kannata koulutuksesta huolimatta hakea samaa 200 muun kanssa vaan koettaa löytää oma lokeronsa. Itse onnistuin niin hyvin, että yli 40v työuran aikana olin ainoastaan vuoden 1964 alussa 2kk työttömänä.
Moni on aloittanut juoksupojasta ja päätynyt varsin hyviin asemiin, minä aloitin puutarha-apulaisesta ja seuraava askel oli juoksupoika tosin omalla polkupyörällä ja siitä sitten eteenpäin vähitellen.
Just näin kirjoittaa tai ajattelee sellainen jolla on onnekas työura takanaan ja on aivan turha edes yrittää muuttaa mitenkään tällaisen ajatuksia tässä asiassa, koska tällainen henkilö nimenomaan haluaa tulkita menestyksensä urallaan olevan todistus hänen paremmuudestaan työntekijänä ja ihmisenä yleisemminkin.
Tästä asiantilasta tietoisena, mutta siitä huolimatta valotan omaa näkemyksenäni asiasta esimerkinomaisesti.
Ajattele, että joihinkin säällisiin töihin tarvitaan ja otetaan jossakin ajassa 1000 työntekijää ja näihin työpaikkoihin on 10000 hakijaa, eli tuo 1000 otetaan ja 9000 diskataan rippumatta siitä miten paljon nämä työnhakijat lisäävät agressiivisuuttaan työnhaussa, nöyryyttään, tehtävään valmentautumistaan, yms.
Eli ei näistä neuvoistasi tuolle 9000:lle jotka joka tapauksessa diskataan ole mitään hyötyä tämän työnsä saannin kannalta, eikä neuvoistasi ole juuri edes kellekkään yksilölle tuosta 10000:stakaan mitään hyötyä heidän keskenäistä kamppailuaan ajatellen, koska lähinnä vain vanhoja itsestäänselvyyksiä latelet, jotka osin ainakin jo nykytrendien mukaan vielä kyseenalaisiakin ovat.
Se kriittinen tilanne onkin juuri päästä sen ensimmäisen säällisen työpaikan kanssa alkuun koulutustaan tai muuten taipumuksiaan vastaavalle hyvälle työuralle, sillä vain tällaisella uralla sitä konventionaalista meriittiä pystyy hankkimaan. Kyllä uskoakseni tällaisen eteen lähestulkoon kaikki joilla siihen varaa on ovatkin valmiita tekemään kaikki nuo blaa blaa neuvosi ja enemmänkin ja vielä ihan häristelemättäkin.
Näistä ym. syistä en voikkaan välttyä ajatukselta, että tarkoituksesi onkin vain lähinnä patsastella tai tukea egoasi kommenteillasi, ja siihen vielä todennäköisesti katsot sinulla olevan parhaiten edellytyksiä juuri jossain köyhien tai syrjäytyneiden palstalla.
duunia ei enää ole, lukuunottamatta fillarilähettejä, eivätkä hekään paljon pysty työllistämään.
Kun jo ekonomit ovat hakemassa myyjäksi, arvaa valitaanko.
Kyllä tranenomit menevät siinä ohi, millään firmalla ei riitä resurssit uusimaan koko ajan hakuja, valikoimaan alati vaihtuvia, kun saavat koulutustaan vastaavaa työtä.
Entäs maisterit, toimivat lastenkaitsijoina, siitäkö se ura urkenee?
Omat nuoreni äänestivät jaloillaan, onneksi olivat kielitaitoisia, ja saivat muualta töitä, suomeen tuodaan ihmisiä, muka töihin, miksi hekään eivät työllisty?
Kielitaito puuttuu?
Ajat vain ovat muuttuneet, ei kukaan halua myöskään tehdä loppuelämäänsä pätkätöitä, perusta siinä sitten perhettä, lainaa ei tipu, ja lasten teko jätetään hamaan tulevaisuuteen, ja sitten ei enää usein onnistukaan.
Ymmärrän hyvin ettei opintolainaa haluta ottaa, niin epävarmaa työnsaanti todellakin on.
Suomella on varaa kouluttaa ihmisiä, ensin kortistoon, ja sitten muiden maiden hyväksi. Ei liene sekään hyvää politiikkaa.
usko vaan, maailma on muuttunut!