olen juuri alkanut seurustella ja ehkäisy on ongelma..tyttö ystäväni ei haluaisi käyttää e-pillereitä ja minunki mielestä kondomit olisivat joteskin luonnollisempi vaihto ehto? voisitteko auttaa meitä ja kertoa et mitä vaihto ehkäisy vaihto ehtoja meillä ois käytettävisä? kiitoksia teille jotka vastaatte:)
hei kaikille
eka kertalainen,,,
5397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varmin ja paras tapa, että nainen ei tule raskaaksi:
Ensin rakastelu ilman kondomea, sitten suuseksi ja laukeaminen. Tai rakastelu koko ajan kondomin kanssa ja pitää huolta, että kondomi ei mene rikki. Jos rakastelette toinen herran heti ensimmäisen jälkeen, pitää huolellisesti huuhdella kalua ja heti laittaa kondomi, että tuore spermaa ei pääsee emäntimeen.
vastauksesta misu..on aika vaikeeta kertoa tyttö ystävälle et kondomin laitto sujuis eka kerralla niinku pitäis...
sukupuolitaudeilta,tosin pitkäaikaisessa suhteessa yleensä nainen hankkiin ne pillerit, koska jatkuva äheltäminen kondomin kanssa on työlästä.Jos tyttösi ei halua pillereitä,kaikille ne eivät sovi,mutta jos suunnittelette pitempiaikaista seksisuhdetta, niin olisi kätevämpää hankkia ne pillerit.Onhan muitakin ehkäisyvaihtoehtoja, pessaarit ja niin edelleen, ,mutta Suomessa ne eivät kaiketi ole kovin yleisiä ja em.ehkäisyvaihtoehdot liene suunnattu vanhemmille naisille.
Mutta ehkäisy kuntoon!varmoja päiviä ei olekaan!
ei missää nimessä kannata ilman kondomia, siis tehdä keskeytettyä yhdyntää niin että juuri ennen laukeamista mies vetää peniksen pois, koska jo ennen laukeamista tulee peniksestä pieniä määriä siemennestettä ja eihä sitä tarvita kuin tippa raskaaksi tulemiseen. Joten ihmeessä kondomia pitäkää tai sitten pillereitä. Onhan e-pillerin lisäksi olemassa minipillereitä, jossa on hormoneja ja muita tälläisia sivuvaikutuksia tuovia aineita vähemmän..varatkaa vaikka terkkariltä ehkäisyneuvonta aika ja menkää yhdessä. Kiva kuulla että haluat noin tarkkaan miettiä ehkäisyä ja että tyttöystäväsi mielipide merkkaa = )
asia vaan pelottaa mua en voi sille mitään.toivon että osaan käyttää kondomia ekalla kerralla mut voihan olla et meen ihan lukkoon en mä tiiä.mua pelottaa oikeasti en mä osaa kuiteskaan tehä sitä oikeen tyttö ystäväni on todella ihana ja ollaan juteltu kondomeista ja se sano et ne on ihan ok..silti mua pelottaa.