Olen 24-vuotias nainen, enkä tunne saavani kirkollisveron maksamisesta mitään irti, aion siis erota kirkosta. Olen myös pikkutytön kummi, eli irtisanoutuuko kummiuskin samalla? Tuleeko ratkaisuni kummityttöni tietoon? En halua olla myöskään kummi, mutta olen sitä olosuhteiden pakosta (ei ollut oikein muita). Neuvokaa tässä asiassa, kiinnostaa! En halua pahoittaa tytön mieltä, jos hän saakin selville etten ole enää hänen "laillinen" kumminsa..
Kummiudesta ero?
23
631
Vastaukset
- upotettu
Kirkon Katekismus kertoo:
Vanhemmat tuovat lapsen kasteelle ja rukoilevat yhdessä kummien kanssa hänen puolestaan.
>Raamatun opetus:
>Te hylkäätte Jumalan käskyn ja noudatatte ihmisten perinnäissääntöä.<
Raamatusta ei löydy sellaista sanaa kuin, kummi!.
Kummin ja vanhempien tuleminen sylivauvan kirkolliseen kastetoimitukseen onkin kirkon omia perinnäissääntöjä eikä lainkaan Raamatun opetus!.
-Katekismus väittää:
Kaste tekee meistä Kristuksen opetuslapsia ja kristillisen kirkon jäseniä.
>Raamattu opettaa:
Ja julistettuaan evankeliumia siinä kaupungissa ja tehtyään monta opetuslapsiksi he palasivat Lystraan ja Ikonioniin ja Antiokiaan, Apt 14:21
Ja hän-(Jeesus) sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille. Joka USKOO! ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka EI USKO, se tuomitaan kadotukseen, Mark 16:15-16
Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että Jumala on hänet Herraksi ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte.
Kun he tämän kuulivat, saivat he piston sydämeensä ja sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Miehet, veljet, mitä meidän pitää tekemän?" Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää PARANNUS! ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan. Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu. Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehoitti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta".
Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua. Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa, Apt 2: 36-42
Ja muutamat heistä tulivat uskoon ja liittyivät Paavaliin ja Silaaseen, niin myös suuri joukko jumalaapelkääväisiä kreikkalaisia sekä useat ylhäiset naiset, Apt 17:4
Paavali ja Silvanus ja Timoteus tessalonikalaisten seurakunnalle Isässä Jumalassa ja Herrassa Jeesuksessa Kristuksessa. Armo teille ja rauha! Me kiitämme Jumalaa aina kaikkien teidän tähtenne, mainiten teitä rukouksissamme, sillä lakkaamatta me Jumalamme ja Isämme edessä muistamme teidän työtänne uskossa ja vaivannäköänne rakkaudessa ja kärsivällisyyttänne toivossa Herraamme Jeesukseen Kristukseen, tietäen, veljet, te Jumalan rakastetut, teidän valitsemisenne: että meidän evankeliumimme tuli teidän tykönne, ei ainoastaan sanana, vaan myös voimana ja Pyhässä Hengessä ja suurella varmuudella niinkuin tiedätte, millaisia me olimme teidän keskuudessanne, teidän tähtenne ja teistä tuli meidän seuraajiamme ja Herran, kun suuressa ahdingossa otitte sanan vastaan ilolla Pyhässä Hengessä, niin että te olette tulleet esikuviksi kaikille uskoville Makedoniassa ja Akaiassa, 1 Tess 1.1-7
Mutta ilman uskoa on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy uskoa, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät, Hebr 11:6
Evankeliumia tulee julistaa ja ne, jotka tekevät parannuksen heistä tulee opetuslapsia, jotka kastettaan!. Parannuksen tekemällä kun ihminen uudestisyntyy ja vastaanottaa Jumalan Sanan, tullaan Jumalan seurakunnan, eli Kristuksen ruumiin jäseneksi.
Parannuksen teon jälkeen mennään kasteelle ja pysytään Jumalan Sanan opetuksen alla ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa. Tämä on sitä Jumalan sanan mukaista seurakunta elämää. Lapsikaste tekee ihmisistä kyllä kirkon jäseniä, muttei Jumalan seurakunnan jäseniä. Siihen vaaditaan parannuksen tekeminen.
Eli uskoon tuleminen Jumalan Sanan välityksellä!
Lapsikasteen kautta ei tulla sisälle Jumalan seurakuntaan. Vain Uskon kautta tulemme sisälle Jumalan seurakuntaan. Raamatun selvä opetus on, että parannuksen tekemisen jälkeen Jumalan Sanan vastaanottaneet yhdistetään Kristuksen ruumiin jäseniksi, se on Jumalan seurakunta.
Ennen kastetta tulee olla usko. Mutta jos opetetaan lapsikasteen liittävän seurakuntaan, niin siitä seuraa "pakkoliittäminen", ilman ihmisen omaa valintaa ja suostumusta.
Onhan Raamatun opetus selvä siitä, että ilman uskoa on mahdotonta olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy uskoa, että Jumala on.
Raamattu edellyttää Hänen luokseen tulevalta henkilökohtaista uskoa Jeesukseen ja Jumalaan. Tämä sulkee pois kaikki kirkolliset traditiot esim, lapsikasteen "uudestisynnyttävän" pelastuksen, koska siinä kummi uskoo (jos uskoo)!? lapsen puolesta, tuleehan ensin olla omakohtainen usko.
Katekismuksen opetus on "toinen evankeliumi".
josta Raamattu näin luonnehtii, eli siis se on "väärä" evankeliumi!
Katekismus väittää:
Kasteessa meille annetaan kaikki anteeksi ja meidät puetaan Kristuksen puhtauteen.
>Raamattu opettaa:
Ja hän sanoi heille: "Niin on kirjoitettu, että Kristus oli kärsivä ja kolmantena päivänä nouseva kuolleista, ja että parannusta syntien anteeksisaamiseksi on saarnattava hänen nimessänsä kaikille kansoille, alkaen Jerusalemista, te olette tämän todistajat,
Luuk 24:46-48
Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, Apt 16:31
Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä, 1 Joh 1:9
Kaste ei ole syntien sovitus, vaan Usko Jeesuksen sovitustyöhön Golgatan ristillä on synnin sovittava elementti uskon kautta!
Kummi toiminta on kirkon omaa perinnässääntö opetusta. Ei lainkaan Raamatullinen opetus!
En tiedä sinun omaa "vakaumustasi" oletko Jeesukseen uskova vai et? mutta kirkollinen "kummi" toiminta ei ole kuitenkaan Raamatullinen, joten sillä ei ole mitään tekemistä Raamatullisen pelastus kysymyksen kanssa!
Jos olet kristillisen "vakaumuksellisen valinnan" kautta eroamassa kirkon jäsenyydestä, niin nosta pääsi pystyyn ja etene rohkeasti! Jumala antaa sinulle selvyyden ja voiman!
Jos olen muuten vain eroamassa vailla mitään varsinaista "kristityn vakaumusta"!niin silloin kysymys on hieman toinen ja sinun itsesi pitää se tykönäsi ratkaista! ja mitkä tunteet siihen liityvät ratkaisevasti.
Mutta oli asiat sitten niin tai näin, on sinun itsesi asiat ratkaistava. Et sinä voi ryhtyä toisten mielipiteitten varassa "tanssimaan" vaan olet itse ratkaisujesi edessä! Ei kukaan toinen voi niitä ratkoa!- JSH
toivottavasti sinusta ei tarvitse sanoa joskus, että hukutettu...
Vaikkei Raamattu mainitse sanaa kummius, ei se tarkoita että kummius olisi kielletty.
Uponneen ja altaassa "mulineen" olisi syytä tietää että Raamattussa sanotaan "jokainen asia vahvistettakoon kahden tai kolmen todistajan sanalla"
Myöskään Raamatussa ei ole kieltoa kummiudelle. Kummius on hyvä tapa joka kannattaa säilyttää. Sen sisältöön tulisi kuitenkin kiinnittää syvällistä huomiota eikä pitää sitä "muotomenona".
Kummin tehtävä on huolehtia lapsen hengellisestä kasvatuksesta eli kasteopetuksesta. Jos vanhemmat kuolevat tehtävä lankeaa kummeille ja normaalioloissa he voivat tukea lapsen hengellistä opetusta.
Jos joku eroaa Kansankirkosta se ei vielä tee esteelliseksi kummina jatkamiseen. Jos uskoo Raamatun Jumalaan ja kykenee kummin tehtävässä toimimaan kirkosta erosta huolimatta ei asialle ole mielestäni esteitä. Se olisi syytä selvittää vanhemmille. Mielestäni se, ettei "saa mitään kirkosta" ei ole riittävä peruste erolle. Vain opilliset syyt oikeuttavat siihen.
Erottuani kansankirkosta ja siirryttyäni Vapaan tunnustuksellisen luterilaisen srk:n jäseneksi selvitin uskoani kummilasteni vanhemmille ja kysyin haluavatko he että jatkan kummina ja annan uskoni mukaista kristillistä opetusta lapsille. Jos he eivät olisi hyväksyneet olisi kummius rauennut siihen.
Mitä nimim. sukeltaneen puheeseen että Raamatussa ei mainita sanaa kummius pidän sitä matalaotsaisena Raamatun lukemisena. Raamatussa ei ole myöskään sanaa Kolminaisuus, Pyhän Hengen Kaste ( helluntailainen harhaoppi) jne
Jos joku sana puuttuu Raamatusta se ei vielä tee asiaa vääräksi - upotettu
JSH kirjoitti:
toivottavasti sinusta ei tarvitse sanoa joskus, että hukutettu...
Vaikkei Raamattu mainitse sanaa kummius, ei se tarkoita että kummius olisi kielletty.
Uponneen ja altaassa "mulineen" olisi syytä tietää että Raamattussa sanotaan "jokainen asia vahvistettakoon kahden tai kolmen todistajan sanalla"
Myöskään Raamatussa ei ole kieltoa kummiudelle. Kummius on hyvä tapa joka kannattaa säilyttää. Sen sisältöön tulisi kuitenkin kiinnittää syvällistä huomiota eikä pitää sitä "muotomenona".
Kummin tehtävä on huolehtia lapsen hengellisestä kasvatuksesta eli kasteopetuksesta. Jos vanhemmat kuolevat tehtävä lankeaa kummeille ja normaalioloissa he voivat tukea lapsen hengellistä opetusta.
Jos joku eroaa Kansankirkosta se ei vielä tee esteelliseksi kummina jatkamiseen. Jos uskoo Raamatun Jumalaan ja kykenee kummin tehtävässä toimimaan kirkosta erosta huolimatta ei asialle ole mielestäni esteitä. Se olisi syytä selvittää vanhemmille. Mielestäni se, ettei "saa mitään kirkosta" ei ole riittävä peruste erolle. Vain opilliset syyt oikeuttavat siihen.
Erottuani kansankirkosta ja siirryttyäni Vapaan tunnustuksellisen luterilaisen srk:n jäseneksi selvitin uskoani kummilasteni vanhemmille ja kysyin haluavatko he että jatkan kummina ja annan uskoni mukaista kristillistä opetusta lapsille. Jos he eivät olisi hyväksyneet olisi kummius rauennut siihen.
Mitä nimim. sukeltaneen puheeseen että Raamatussa ei mainita sanaa kummius pidän sitä matalaotsaisena Raamatun lukemisena. Raamatussa ei ole myöskään sanaa Kolminaisuus, Pyhän Hengen Kaste ( helluntailainen harhaoppi) jne
Jos joku sana puuttuu Raamatusta se ei vielä tee asiaa vääräksiSanot-
>toivottavasti sinusta ei tarvitse sanoa joskus, että hukutettu...
Vaikkei Raamattu mainitse sanaa kummius, ei se tarkoita että kummius olisi kielletty.<
Vastaan-
/ Sano vain ihan rauhassa jos se sinusta tuntuu paremmalle! Kirkon taholta olevat "uskovat" ovat minua muistaneet aivan "kiitettävästi" tuosta samaisesta asiasta "hukuttaa" ja vaikka millätavalla "lotrata" vaikka minkälaisella "läträyksellä" ,mutta en voi kuin huvittuneena lukea kuinka aikuiset ihmiset lähtevät tuolle linjalle vaikka kertovat olevansa Jeesukseen uskovia ihmisiä! :-?
Havaitsen että tuo kertomani kirkon harhainen "perinnäissääntö" asia on koskettanut sinua "pintaa syvemmälle"! ja halusit alkaa "solvaamaan" toista Jeesukseen uskovaa vaikka Jeesus selvästi toisin opettaa!!! Pääsikö kenties opetus unohtumaan?
Enhän minäkään ole sinua henkilökohtaisesti enkä ketään toistakaan "solvannut" vaan olen saattanut tiedoksi "KIRKON"! perinnäissääntöjen harhaopetuksen "kummi" kysymyksestä!
"joka ei ole ainut harhaopetus kirkossa"!
>>Joh. 13:35 "Siitä kaikki tuntevat teidät minun opetuslapsikseni, jos teillä on keskinäinen rakkaus."Mitä nimim. sukeltaneen puheeseen että Raamatussa ei mainita sanaa kummius pidän sitä matalaotsaisena Raamatun lukemisena. Raamatussa ei ole myöskään sanaa Kolminaisuus, Pyhän Hengen Kaste ( helluntailainen harhaoppi) jne
Jos joku sana puuttuu Raamatusta se ei vielä tee asiaa vääräksi<
Vastaan-
/Näytät jatkaneen tuota samaista "solvauslinjaasi" nimittämällä "sukeltaneeksi"! Kiitos Jumalle ,olen aivan otettu kun saan Herran kunniaksi kuulla pilkkaa hänen omanaan! halleluja!!!
Sanaa kolminaisuus! ei löydykään Raamatusta mutta on sieltä "tulkittavissa" ! Sana "kummi" taas ei millään tavalla ole edes "tulkittavissa" sillä se on täysin kirkollinen "perinnäissääntö"! ja täysin Raamatun vastainen koska tuossa "kasteessa" vauvasta tehdään "uudestisyntynyt" Jumalan opetuslapsi!ilman parannuksen tekoa jonka taas Raamatun opetus edellyttää!
Ilman "parannuksen tekoa" eli "uudestisyntymistä" on mahdoton olla Jumalalle otollinen!
Näin ilmoittaa Raamattu!
Parannuksen teko taas tarkoittaa että ihminen muuttuu parannuksen teon tehtyään mieleltään, hyljäten vanhan syntisen "lihan mielen" ja vastaanottaa Jumalan Sanan ja Hengen uudistaneen mielenlaadun. Joka tarkoittaa "uudestisyntynyttä" uutta ihmista Jumalan Hengessä.
>>Sanot-ei ole myöskään sanaa Kolminaisuus, Pyhän Hengen Kaste ( helluntailainen harhaoppi) jne - JSH
upotettu kirjoitti:
Sanot-
>toivottavasti sinusta ei tarvitse sanoa joskus, että hukutettu...
Vaikkei Raamattu mainitse sanaa kummius, ei se tarkoita että kummius olisi kielletty.<
Vastaan-
/ Sano vain ihan rauhassa jos se sinusta tuntuu paremmalle! Kirkon taholta olevat "uskovat" ovat minua muistaneet aivan "kiitettävästi" tuosta samaisesta asiasta "hukuttaa" ja vaikka millätavalla "lotrata" vaikka minkälaisella "läträyksellä" ,mutta en voi kuin huvittuneena lukea kuinka aikuiset ihmiset lähtevät tuolle linjalle vaikka kertovat olevansa Jeesukseen uskovia ihmisiä! :-?
Havaitsen että tuo kertomani kirkon harhainen "perinnäissääntö" asia on koskettanut sinua "pintaa syvemmälle"! ja halusit alkaa "solvaamaan" toista Jeesukseen uskovaa vaikka Jeesus selvästi toisin opettaa!!! Pääsikö kenties opetus unohtumaan?
Enhän minäkään ole sinua henkilökohtaisesti enkä ketään toistakaan "solvannut" vaan olen saattanut tiedoksi "KIRKON"! perinnäissääntöjen harhaopetuksen "kummi" kysymyksestä!
"joka ei ole ainut harhaopetus kirkossa"!
>>Joh. 13:35 "Siitä kaikki tuntevat teidät minun opetuslapsikseni, jos teillä on keskinäinen rakkaus."Mitä nimim. sukeltaneen puheeseen että Raamatussa ei mainita sanaa kummius pidän sitä matalaotsaisena Raamatun lukemisena. Raamatussa ei ole myöskään sanaa Kolminaisuus, Pyhän Hengen Kaste ( helluntailainen harhaoppi) jne
Jos joku sana puuttuu Raamatusta se ei vielä tee asiaa vääräksi<
Vastaan-
/Näytät jatkaneen tuota samaista "solvauslinjaasi" nimittämällä "sukeltaneeksi"! Kiitos Jumalle ,olen aivan otettu kun saan Herran kunniaksi kuulla pilkkaa hänen omanaan! halleluja!!!
Sanaa kolminaisuus! ei löydykään Raamatusta mutta on sieltä "tulkittavissa" ! Sana "kummi" taas ei millään tavalla ole edes "tulkittavissa" sillä se on täysin kirkollinen "perinnäissääntö"! ja täysin Raamatun vastainen koska tuossa "kasteessa" vauvasta tehdään "uudestisyntynyt" Jumalan opetuslapsi!ilman parannuksen tekoa jonka taas Raamatun opetus edellyttää!
Ilman "parannuksen tekoa" eli "uudestisyntymistä" on mahdoton olla Jumalalle otollinen!
Näin ilmoittaa Raamattu!
Parannuksen teko taas tarkoittaa että ihminen muuttuu parannuksen teon tehtyään mieleltään, hyljäten vanhan syntisen "lihan mielen" ja vastaanottaa Jumalan Sanan ja Hengen uudistaneen mielenlaadun. Joka tarkoittaa "uudestisyntynyttä" uutta ihmista Jumalan Hengessä.
>>Sanot-ei ole myöskään sanaa Kolminaisuus, Pyhän Hengen Kaste ( helluntailainen harhaoppi) jneNiin upotettu sääli jos pahastut termeistä joita käytän nimimerkistäsi. Valitettavasti näen uudelleen kasteen sellaisena ihmisen keksimänä turhana pulikointina joka on kaikenlisäksi suuri synti ja Jumalan armotekojen pilkkaamista.
Mitä tulee esittämiisi kohtiin Pyhän Hengen kasteesta on totta että Raamatusta löytyy Pyhän Hengen kaste eli Jeesuksen asettama kristillinen kaste, jossa saadaan Pyhä Henki. Ja jossa Pyhä henki väkevästi toimii. Mitään helluntailaisten henkikastetta jossa uskovalle annetaan mm. kielilläpuhumisen lahja ei Raamatusta löytdy vaan se on apostolien välittämien ihmelahjoijen Raamatunkohtien väärin tulkintaa.
Mutta Raamatusta löytyy sellainen asia kuin, että jokainen asia on vahvistettava kahden tai kolmen todistajan sanalla. Mm. lapsen kaste normaalioloissa. Se miten tämä käytännössä hoidetaan on jätetty auki- Kummius on asia joka voisi sisältyä tähän samoin kuin se että seurakunta joka kastaa lapsia on velvollinen heitä opettamaan Kristuksen opissa. Tässä tarvitaan kaikkien tuki Jumalamattomana aikanamme: Vanhemmat, seurakunta ja kummit jotka tunnustavat oikeaa uskoa. Mielestäni esim. avosuhteessa elävät ja harhauskoiset kristityt kuten esim. uudestikastajat eivät ole soveliata kummeja.
UT:N käyttämä sana Kasteesta kuvaa muuten kaiken laista vedellä koskettamista: upottamista, pirskottamista jne - upotettu
JSH kirjoitti:
Niin upotettu sääli jos pahastut termeistä joita käytän nimimerkistäsi. Valitettavasti näen uudelleen kasteen sellaisena ihmisen keksimänä turhana pulikointina joka on kaikenlisäksi suuri synti ja Jumalan armotekojen pilkkaamista.
Mitä tulee esittämiisi kohtiin Pyhän Hengen kasteesta on totta että Raamatusta löytyy Pyhän Hengen kaste eli Jeesuksen asettama kristillinen kaste, jossa saadaan Pyhä Henki. Ja jossa Pyhä henki väkevästi toimii. Mitään helluntailaisten henkikastetta jossa uskovalle annetaan mm. kielilläpuhumisen lahja ei Raamatusta löytdy vaan se on apostolien välittämien ihmelahjoijen Raamatunkohtien väärin tulkintaa.
Mutta Raamatusta löytyy sellainen asia kuin, että jokainen asia on vahvistettava kahden tai kolmen todistajan sanalla. Mm. lapsen kaste normaalioloissa. Se miten tämä käytännössä hoidetaan on jätetty auki- Kummius on asia joka voisi sisältyä tähän samoin kuin se että seurakunta joka kastaa lapsia on velvollinen heitä opettamaan Kristuksen opissa. Tässä tarvitaan kaikkien tuki Jumalamattomana aikanamme: Vanhemmat, seurakunta ja kummit jotka tunnustavat oikeaa uskoa. Mielestäni esim. avosuhteessa elävät ja harhauskoiset kristityt kuten esim. uudestikastajat eivät ole soveliata kummeja.
UT:N käyttämä sana Kasteesta kuvaa muuten kaiken laista vedellä koskettamista: upottamista, pirskottamista jne...ystävällisesti minulle näyttää RAAMATUSTA! ne Raamatun kohdat joissa "vauvat" uudestisynnytetään kasteessa!? kuten "kirkko" opettaa! Raamattu EI OPETA NÄIN!!!
Älä ala sitten sepittämään mitään "loruja" ja olettamuksia vaan näytä minulle ne Raamatun jakeet joissa vauvat kastetaan! ja jossa se sylikummi on siellä mukana!
Minä näytän sinulle sitten vaikka kuinka monta Raamatun jaetta kuinka julistetun - "sanan vastaanottaneet ihmiset kastetaan" -ja vasta sen jälkeen kun ensin olivat kuulleet julistetun SANAN ja uskoivat sen, vasta sitten ottivat kasteen!!!
Kun minä uskon Jeesuksen omaksi vapahtajakseni sen Jeesuksen jonka Raamattu on minulle ilmoittanut ja olen hänet ottanut uskon kautta "sydämeeni" asumaan ,niin olenko minä "väärässä" uskossa ja sinä "oikeassa" uskossa vain siksi että sinä olet eri mieltä kanssani kummi ja kaste käsityksistä!?
Kuule ystävä hyvä!
"Jumalan Henki itse todistaa minun henkeni kanssa että minä olen Jumalan lapsi"!
Voitko sinä sen toiseksi todistaa???
Jos yrität sitä tehdä, niin muista! vedät silloin Jumalan tuomion itsesi päälle! Älä syyllisty sellaiseen, toivon sinulle niin!
Uuden testamentin sana "kaste"! on Kreik, -(babtizo tai babtisma)! ja tarkoittaa nimenomaan kastetta joka suoritetaan vietäväksi "vedenpinnan alle"! eli upotus kastetta! pirskottamista se ei tarkoita!
Mitä tulee tuohon kielilläpuhumiseen niin Jeesus itse sanoo-
>Mark 16:
15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.
>16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
>>>17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä, - JSH
upotettu kirjoitti:
...ystävällisesti minulle näyttää RAAMATUSTA! ne Raamatun kohdat joissa "vauvat" uudestisynnytetään kasteessa!? kuten "kirkko" opettaa! Raamattu EI OPETA NÄIN!!!
Älä ala sitten sepittämään mitään "loruja" ja olettamuksia vaan näytä minulle ne Raamatun jakeet joissa vauvat kastetaan! ja jossa se sylikummi on siellä mukana!
Minä näytän sinulle sitten vaikka kuinka monta Raamatun jaetta kuinka julistetun - "sanan vastaanottaneet ihmiset kastetaan" -ja vasta sen jälkeen kun ensin olivat kuulleet julistetun SANAN ja uskoivat sen, vasta sitten ottivat kasteen!!!
Kun minä uskon Jeesuksen omaksi vapahtajakseni sen Jeesuksen jonka Raamattu on minulle ilmoittanut ja olen hänet ottanut uskon kautta "sydämeeni" asumaan ,niin olenko minä "väärässä" uskossa ja sinä "oikeassa" uskossa vain siksi että sinä olet eri mieltä kanssani kummi ja kaste käsityksistä!?
Kuule ystävä hyvä!
"Jumalan Henki itse todistaa minun henkeni kanssa että minä olen Jumalan lapsi"!
Voitko sinä sen toiseksi todistaa???
Jos yrität sitä tehdä, niin muista! vedät silloin Jumalan tuomion itsesi päälle! Älä syyllisty sellaiseen, toivon sinulle niin!
Uuden testamentin sana "kaste"! on Kreik, -(babtizo tai babtisma)! ja tarkoittaa nimenomaan kastetta joka suoritetaan vietäväksi "vedenpinnan alle"! eli upotus kastetta! pirskottamista se ei tarkoita!
Mitä tulee tuohon kielilläpuhumiseen niin Jeesus itse sanoo-
>Mark 16:
15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.
>16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
>>>17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,Palaan asiaan paremmalla aikaa. Nyt on kiirus, yhteen asiaan ehdin kommentoida:
lainasit Raamatusta:"20 Mutta he lähtivät ja saarnasivat kaikkialla, ja Herra vaikutti heidän kanssansa ja VAHVISTI SANAN sitä seuraavien merkkien kautta."
Huomaa siinä lukee VAHVISTI SANAN! Ei ole lupauksia että kaikkina aikoina sana vahvistetaan erityisten merkkien kautta. Meillä on jo apostolien ja profeettojen merkein vahvistettu sana! Kun seurakunnalla on puhdas sana ja sakramentit on se varustettu tehtääväänsä .
Apostolisen ajan ihmelahjat oli kytketty apostolin virkaan ja he pystyivät niitä välittämään, jopa Filippuskaan ei kyennyt Samariassa välittämään ihmelahjoja vaan tarvittiin paikalle apostolit!
Meillä ei ole mitään lupauksia että esim. Eri kielten puhumisen lahja ilman opiskelua jatkuisi kaikkina aikoina seurakunnassa. Tarkkaan oppia ja jos oppi on väärä epäilen miksikö harhaoppeja pitäisi ihmeillä vahvistaa? ei miksikän Perkelekin tekee ihmeitä jotta valitutkin eksyisi.
Palaan paremmalla ajalla osoittamaan harhasi tarkemmin upotettu. - lutikka
upotettu kirjoitti:
...ystävällisesti minulle näyttää RAAMATUSTA! ne Raamatun kohdat joissa "vauvat" uudestisynnytetään kasteessa!? kuten "kirkko" opettaa! Raamattu EI OPETA NÄIN!!!
Älä ala sitten sepittämään mitään "loruja" ja olettamuksia vaan näytä minulle ne Raamatun jakeet joissa vauvat kastetaan! ja jossa se sylikummi on siellä mukana!
Minä näytän sinulle sitten vaikka kuinka monta Raamatun jaetta kuinka julistetun - "sanan vastaanottaneet ihmiset kastetaan" -ja vasta sen jälkeen kun ensin olivat kuulleet julistetun SANAN ja uskoivat sen, vasta sitten ottivat kasteen!!!
Kun minä uskon Jeesuksen omaksi vapahtajakseni sen Jeesuksen jonka Raamattu on minulle ilmoittanut ja olen hänet ottanut uskon kautta "sydämeeni" asumaan ,niin olenko minä "väärässä" uskossa ja sinä "oikeassa" uskossa vain siksi että sinä olet eri mieltä kanssani kummi ja kaste käsityksistä!?
Kuule ystävä hyvä!
"Jumalan Henki itse todistaa minun henkeni kanssa että minä olen Jumalan lapsi"!
Voitko sinä sen toiseksi todistaa???
Jos yrität sitä tehdä, niin muista! vedät silloin Jumalan tuomion itsesi päälle! Älä syyllisty sellaiseen, toivon sinulle niin!
Uuden testamentin sana "kaste"! on Kreik, -(babtizo tai babtisma)! ja tarkoittaa nimenomaan kastetta joka suoritetaan vietäväksi "vedenpinnan alle"! eli upotus kastetta! pirskottamista se ei tarkoita!
Mitä tulee tuohon kielilläpuhumiseen niin Jeesus itse sanoo-
>Mark 16:
15 Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.
>16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
>>>17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,>>>17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
- upotettu
lutikka kirjoitti:
>>>17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
Sanot-
>. En edes usko, että todellisia sairaitten paranemisia kätten päällepanemisen kautta tapahtuu siinä määrin kuin tuon Raamatunkohdan perusteella voisi odottaa.<
/Vastaan-
/Matt. 8:13
Ja Jeesus sanoi sadanpäämiehelle: "Mene. Niinkuin sinä uskot, niin sinulle tapahtukoon."/
Siunausta! - JSH
upotettu kirjoitti:
Sanot-
>. En edes usko, että todellisia sairaitten paranemisia kätten päällepanemisen kautta tapahtuu siinä määrin kuin tuon Raamatunkohdan perusteella voisi odottaa.<
/Vastaan-
/Matt. 8:13
Ja Jeesus sanoi sadanpäämiehelle: "Mene. Niinkuin sinä uskot, niin sinulle tapahtukoon."/
Siunausta!Terve upotettu
Mietin alanko kanssasi täällä vääntämään kasteesta ja tulen siihen lopputulokseen ettei kannata. Meillä on todennäköisesti niin syvät erot jo esim. käsityksestä perisynnissä ja ihmisen syntisyydestä/turmeluksesta, Pyhän Hengen toiminnasta, Synergismistä (voiko ihminen myötävaikuttaa kääntymykseensä), lain ja evankeliumin erottamisesta jne, että se missä iässä ja miten kaste toimitetaan on ainoastaan näkyvä "jäävuoren huippu"
STLK on julkaissut netissä mainion Kristinoppi kirjan jossa Lutherin Katekismuksen opit perustellaan Raamatulla ja osoitetaan niiden olevan Raamatun kanssa yhtenevät.
Kirjaan voi tutustua osoitteessa
http://www.luterilainen.com/kroppi/krnoppi.htm
Pyhä kaste on selitettynä eri osiltaan
http://www.luterilainen.com/kroppi/pkolemus.htm
Sanottakoon lyhyesti että Raamatusta ei löydy yhtään kohtaa joka kieltää lapsen kasteen ja pienen sylivauvankin mahdollisuuden uskoa Kristukseen. Kristus on käskenyt kastaa kaikkia kansoja ja lapset kuuluvat kansoihin- ei ole erityistä kieltoa asiasta. Esimerkkejä koko perhekuntien kasteista on apostolien teoissa ja tokihan perhekuntaan kuuluvat kaikki pienimmäistä myöden. "sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkää estäkö heitä"
Armolahjoista kristinoppi opettaa myös:
http://www.luterilainen.com/kroppi/2lisays.htm
todettakoon seuraavaa vielä lyhyesti:
Matt. 7:22-23: Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?' Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut. Menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät.'
2 Tess. 2:9-10: Jonka (paavillisen Antikristuksen) tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta vaiheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen.
10.
Miten väärät ihmeet voi erottaa oikeista?
Väärät ihmeet voivat olla niin taitavasti naamioituja ja ne saattavat tapahtua niin suuren ulkonaisen hurskauden myötä, että niiden valheellisuuden havaitseminen voi olla ylivoimaisen vaikeaa.
Matt. 24:4,24: Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä... Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
11.
Miten voimme sitten välttyä eksytyksiltä?
Meidän ei tule juosta ihmeitten perässä, vaan meidän tulee etsiä puhdasta Jumalan sanan oppia ja pysyä siinä. Samalla meidän tulee karttaa toisoppisia, vaikka heidän ihmeensä vaikuttaisivatkin aidoilta.
5 Moos. 13:1-4: Jos teidän keskuuteenne ilmestyy profeetta tai unennäkijä ja lupaa sinulle jonkin tunnusteon tai ihmeen, ja jos sitten todellakin tapahtuu se tunnusteko tai ihme, josta hän puhui sinulle sanoen: "Lähtekäämme seuraamaan muita jumalia, joita te ette tunne, ja palvelkaamme niitä", niin älä kuuntele sen profeetan puhetta tai sitä unennäkijää, sillä Herra, teidän Jumalanne, ainoastaan koettelee teitä tietääksensä, rakastatteko Herraa, teidän Jumalaanne, kaikesta sydämestänne ja kaikesta sielustanne. Seuratkaa Herraa, teidän Jumalaanne, häntä pelätkää ja pitäkää hänen käskynsä, häntä kuulkaa, häntä palvelkaa ja hänessä kiinni riippukaa.
2 Tess. 2:10: He (ne, jotka seuraavat Antikristuksen ihmeitä) joutuvat kadotukseen sen tähden, etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua. - upotettu
JSH kirjoitti:
Terve upotettu
Mietin alanko kanssasi täällä vääntämään kasteesta ja tulen siihen lopputulokseen ettei kannata. Meillä on todennäköisesti niin syvät erot jo esim. käsityksestä perisynnissä ja ihmisen syntisyydestä/turmeluksesta, Pyhän Hengen toiminnasta, Synergismistä (voiko ihminen myötävaikuttaa kääntymykseensä), lain ja evankeliumin erottamisesta jne, että se missä iässä ja miten kaste toimitetaan on ainoastaan näkyvä "jäävuoren huippu"
STLK on julkaissut netissä mainion Kristinoppi kirjan jossa Lutherin Katekismuksen opit perustellaan Raamatulla ja osoitetaan niiden olevan Raamatun kanssa yhtenevät.
Kirjaan voi tutustua osoitteessa
http://www.luterilainen.com/kroppi/krnoppi.htm
Pyhä kaste on selitettynä eri osiltaan
http://www.luterilainen.com/kroppi/pkolemus.htm
Sanottakoon lyhyesti että Raamatusta ei löydy yhtään kohtaa joka kieltää lapsen kasteen ja pienen sylivauvankin mahdollisuuden uskoa Kristukseen. Kristus on käskenyt kastaa kaikkia kansoja ja lapset kuuluvat kansoihin- ei ole erityistä kieltoa asiasta. Esimerkkejä koko perhekuntien kasteista on apostolien teoissa ja tokihan perhekuntaan kuuluvat kaikki pienimmäistä myöden. "sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkää estäkö heitä"
Armolahjoista kristinoppi opettaa myös:
http://www.luterilainen.com/kroppi/2lisays.htm
todettakoon seuraavaa vielä lyhyesti:
Matt. 7:22-23: Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?' Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut. Menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät.'
2 Tess. 2:9-10: Jonka (paavillisen Antikristuksen) tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta vaiheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen.
10.
Miten väärät ihmeet voi erottaa oikeista?
Väärät ihmeet voivat olla niin taitavasti naamioituja ja ne saattavat tapahtua niin suuren ulkonaisen hurskauden myötä, että niiden valheellisuuden havaitseminen voi olla ylivoimaisen vaikeaa.
Matt. 24:4,24: Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä... Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
11.
Miten voimme sitten välttyä eksytyksiltä?
Meidän ei tule juosta ihmeitten perässä, vaan meidän tulee etsiä puhdasta Jumalan sanan oppia ja pysyä siinä. Samalla meidän tulee karttaa toisoppisia, vaikka heidän ihmeensä vaikuttaisivatkin aidoilta.
5 Moos. 13:1-4: Jos teidän keskuuteenne ilmestyy profeetta tai unennäkijä ja lupaa sinulle jonkin tunnusteon tai ihmeen, ja jos sitten todellakin tapahtuu se tunnusteko tai ihme, josta hän puhui sinulle sanoen: "Lähtekäämme seuraamaan muita jumalia, joita te ette tunne, ja palvelkaamme niitä", niin älä kuuntele sen profeetan puhetta tai sitä unennäkijää, sillä Herra, teidän Jumalanne, ainoastaan koettelee teitä tietääksensä, rakastatteko Herraa, teidän Jumalaanne, kaikesta sydämestänne ja kaikesta sielustanne. Seuratkaa Herraa, teidän Jumalaanne, häntä pelätkää ja pitäkää hänen käskynsä, häntä kuulkaa, häntä palvelkaa ja hänessä kiinni riippukaa.
2 Tess. 2:10: He (ne, jotka seuraavat Antikristuksen ihmeitä) joutuvat kadotukseen sen tähden, etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua.Kuten nyt huomaat rakas ystävä, sinulta loppuivat "eväät" kesken! Miksikö? no siksi että olet vaeltanut "kirkko isien" perinnäissäännöissä jotka ovat ihmistekoisia oppeja! ja eivät ole yhtä Raamatun opetuksen kanssa!
Olet "ammentanut" kirkollisia "tunnustus selitys" oppeja ,eli juuri noita perinnäissääntö oppeja jotka on tehty vain "kirkon" omia tarkoitusperiä varten! hallita suurta määrää kansaa ja saada vain papistolleen hyvän toimeen tulon! luodessaan kansalle helppo ja inhimillinen tunteisiin vetoava veretön pelastuksen evankeliumi!
Ne vievät ohi Raamatun ja Jeesuksen sovitustyön ja ottavat Jeesukselle kuuluvan kunnian itselleen! "uudestisynnyttävän" vauvakasteen muodossa ,joka on syvää pimeää harhaa! jolla on miljoonia ihmisiä viety kadotukseen eri kirkkojen toimesta.
Pyysin sinua itse tutustumaan Raamatun kirjoituksiin ja tuomaan esille sieltä Raamatun kirjoituksia, mutta sinä vain linkität minulle juuri noita samaisia kirkollisia opetuksia jotka on laadittu tukemaan heidän omaa kirkollista auktoriteettiaan suuren yleisön edessä!
Itse et vaivaudu lainkaan ottamaan selvää asioista suoraan Raamatusta kuten minä olen tehnyt! Vaan koitat sitkeästi puoltaa sellaista josta et ole ihan "takuuvarma" itsekään! ja siksi tyrkytät muiden laatimia kirjoituksia minulle.
Tee itsellesi senverran hyvä palvelus, että alat itse Raamatusta lukemaan asioita ja työnnät pois kaikki muu ,nimenomaan kirkollinen "perinnäis hapatus" materiaali ,ja selvität asiat ihan itse Raamatusta!
Ainut puhdas oppi on Raamatun oppi ,joka on luettavissa suoraan Raamatusta!
Ja mielellään vielä vuoden 33/38 Raamatun käännös!
Uudemmassa -92 käännöksessä on kirkko taas tehnyt oikein "emämunauksen" sillä siellä on valtavasti väärin käännettyjä sana käännöksiä jotka eivät lainkaan ole yhtä alkutekstin kanssa!
Raamatun jakeet joita "viljelit" minulle olivat jonkinlainen yritys vakuuttaa vain sinua itseäsi, että olisin jotenkin harhaoppinen!
Niissä ei ollut minkäälaista aloitus aihetta mihin niitä olisi voinut tueksi sijoittaa, vaan surkealla ja irvokkaalla tavalla koitit "sohaista" josko se edes vähän tekisi kipeää!?
Ei tehnyt kipeää!, muuta kuin sen että tulin alakuloiseksi vain sinun itsesi puolesta joka olet vaipunut alhaiseen "sapelinhailutteluun" minua kohtaan, joka nähdäkseni olen sinulle "veli Herrassa"! koska meillä on yhteinen vapahtaja Jeesus Kristus!
>Kirjoitit minulle jakeen-
>2 Tess. 2:10: He (ne, jotka seuraavat Antikristuksen ihmeitä) joutuvat kadotukseen sen tähden, etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua.<
Oletko todella niin sokea että yrität minua työntää "antikristuksen" seuraajaksi ja et lainkaan näe että juuri ->KIRKKOLAITOS! on sinne vaipumassa!!!
Rakas ystävä, tule pois sieltä "pimeän valon" seasta ,sillä se ei valaise sinua ja siellä ei näe mitään!
Jeesus Rakastaa sinua! Siunausta! - JSH
upotettu kirjoitti:
Kuten nyt huomaat rakas ystävä, sinulta loppuivat "eväät" kesken! Miksikö? no siksi että olet vaeltanut "kirkko isien" perinnäissäännöissä jotka ovat ihmistekoisia oppeja! ja eivät ole yhtä Raamatun opetuksen kanssa!
Olet "ammentanut" kirkollisia "tunnustus selitys" oppeja ,eli juuri noita perinnäissääntö oppeja jotka on tehty vain "kirkon" omia tarkoitusperiä varten! hallita suurta määrää kansaa ja saada vain papistolleen hyvän toimeen tulon! luodessaan kansalle helppo ja inhimillinen tunteisiin vetoava veretön pelastuksen evankeliumi!
Ne vievät ohi Raamatun ja Jeesuksen sovitustyön ja ottavat Jeesukselle kuuluvan kunnian itselleen! "uudestisynnyttävän" vauvakasteen muodossa ,joka on syvää pimeää harhaa! jolla on miljoonia ihmisiä viety kadotukseen eri kirkkojen toimesta.
Pyysin sinua itse tutustumaan Raamatun kirjoituksiin ja tuomaan esille sieltä Raamatun kirjoituksia, mutta sinä vain linkität minulle juuri noita samaisia kirkollisia opetuksia jotka on laadittu tukemaan heidän omaa kirkollista auktoriteettiaan suuren yleisön edessä!
Itse et vaivaudu lainkaan ottamaan selvää asioista suoraan Raamatusta kuten minä olen tehnyt! Vaan koitat sitkeästi puoltaa sellaista josta et ole ihan "takuuvarma" itsekään! ja siksi tyrkytät muiden laatimia kirjoituksia minulle.
Tee itsellesi senverran hyvä palvelus, että alat itse Raamatusta lukemaan asioita ja työnnät pois kaikki muu ,nimenomaan kirkollinen "perinnäis hapatus" materiaali ,ja selvität asiat ihan itse Raamatusta!
Ainut puhdas oppi on Raamatun oppi ,joka on luettavissa suoraan Raamatusta!
Ja mielellään vielä vuoden 33/38 Raamatun käännös!
Uudemmassa -92 käännöksessä on kirkko taas tehnyt oikein "emämunauksen" sillä siellä on valtavasti väärin käännettyjä sana käännöksiä jotka eivät lainkaan ole yhtä alkutekstin kanssa!
Raamatun jakeet joita "viljelit" minulle olivat jonkinlainen yritys vakuuttaa vain sinua itseäsi, että olisin jotenkin harhaoppinen!
Niissä ei ollut minkäälaista aloitus aihetta mihin niitä olisi voinut tueksi sijoittaa, vaan surkealla ja irvokkaalla tavalla koitit "sohaista" josko se edes vähän tekisi kipeää!?
Ei tehnyt kipeää!, muuta kuin sen että tulin alakuloiseksi vain sinun itsesi puolesta joka olet vaipunut alhaiseen "sapelinhailutteluun" minua kohtaan, joka nähdäkseni olen sinulle "veli Herrassa"! koska meillä on yhteinen vapahtaja Jeesus Kristus!
>Kirjoitit minulle jakeen-
>2 Tess. 2:10: He (ne, jotka seuraavat Antikristuksen ihmeitä) joutuvat kadotukseen sen tähden, etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua.<
Oletko todella niin sokea että yrität minua työntää "antikristuksen" seuraajaksi ja et lainkaan näe että juuri ->KIRKKOLAITOS! on sinne vaipumassa!!!
Rakas ystävä, tule pois sieltä "pimeän valon" seasta ,sillä se ei valaise sinua ja siellä ei näe mitään!
Jeesus Rakastaa sinua! Siunausta!jos vaivaidut lukemaan linkit jotka annoin löydät niistä Raamatulla perustellut asiat oieasta opista.
Vastineeksi kun kehujt olevasi erityisen Raamatullinen voisit ottaa Raamatusta paikan joka kieltää lapsen kasteen ja/tai lapsen uskon. Johannes Kastajahan oli jo kohdussa sikiönä Pyhällä Hengellä täytetty.....siinä oiva todistus että jo sikiökin voi uskoa. Ja Raamatun sana : "lasten ja imeväisten suusta sinä olet valmistanut itsellesi kiitoksen"
En jatka keskustelua kanssasi enempää koska koen sen hyödyttömäksi ja raamatulinen voit kehuskella olevasi - sitä monet harrastaa katsotaan sitten viimeisellä tuomiolla miten raamatullisia loppujen lopuksi olette.
mitä tulee laitoskirkkoihin en kuulu Kansankirkkoon, vaan olen itsenäisen tunnustuksellisen luterilaisen seurakunnan jäsen jonka olen tällä foorumilla useasti maininnut. Olen jättänyt kansankirkon, koska se ei ole pysynyt uskollisena Luterilaiselle opille-Raamatun opille siis ja sallii keskuudessaan monenlaista opetusta. Toivottavasti asia tuli selväksi tältä osin. - upotettu
JSH kirjoitti:
jos vaivaidut lukemaan linkit jotka annoin löydät niistä Raamatulla perustellut asiat oieasta opista.
Vastineeksi kun kehujt olevasi erityisen Raamatullinen voisit ottaa Raamatusta paikan joka kieltää lapsen kasteen ja/tai lapsen uskon. Johannes Kastajahan oli jo kohdussa sikiönä Pyhällä Hengellä täytetty.....siinä oiva todistus että jo sikiökin voi uskoa. Ja Raamatun sana : "lasten ja imeväisten suusta sinä olet valmistanut itsellesi kiitoksen"
En jatka keskustelua kanssasi enempää koska koen sen hyödyttömäksi ja raamatulinen voit kehuskella olevasi - sitä monet harrastaa katsotaan sitten viimeisellä tuomiolla miten raamatullisia loppujen lopuksi olette.
mitä tulee laitoskirkkoihin en kuulu Kansankirkkoon, vaan olen itsenäisen tunnustuksellisen luterilaisen seurakunnan jäsen jonka olen tällä foorumilla useasti maininnut. Olen jättänyt kansankirkon, koska se ei ole pysynyt uskollisena Luterilaiselle opille-Raamatun opille siis ja sallii keskuudessaan monenlaista opetusta. Toivottavasti asia tuli selväksi tältä osin.En vaivaudu lukemaan noita linkkejä sillä 23 vuoden aikana olen lukenut niitä "lukemattomia"! ja aina niissä on se sama kirkon omaa "auktoriteettia" pönkittävä selostus joka on ohi Raamatun puhtaan opetuksen!
>sanot minulle -
>mitä tulee laitoskirkkoihin en kuulu Kansankirkkoon, vaan olen itsenäisen tunnustuksellisen luterilaisen seurakunnan jäsen jonka olen tällä foorumilla useasti maininnut.<
/Vastaan
/Olet sinä aikamoinen "velikulta"! sanot että et kuulu kansan kirkkoon! MUTTA olet-"tunnustuksellisen luterilaisen seurakunnan jäsen"!
Kuulut sinä mihin tahansa luterilaiseen "haarakonttoriin" niin sinä olet luterilaisen "kansankirkon" jäsen ja tunnustat "luterilaista oppia" kuten ollaan jo hyvin täällä huomattu!
Jatkat näköjään edelleen tuota "tuomitsevaa" julistusta jolla yrität vain "suurentaa itseäsi"!
Sanon sinulle ystävä hyvä !- "tule pieneksi, niin saat kasvaa suureksi"! sellaista Jumala Rakastaa! Vain sellaisia sieluja nähdään kerran taivaan kodissa!
>eli siis sanot minulle-
>En jatka keskustelua kanssasi enempää koska koen sen hyödyttömäksi ja raamatulinen voit kehuskella olevasi - sitä monet harrastaa katsotaan sitten viimeisellä tuomiolla miten raamatullisia loppujen lopuksi olette.<
/Vastaan -
/Olen juuri niin "Raamatullinen" kun Herra minun antaa Sanansa ja Henkensä kautta minun olla! Vain Raamatun Sanan kautta olen sitä mitä Herra antaa minun olla, en enempää enkä vähenpää!
Asenteesi minun "Raamatullisuuttani" kohtaan on perin kummallinen kuten sanot-
>katsotaan sitten viimeisellä tuomiolla miten raamatullisia loppujen lopuksi olette.<
Jos minä Raamatusta ammennan "oppini" niin onko se sitten huono asia? koska juuri Raamattu on se ainut ja oikea elämän perusta ja uskovan ohjenuora johon tulee nojautua! ei mihinkään muuhun ,etenkään juuri noihin "laitos kristillisiin" oppikirjoihin! jotka on todettu "kuolleeksi evääksi"!
Ystävä hyvä!Sinun oma "Raamatullisuutesi" näyttää olevan vain "luterilaiseen tunnustuksellisuuteen nojaava" ja siksi heikko koska näyttää siltä että et ole itse kunnolla perehtynyt suoraan Raamatun lukemisen kautta tulevaan Raamatun sanan ja ilmoituksen tietoisuuteen!
>>Matt. 22:29
Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Te eksytte, koska te ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa.
Mark. 12:24
Jeesus sanoi heille: "Ettekö te siitä syystä eksy, kun ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa? - JSH
upotettu kirjoitti:
En vaivaudu lukemaan noita linkkejä sillä 23 vuoden aikana olen lukenut niitä "lukemattomia"! ja aina niissä on se sama kirkon omaa "auktoriteettia" pönkittävä selostus joka on ohi Raamatun puhtaan opetuksen!
>sanot minulle -
>mitä tulee laitoskirkkoihin en kuulu Kansankirkkoon, vaan olen itsenäisen tunnustuksellisen luterilaisen seurakunnan jäsen jonka olen tällä foorumilla useasti maininnut.<
/Vastaan
/Olet sinä aikamoinen "velikulta"! sanot että et kuulu kansan kirkkoon! MUTTA olet-"tunnustuksellisen luterilaisen seurakunnan jäsen"!
Kuulut sinä mihin tahansa luterilaiseen "haarakonttoriin" niin sinä olet luterilaisen "kansankirkon" jäsen ja tunnustat "luterilaista oppia" kuten ollaan jo hyvin täällä huomattu!
Jatkat näköjään edelleen tuota "tuomitsevaa" julistusta jolla yrität vain "suurentaa itseäsi"!
Sanon sinulle ystävä hyvä !- "tule pieneksi, niin saat kasvaa suureksi"! sellaista Jumala Rakastaa! Vain sellaisia sieluja nähdään kerran taivaan kodissa!
>eli siis sanot minulle-
>En jatka keskustelua kanssasi enempää koska koen sen hyödyttömäksi ja raamatulinen voit kehuskella olevasi - sitä monet harrastaa katsotaan sitten viimeisellä tuomiolla miten raamatullisia loppujen lopuksi olette.<
/Vastaan -
/Olen juuri niin "Raamatullinen" kun Herra minun antaa Sanansa ja Henkensä kautta minun olla! Vain Raamatun Sanan kautta olen sitä mitä Herra antaa minun olla, en enempää enkä vähenpää!
Asenteesi minun "Raamatullisuuttani" kohtaan on perin kummallinen kuten sanot-
>katsotaan sitten viimeisellä tuomiolla miten raamatullisia loppujen lopuksi olette.<
Jos minä Raamatusta ammennan "oppini" niin onko se sitten huono asia? koska juuri Raamattu on se ainut ja oikea elämän perusta ja uskovan ohjenuora johon tulee nojautua! ei mihinkään muuhun ,etenkään juuri noihin "laitos kristillisiin" oppikirjoihin! jotka on todettu "kuolleeksi evääksi"!
Ystävä hyvä!Sinun oma "Raamatullisuutesi" näyttää olevan vain "luterilaiseen tunnustuksellisuuteen nojaava" ja siksi heikko koska näyttää siltä että et ole itse kunnolla perehtynyt suoraan Raamatun lukemisen kautta tulevaan Raamatun sanan ja ilmoituksen tietoisuuteen!
>>Matt. 22:29
Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Te eksytte, koska te ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa.
Mark. 12:24
Jeesus sanoi heille: "Ettekö te siitä syystä eksy, kun ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa?KUMMIUS
”Jokainen asia tulee vahvistaa kahden tai kolmen todistajan sanalla”(Matt.18:16, 2Kor.13:1) Kaste on epäilemättä tällainen asia. Hätätapauksessa kaste voidaan joutua toimittamaan ilman todistajia, mutta hätä ei lue lakia. Vaikka kummijärjestelmästä ei ole käskyä Raamatussa, niin siitä ei ole myöskään kieltoa. Sitä ei ole syytä hyljätä.
Kummit ovat kastetilaisuudessa todistajia ja rukoilevat lapsen puolesta. Kun kummit muistavat rukoilla jatkuvasti kummilapsen puolesta, on lapsella esirukoilijat, asia, jota ei pidä alaarvioida.
LAPSIKASTEEN OIKEUTUS JA PERUSTEET
Mitä merkitsee kaste Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen?
Kun kaste Vapahtajan käskyn mukaan toimitetaan Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen, merkitsee se sitä, että itse kolmiyhteinen Jumala kastaa ja ottaa siinä kastettavan yhteyteensä ja kaiken armonsa osallisuuteen.
2 Moos. 20:24: Joka paikassa, mihin minä säädän nimeni muiston, minä tulen sinun tykösi ja siunaan sinua.
Luther: "Jumalan nimeen kastaminen ei näet ole kasteen saamista ihmiseltä, vaan itse Jumalalta. Vaikka siis kaste saadaankin ihmiskäden välityksellä, se on todella itse Jumalan aikaansaannos."
Keitä on kastettava?
Herramme Kristuksen käskyn mukaan on kastettava kaikkia kansoja, siis kaikkia elossa olevia ihmisiä sekä lapsia että aikuisia seuraavaa järjestystä noudattaen:
1. Kun on kastettava sellaisia, joita jo voidaan opettaa, on heille ensiksi opetettava kristillisen opin pääkohdat. Sen jälkeen heidät kastetaan, kun he samalla tunnustavat uskonsa Kristukseen.
Tehtävä: Lue Apt. 8:26-39: Filippus kastoi etiopialaisen hoviherran.
2. Ne pienet lapset, jotka syntyvät kristillisen seurakunnan keskuudessa, on ensin kastettava ja sitten opetettava. Samoin on tehtävä niille lapsille, jotka seurakunta saa heidän huoltajansa luvalla kasvattaa kristillisessä uskossa ja opettaa.
Miksi pienetkin lapset on kastettava?
Pienetkin lapset on kastettava, koska
1. Hekin kuuluvat kaikkiin kansoihin.
Matt. 28:19: Tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni kastamalla...
2. Hekin ovat hengellisesti kuolleita ja heidänkin on tarpeen syntyä uudesti uskon kautta Kristukseen, jotta voisivat pelastua.
Joh. 3:3,5: Se, joka ei synny uudesti, ylhäältä, ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa... Jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, hän ei voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
3. Armoliitto ja lupaus taivasten valtakunnasta kuuluu lapsille. Silloin kuuluu heille myös liiton ja lupauksen sinettikin eli kaste.
1 Moos. 17:7: Minä teen... iankaikkisen liiton ollakseni sinun ja sinun siemenesi Jumala.
Apt. 2:38-39: Ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksiantamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan. Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu.
Mark. 10:14: Sallikaa lasten tulla minun tyköni, sillä sen kaltaisten on Jumalan valtakunta.
4. Pyhä Henki vaikuttaa uskon pienissäkin lapsissa.
Mark. 10:13-16: Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä sen kaltaisten on Jumalan valtakunta. Totisesti minä sanon teille: Joka ei ota Jumalan valtakuntaa vastaan niin kuin lapsi, se ei pääse sinne sisälle.
Matt. 18:6: Joka viettelee yhden näistä pienistä, JOTKA USKOVAT MINUUN....
Matt. 21:16: Lasten ja imeväisten suusta sinä olet valmistanut itsellesi kiitoksen.
5. Kaste tuli ympärileikkauksen paikalle.
Kol. 2:11-12: Kristuksessa te myös olette ympärileikatut... Kristuksen ympärileikkauksella: ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala.
6. Pyhä Henki vaikuttaa kasteessa uskon ja uudestisyntymisen.
Kol. 2:12: Kasteessa te myös olette hänen kanssaan herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala.
7. Kaste kuuluu koko Kristuksen kirkolle, jonka jäseniä ovat myös uskovat lapset.
Ef. 5:25-26: Kristuskin rakasti seurakuntaa ja antoi itsensä alttiiksi sen edestä, että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen vedellä pesten, sanan kautta.
8. Jumala ei ole antanut meille mitään muuta välinettä kuin kasteen, jolla voimme saattaa pienet lapset uskoon ja siten osallisiksi lunastuksesta.
Matt. 18:10-11: Katsokaa, ettette halveksi yhtäkään näistä pienistä. Sillä minä sanon teille, että heidän enkelinsä taivaissa näkevät aina minun Isäni kasvot, joka on taivaissa. Sillä Ihmisen Poika on tullut pelastamaan sitä, mikä on kadonnut.
9. Apostolit kastoivat kokonaisia perhekuntia.
Lue Apt. 10 ja 11: Korneliuksen, 16:13-15: Lyydian, 16:25-34: Filipin vanginvartijan, 18:8: Krispuksen, ja 1 Kor. 1:16: Stefanaan perhekuntien kasteet.
Kirkkoisä Origenes (182-254): "Kirkko on saanut apostoleilta tavan kastaa pikku lapsetkin."
Luther: "Kasteelle tultuansa ja ... kastajan tehdessä Kristuksen sijassa toimitustansa, Kristus siunaa lapsia antaen heille uskon ja taivaan valtakunnan (Kirkkopostilla)."
Mikä on kastekummien tehtävä?
Kastekummit todistavat, että lapsi on oikein kastettu. He rukoilevat lapsen puolesta ja tukevat hänen kristillistä kasvatustaan ja tarvittaessa vastaavat siitä.
- upotettu
JSH kirjoitti:
KUMMIUS
”Jokainen asia tulee vahvistaa kahden tai kolmen todistajan sanalla”(Matt.18:16, 2Kor.13:1) Kaste on epäilemättä tällainen asia. Hätätapauksessa kaste voidaan joutua toimittamaan ilman todistajia, mutta hätä ei lue lakia. Vaikka kummijärjestelmästä ei ole käskyä Raamatussa, niin siitä ei ole myöskään kieltoa. Sitä ei ole syytä hyljätä.
Kummit ovat kastetilaisuudessa todistajia ja rukoilevat lapsen puolesta. Kun kummit muistavat rukoilla jatkuvasti kummilapsen puolesta, on lapsella esirukoilijat, asia, jota ei pidä alaarvioida.
LAPSIKASTEEN OIKEUTUS JA PERUSTEET
Mitä merkitsee kaste Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen?
Kun kaste Vapahtajan käskyn mukaan toimitetaan Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen, merkitsee se sitä, että itse kolmiyhteinen Jumala kastaa ja ottaa siinä kastettavan yhteyteensä ja kaiken armonsa osallisuuteen.
2 Moos. 20:24: Joka paikassa, mihin minä säädän nimeni muiston, minä tulen sinun tykösi ja siunaan sinua.
Luther: "Jumalan nimeen kastaminen ei näet ole kasteen saamista ihmiseltä, vaan itse Jumalalta. Vaikka siis kaste saadaankin ihmiskäden välityksellä, se on todella itse Jumalan aikaansaannos."
Keitä on kastettava?
Herramme Kristuksen käskyn mukaan on kastettava kaikkia kansoja, siis kaikkia elossa olevia ihmisiä sekä lapsia että aikuisia seuraavaa järjestystä noudattaen:
1. Kun on kastettava sellaisia, joita jo voidaan opettaa, on heille ensiksi opetettava kristillisen opin pääkohdat. Sen jälkeen heidät kastetaan, kun he samalla tunnustavat uskonsa Kristukseen.
Tehtävä: Lue Apt. 8:26-39: Filippus kastoi etiopialaisen hoviherran.
2. Ne pienet lapset, jotka syntyvät kristillisen seurakunnan keskuudessa, on ensin kastettava ja sitten opetettava. Samoin on tehtävä niille lapsille, jotka seurakunta saa heidän huoltajansa luvalla kasvattaa kristillisessä uskossa ja opettaa.
Miksi pienetkin lapset on kastettava?
Pienetkin lapset on kastettava, koska
1. Hekin kuuluvat kaikkiin kansoihin.
Matt. 28:19: Tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni kastamalla...
2. Hekin ovat hengellisesti kuolleita ja heidänkin on tarpeen syntyä uudesti uskon kautta Kristukseen, jotta voisivat pelastua.
Joh. 3:3,5: Se, joka ei synny uudesti, ylhäältä, ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa... Jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, hän ei voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
3. Armoliitto ja lupaus taivasten valtakunnasta kuuluu lapsille. Silloin kuuluu heille myös liiton ja lupauksen sinettikin eli kaste.
1 Moos. 17:7: Minä teen... iankaikkisen liiton ollakseni sinun ja sinun siemenesi Jumala.
Apt. 2:38-39: Ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksiantamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan. Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu.
Mark. 10:14: Sallikaa lasten tulla minun tyköni, sillä sen kaltaisten on Jumalan valtakunta.
4. Pyhä Henki vaikuttaa uskon pienissäkin lapsissa.
Mark. 10:13-16: Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä sen kaltaisten on Jumalan valtakunta. Totisesti minä sanon teille: Joka ei ota Jumalan valtakuntaa vastaan niin kuin lapsi, se ei pääse sinne sisälle.
Matt. 18:6: Joka viettelee yhden näistä pienistä, JOTKA USKOVAT MINUUN....
Matt. 21:16: Lasten ja imeväisten suusta sinä olet valmistanut itsellesi kiitoksen.
5. Kaste tuli ympärileikkauksen paikalle.
Kol. 2:11-12: Kristuksessa te myös olette ympärileikatut... Kristuksen ympärileikkauksella: ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala.
6. Pyhä Henki vaikuttaa kasteessa uskon ja uudestisyntymisen.
Kol. 2:12: Kasteessa te myös olette hänen kanssaan herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala.
7. Kaste kuuluu koko Kristuksen kirkolle, jonka jäseniä ovat myös uskovat lapset.
Ef. 5:25-26: Kristuskin rakasti seurakuntaa ja antoi itsensä alttiiksi sen edestä, että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen vedellä pesten, sanan kautta.
8. Jumala ei ole antanut meille mitään muuta välinettä kuin kasteen, jolla voimme saattaa pienet lapset uskoon ja siten osallisiksi lunastuksesta.
Matt. 18:10-11: Katsokaa, ettette halveksi yhtäkään näistä pienistä. Sillä minä sanon teille, että heidän enkelinsä taivaissa näkevät aina minun Isäni kasvot, joka on taivaissa. Sillä Ihmisen Poika on tullut pelastamaan sitä, mikä on kadonnut.
9. Apostolit kastoivat kokonaisia perhekuntia.
Lue Apt. 10 ja 11: Korneliuksen, 16:13-15: Lyydian, 16:25-34: Filipin vanginvartijan, 18:8: Krispuksen, ja 1 Kor. 1:16: Stefanaan perhekuntien kasteet.
Kirkkoisä Origenes (182-254): "Kirkko on saanut apostoleilta tavan kastaa pikku lapsetkin."
Luther: "Kasteelle tultuansa ja ... kastajan tehdessä Kristuksen sijassa toimitustansa, Kristus siunaa lapsia antaen heille uskon ja taivaan valtakunnan (Kirkkopostilla)."
Mikä on kastekummien tehtävä?
Kastekummit todistavat, että lapsi on oikein kastettu. He rukoilevat lapsen puolesta ja tukevat hänen kristillistä kasvatustaan ja tarvittaessa vastaavat siitä.
>Kirjoitit-
>KUMMIUS
”Jokainen asia tulee vahvistaa kahden tai kolmen todistajan sanalla”(Matt.18:16, 2Kor.13:1) Kaste on epäilemättä tällainen asia. Hätätapauksessa kaste voidaan joutua toimittamaan ilman todistajia, mutta hätä ei lue lakia. Vaikka kummijärjestelmästä ei ole käskyä Raamatussa, niin siitä ei ole myöskään kieltoa. Sitä ei ole syytä hyljätä.
Kummit ovat kastetilaisuudessa todistajia ja rukoilevat lapsen puolesta. Kun kummit muistavat rukoilla jatkuvasti kummilapsen puolesta, on lapsella esirukoilijat, asia, jota ei pidä alaarvioida Kaste tuli ympärileikkauksen paikalle.<
Vastaan-
Gal.6:15. Sillä ei ympärileikkaus ole mitään eikä ympärileikkaamattomuus, vaan uusi luomus.
Paavali opettaa: "Ei ympärileikkaus ole se, joka lihassa tapahtuu.., oikea ympärileikkaus tapahtuu sydämessä.! "uskon kautta"!
Opettaessaan Kolossan kristittyjä Paavali mainitsee ensin ympärileikkauksesta "uudestisyntymistä" kuvaavana tapahtumana:
Kol.2:11.... ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
Tämän jälkeen seuraa kuvaus kasteesta, joka tietenkin tulee "uudestisyntymisen" eli Sanan kautta "uskoon tulemisen jälkeen".
(jae 12). ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt "uskon kautta"!, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista!.
Uudestisyntyminen ei ole ihmisten käsintehty seremonia, vaan Jumalan vastaus ihmissessä syntyneeseen "uskoon".
Sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi, ja suun tunnustuksella pelastutaan. Jos ajatellaan, että ympärileikkaus edustaa kastetta, silloinhan vain poikalapset pitäisi kastaa!!!.
Ympärileikkaus palveli juutalaisuuden säilymistä Jumalan valittuna kansakuntana.
Kristillinen kaste on tunnustautumista Jeesuksen opetuslapseksi. Ei näitä voida sekoittaa keskenään.
Esimerkki: Apt.16:
1. "Niin hän saapui myös Derbeen ja Lystraan. Ja katso, siellä oli eräs opetuslapsi, nimeltä Timoteus, joka oli uskovaisen juutalaisvaimon poika, mutta isä oli kreikkalainen.
2. Hänestä veljet, jotka olivat Lystrassa ja Ikonionissa, todistivat hyvää.
3. Paavali tahtoi häntä mukaansa matkalle ja otti hänet ja ympärileikkasi hänet juutalaisten tähden, joita oli niillä paikkakunnilla; sillä kaikki tiesivät, että hänen isänsä oli kreikkalainen.
Timoteus oli jo kastettu, muuten hän ei olisi voinut olla Paavalin työtoveri.
Ympärileikkausta ja kastetta toimitettiin samoille henkilöille, ne eivät sulkeneet toisiansa pois.
Eikä niillä ollut sama tarkoitus.
Kirkolliset tahot haluavat Ympärileikkauksella tukea lapsikastetta. Mutta Miten on mahdollista se, että kirkko saman aikaisesti kastaa lapsia ja aikuisia?
Vasta kolmannelta vuosisadalta voidaan löytää todisteita lapsikasteista.
n. 500 jKr. lapsikaste tuli yleisesti katollisessa kirkossa kastetavaksi.
Kirkko julistaa, että kasteessa saadaan synnit anteeksi.
Entä sitten kun aikuinen kastamaton menee pyrkimään kirkkoon. Hänen täytyykin ensin "tunnustaa luterilainen usko" ennen kuin hänet kastetaan.
Aikuisen kohdalla ei uudestisyntyminen sitten tapahdukaan kasteessa, niin kuin vauvalla ??
Olit laittanut minulle samoja perhekunta jakeita joita minä olin jo sinulle edellisessä kirjoituksessani laittanut!
Olitko lainkaan niihin keskittynyt? jos et, niin lueppa ne uudelleen.
Siunausta! :-) - JSH
upotettu kirjoitti:
>Kirjoitit-
>KUMMIUS
”Jokainen asia tulee vahvistaa kahden tai kolmen todistajan sanalla”(Matt.18:16, 2Kor.13:1) Kaste on epäilemättä tällainen asia. Hätätapauksessa kaste voidaan joutua toimittamaan ilman todistajia, mutta hätä ei lue lakia. Vaikka kummijärjestelmästä ei ole käskyä Raamatussa, niin siitä ei ole myöskään kieltoa. Sitä ei ole syytä hyljätä.
Kummit ovat kastetilaisuudessa todistajia ja rukoilevat lapsen puolesta. Kun kummit muistavat rukoilla jatkuvasti kummilapsen puolesta, on lapsella esirukoilijat, asia, jota ei pidä alaarvioida Kaste tuli ympärileikkauksen paikalle.<
Vastaan-
Gal.6:15. Sillä ei ympärileikkaus ole mitään eikä ympärileikkaamattomuus, vaan uusi luomus.
Paavali opettaa: "Ei ympärileikkaus ole se, joka lihassa tapahtuu.., oikea ympärileikkaus tapahtuu sydämessä.! "uskon kautta"!
Opettaessaan Kolossan kristittyjä Paavali mainitsee ensin ympärileikkauksesta "uudestisyntymistä" kuvaavana tapahtumana:
Kol.2:11.... ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
Tämän jälkeen seuraa kuvaus kasteesta, joka tietenkin tulee "uudestisyntymisen" eli Sanan kautta "uskoon tulemisen jälkeen".
(jae 12). ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt "uskon kautta"!, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista!.
Uudestisyntyminen ei ole ihmisten käsintehty seremonia, vaan Jumalan vastaus ihmissessä syntyneeseen "uskoon".
Sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi, ja suun tunnustuksella pelastutaan. Jos ajatellaan, että ympärileikkaus edustaa kastetta, silloinhan vain poikalapset pitäisi kastaa!!!.
Ympärileikkaus palveli juutalaisuuden säilymistä Jumalan valittuna kansakuntana.
Kristillinen kaste on tunnustautumista Jeesuksen opetuslapseksi. Ei näitä voida sekoittaa keskenään.
Esimerkki: Apt.16:
1. "Niin hän saapui myös Derbeen ja Lystraan. Ja katso, siellä oli eräs opetuslapsi, nimeltä Timoteus, joka oli uskovaisen juutalaisvaimon poika, mutta isä oli kreikkalainen.
2. Hänestä veljet, jotka olivat Lystrassa ja Ikonionissa, todistivat hyvää.
3. Paavali tahtoi häntä mukaansa matkalle ja otti hänet ja ympärileikkasi hänet juutalaisten tähden, joita oli niillä paikkakunnilla; sillä kaikki tiesivät, että hänen isänsä oli kreikkalainen.
Timoteus oli jo kastettu, muuten hän ei olisi voinut olla Paavalin työtoveri.
Ympärileikkausta ja kastetta toimitettiin samoille henkilöille, ne eivät sulkeneet toisiansa pois.
Eikä niillä ollut sama tarkoitus.
Kirkolliset tahot haluavat Ympärileikkauksella tukea lapsikastetta. Mutta Miten on mahdollista se, että kirkko saman aikaisesti kastaa lapsia ja aikuisia?
Vasta kolmannelta vuosisadalta voidaan löytää todisteita lapsikasteista.
n. 500 jKr. lapsikaste tuli yleisesti katollisessa kirkossa kastetavaksi.
Kirkko julistaa, että kasteessa saadaan synnit anteeksi.
Entä sitten kun aikuinen kastamaton menee pyrkimään kirkkoon. Hänen täytyykin ensin "tunnustaa luterilainen usko" ennen kuin hänet kastetaan.
Aikuisen kohdalla ei uudestisyntyminen sitten tapahdukaan kasteessa, niin kuin vauvalla ??
Olit laittanut minulle samoja perhekunta jakeita joita minä olin jo sinulle edellisessä kirjoituksessani laittanut!
Olitko lainkaan niihin keskittynyt? jos et, niin lueppa ne uudelleen.
Siunausta! :-)HARHAOPPISTA IHMISTÄ KARTA
Olen sanonut ennen ja sanon vieläkin, etten tahdo tästä lähin olla tekemisissä hurmahenkien kanssa, vaan jätän heidät Jumalan tuomittaviksi. Sillä minä ja monet muut olemme niin perusteellisesti ja vakaasti kumonneet heidän mielettömät puheensa, että heidän on itsensä ollut pakko peruuttaa suurin osa, vaikka he aluksi pitivät siitä itsepintaisesti kiinni. Ja näin kokemus näyttää, että he ovat esittäneet omia, itse sepittämiään ajatuksia vailla varmaa pohjaa. Mutta kun he kadottavat yhden todisteensa, miettivät ja tuumivat he niin kauan, kunnes keksivät toisen, eivätkä voi tähän päivään saakka lakata lörpöttelemästä, sillä koko heidän olemassaolonsa on sen varassa, etteivät vaikene. He tekevät aivan niin kuin heidän mestarinsa perkele: kun hän ei voita pyhiä miehiä väkivalloin ja viekkaudella, hän yrittää väsyttää heidät herkeämättä pitkittämällä siten ehkä päästäkseen voitolle.
Sen tähden on minun vilpitön kristillinen neuvoni: älä ole missään tekemisissä heidän kanssaan, sillä heidän väitteillään ei ole loppua. Eivät he luovu mielipiteistään, eivät kuule, eivät mitään tiedä eivätkä voi muilta mitään oppia. Äläkä ota tätä neuvoa, niin kuin se olisi minusta kotoisin, vaan Pyhän Hengen neuvona, joka tuntee kaikki sydämet ja kaiken paremmin kuin me. Hänhän on valitun aseensa, apostoli Paavalin, kautta antanut meille tämän neuvon: “Harhaoppista ihmistä karta varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti, sillä sinä tiedät, että semmoinen ihminen on joutunut harhaan ja tekee syntiä, ja hän on itse itsensä tuominnut” (Tiit. 3:10-11).
Martti Luther - kaupan
JSH kirjoitti:
HARHAOPPISTA IHMISTÄ KARTA
Olen sanonut ennen ja sanon vieläkin, etten tahdo tästä lähin olla tekemisissä hurmahenkien kanssa, vaan jätän heidät Jumalan tuomittaviksi. Sillä minä ja monet muut olemme niin perusteellisesti ja vakaasti kumonneet heidän mielettömät puheensa, että heidän on itsensä ollut pakko peruuttaa suurin osa, vaikka he aluksi pitivät siitä itsepintaisesti kiinni. Ja näin kokemus näyttää, että he ovat esittäneet omia, itse sepittämiään ajatuksia vailla varmaa pohjaa. Mutta kun he kadottavat yhden todisteensa, miettivät ja tuumivat he niin kauan, kunnes keksivät toisen, eivätkä voi tähän päivään saakka lakata lörpöttelemästä, sillä koko heidän olemassaolonsa on sen varassa, etteivät vaikene. He tekevät aivan niin kuin heidän mestarinsa perkele: kun hän ei voita pyhiä miehiä väkivalloin ja viekkaudella, hän yrittää väsyttää heidät herkeämättä pitkittämällä siten ehkä päästäkseen voitolle.
Sen tähden on minun vilpitön kristillinen neuvoni: älä ole missään tekemisissä heidän kanssaan, sillä heidän väitteillään ei ole loppua. Eivät he luovu mielipiteistään, eivät kuule, eivät mitään tiedä eivätkä voi muilta mitään oppia. Äläkä ota tätä neuvoa, niin kuin se olisi minusta kotoisin, vaan Pyhän Hengen neuvona, joka tuntee kaikki sydämet ja kaiken paremmin kuin me. Hänhän on valitun aseensa, apostoli Paavalin, kautta antanut meille tämän neuvon: “Harhaoppista ihmistä karta varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti, sillä sinä tiedät, että semmoinen ihminen on joutunut harhaan ja tekee syntiä, ja hän on itse itsensä tuominnut” (Tiit. 3:10-11).
Martti Lutherheresia ei ole täällä kaupan ,joten
siisti nyt heti tuota tyyliäsi ,etkä
varmasti ole oikeaa hereetikkoa nähnyt . - upotettu
JSH kirjoitti:
HARHAOPPISTA IHMISTÄ KARTA
Olen sanonut ennen ja sanon vieläkin, etten tahdo tästä lähin olla tekemisissä hurmahenkien kanssa, vaan jätän heidät Jumalan tuomittaviksi. Sillä minä ja monet muut olemme niin perusteellisesti ja vakaasti kumonneet heidän mielettömät puheensa, että heidän on itsensä ollut pakko peruuttaa suurin osa, vaikka he aluksi pitivät siitä itsepintaisesti kiinni. Ja näin kokemus näyttää, että he ovat esittäneet omia, itse sepittämiään ajatuksia vailla varmaa pohjaa. Mutta kun he kadottavat yhden todisteensa, miettivät ja tuumivat he niin kauan, kunnes keksivät toisen, eivätkä voi tähän päivään saakka lakata lörpöttelemästä, sillä koko heidän olemassaolonsa on sen varassa, etteivät vaikene. He tekevät aivan niin kuin heidän mestarinsa perkele: kun hän ei voita pyhiä miehiä väkivalloin ja viekkaudella, hän yrittää väsyttää heidät herkeämättä pitkittämällä siten ehkä päästäkseen voitolle.
Sen tähden on minun vilpitön kristillinen neuvoni: älä ole missään tekemisissä heidän kanssaan, sillä heidän väitteillään ei ole loppua. Eivät he luovu mielipiteistään, eivät kuule, eivät mitään tiedä eivätkä voi muilta mitään oppia. Äläkä ota tätä neuvoa, niin kuin se olisi minusta kotoisin, vaan Pyhän Hengen neuvona, joka tuntee kaikki sydämet ja kaiken paremmin kuin me. Hänhän on valitun aseensa, apostoli Paavalin, kautta antanut meille tämän neuvon: “Harhaoppista ihmistä karta varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti, sillä sinä tiedät, että semmoinen ihminen on joutunut harhaan ja tekee syntiä, ja hän on itse itsensä tuominnut” (Tiit. 3:10-11).
Martti Luther...ihan varma sanomisistasi?
Katso ettei se valo joka sinussa on,ole pimeyttä!?
>>Luuk. 11:35
Katso siis, ettei valo, joka sinussa on, ole pimeyttä.(" ") merkit joilla halusin että huomioisit nuo kohdat jakeissa erityisesti!
Eihä nuo jakeet ole minun keksimiäni,vaan ne ovat Raamatun jakeita ja kenen tahansa sieltä luettavissa ,mutta Jakeissa kannattaa aina hieman keskittyä "Mitä" jakeittan sisällä on kirjoitettu! ja "mikä" sana kannatta ottaa muomioon!!!että asian kokonaisuus tulisi huomioiduksi!
Laitan sinulle tähän vielä nuo perhekunta kohdat joita oli tuossa aiemmassa kirjoituksessani ja lue ne ihan ajatuksella!
------------
>>>Vastasyntynyt vauva ei kertakaikkiaan voi tehdä "parannusta" elämässään koska hänellä ei ole siihen mitään syytä!!!Mistä hänen pitäisi tehdä parannusta? kun hänellä ei ole vielä ehtinyt tulla "pahantekemisen" tekoja joista hänen pitäisi pyytää hyvää omaatuntoa Jumalalta!
Miksi kirkolliset eivät sisällytä kasteoppiinsa Apostolien teoista niitä kohtia, jotka selvästi osoittavat "vesikasteen" ja "uudestisyntymisen" sekä "Pyhän Hengen kasteen" olevan erillisiä tapahtumia, mutta tartutaan hanakasti Raamatun esimerkkeihin "perhekuntakasteista"!?
Mutta Kastettiinko Uuden testamentin aikoihin perhekuntien mukana lapsia???
Korneliuksen perhekunta !
Apt 10:24: "Ja sen jälkeisenä päivänä he saapuivat Kesareaan; ja Kornelius odotti heitä ja oli kutsunut koolle sukulaisensa ja lähimmät ystävänsä."
Pietarin saarnan kuulijat olivat siis Korneliuksen sukulaisia ja lähimpiä ystäviä.
Heille ilmoitettiin -
Apt 10:14-15: "hän on puhuva sinulle sanoja!, joiden kautta sinä pelastut, ja koko sinun perhekuntasi".
Ja Pietari sanoo-
Ja kun minä rupesin puhumaan, tuli Pyhä Henki heidän päällensä, niinkuin alussa meidänkin päällemme.!
Perhekunta (kreikaksi -(oikos)! määritellään siis sellaiseksi, johon kuului paikalla olevat sukulaiset ja ystävät. Pyhä Henki tuli siis koko perhekunnan päälle ja koko perhekunta (puhui kielillä)!!!
Näin ollen Luukas käyttää tässä kohtaa termiä (perhekunta) siten, että sillä ei voida tarkoittaa sylilapsia.
ja sitten jatkuu -
Apt 10:
44. Kun Pietari vielä näitä puhui, tuli Pyhä Henki kaikkien päälle, jotka puheen kuulivat.
45. Ja kaikki ne uskovaiset, jotka olivat ympärileikatut ja olivat tulleet Pietarin mukana, hämmästyivät sitä, että Pyhän Hengen lahja vuodatettiin pakanoihinkin,
46. sillä he kuulivat heidän "puhuvan kielillä" ja ylistävän Jumalaa. Silloin Pietari vastasi:
47. "Ei kaiketi kukaan voi kieltää "kastamasta vedellä" näitä, jotka ovat saaneet Pyhän Hengen niinkuin mekin?"
48. Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen.Apt 16:
28. Mutta Paavali huusi suurella äänellä sanoen: "Älä tee itsellesi mitään pahaa, sillä me kaikki olemme täällä".
29. Niin hän pyysi valoa, juoksi sisälle ja lankesi vavisten Paavalin ja Silaan eteen.
30. Ja hän vei heidät ulos ja sanoi: "Herrat, mitä minun pitää tekemän, että minä pelastuisin?"
31. Niin he sanoivat: "USKO! Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi".
32. Ja he puhuivat "Jumalan sanaa" hänelle ynnä "kaikille", jotka hänen kodissansa olivat.
33. Ja hän otti heidät mukaansa samalla yön hetkellä ja pesi heidän haavansa, ja hänet ja kaikki hänen omaisensa "kastettiin" kohta.
34. Ja hän vei heidät ylös asuntoonsa, laittoi heille aterian ja riemuitsi siitä, että hän ja koko hänen perheensä "oli tullut Jumalaan uskovaksi".<
Apostolit puhuivat kaikille, jotka olivat vanginvartijan kodissa. Vastasyntyneille ei puhuta siinä mielessä, missä Paavali julisti evankeliumin sanomaa.
Jeesukseen "uskominen"! oli edellytys pelastumiselle, eikä mikään anna ymmärtää, etteikö sama edellytys olisi koskenut muitakin paikalla olijoita.
Perhekunta ei pelastu ainoastaa vanginvartijan uskolla!, vaan Paavali tarkoitti heidän pelastuvan samoin kuin vanginvartijakin ,eli omakohtaisen uskomisen avulla.
Krispuksen perhekunta!
Apt 18:8: "Mutta synagoogan esimies Krispus ja (koko) hänen perhekuntansa "uskoivat Herraan"; ja myöskin monet korinttolaiset, jotka olivat kuulemassa, "uskoivat", ja heidät kastettiin!"
Tässä mainitaan selvästi, että Krispuksen perhekunta "uskoi"! Herraan.
Kastetta edelsi siis henkilökohtainen uskominen Jumalan Sanaan pelastuksena Jeesukseen!.
Samaa sanotaan muista korinttolaisista, jotka olivat kuulemassa apostoleja.
Nämä kaikki siis uskoivat ja sitten heidät kastettiin. Kuten aiemminkin on todettu useaan otteeseen, vastasyntyneet lapset eivät voi uskoa niinkin apstraktia sanomaa kuin Jumalan sanan julistaminen on. - puhetta
upotettu kirjoitti:
...ihan varma sanomisistasi?
Katso ettei se valo joka sinussa on,ole pimeyttä!?
>>Luuk. 11:35
Katso siis, ettei valo, joka sinussa on, ole pimeyttä.(" ") merkit joilla halusin että huomioisit nuo kohdat jakeissa erityisesti!
Eihä nuo jakeet ole minun keksimiäni,vaan ne ovat Raamatun jakeita ja kenen tahansa sieltä luettavissa ,mutta Jakeissa kannattaa aina hieman keskittyä "Mitä" jakeittan sisällä on kirjoitettu! ja "mikä" sana kannatta ottaa muomioon!!!että asian kokonaisuus tulisi huomioiduksi!
Laitan sinulle tähän vielä nuo perhekunta kohdat joita oli tuossa aiemmassa kirjoituksessani ja lue ne ihan ajatuksella!
------------
>>>Vastasyntynyt vauva ei kertakaikkiaan voi tehdä "parannusta" elämässään koska hänellä ei ole siihen mitään syytä!!!Mistä hänen pitäisi tehdä parannusta? kun hänellä ei ole vielä ehtinyt tulla "pahantekemisen" tekoja joista hänen pitäisi pyytää hyvää omaatuntoa Jumalalta!
Miksi kirkolliset eivät sisällytä kasteoppiinsa Apostolien teoista niitä kohtia, jotka selvästi osoittavat "vesikasteen" ja "uudestisyntymisen" sekä "Pyhän Hengen kasteen" olevan erillisiä tapahtumia, mutta tartutaan hanakasti Raamatun esimerkkeihin "perhekuntakasteista"!?
Mutta Kastettiinko Uuden testamentin aikoihin perhekuntien mukana lapsia???
Korneliuksen perhekunta !
Apt 10:24: "Ja sen jälkeisenä päivänä he saapuivat Kesareaan; ja Kornelius odotti heitä ja oli kutsunut koolle sukulaisensa ja lähimmät ystävänsä."
Pietarin saarnan kuulijat olivat siis Korneliuksen sukulaisia ja lähimpiä ystäviä.
Heille ilmoitettiin -
Apt 10:14-15: "hän on puhuva sinulle sanoja!, joiden kautta sinä pelastut, ja koko sinun perhekuntasi".
Ja Pietari sanoo-
Ja kun minä rupesin puhumaan, tuli Pyhä Henki heidän päällensä, niinkuin alussa meidänkin päällemme.!
Perhekunta (kreikaksi -(oikos)! määritellään siis sellaiseksi, johon kuului paikalla olevat sukulaiset ja ystävät. Pyhä Henki tuli siis koko perhekunnan päälle ja koko perhekunta (puhui kielillä)!!!
Näin ollen Luukas käyttää tässä kohtaa termiä (perhekunta) siten, että sillä ei voida tarkoittaa sylilapsia.
ja sitten jatkuu -
Apt 10:
44. Kun Pietari vielä näitä puhui, tuli Pyhä Henki kaikkien päälle, jotka puheen kuulivat.
45. Ja kaikki ne uskovaiset, jotka olivat ympärileikatut ja olivat tulleet Pietarin mukana, hämmästyivät sitä, että Pyhän Hengen lahja vuodatettiin pakanoihinkin,
46. sillä he kuulivat heidän "puhuvan kielillä" ja ylistävän Jumalaa. Silloin Pietari vastasi:
47. "Ei kaiketi kukaan voi kieltää "kastamasta vedellä" näitä, jotka ovat saaneet Pyhän Hengen niinkuin mekin?"
48. Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen.Apt 16:
28. Mutta Paavali huusi suurella äänellä sanoen: "Älä tee itsellesi mitään pahaa, sillä me kaikki olemme täällä".
29. Niin hän pyysi valoa, juoksi sisälle ja lankesi vavisten Paavalin ja Silaan eteen.
30. Ja hän vei heidät ulos ja sanoi: "Herrat, mitä minun pitää tekemän, että minä pelastuisin?"
31. Niin he sanoivat: "USKO! Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi".
32. Ja he puhuivat "Jumalan sanaa" hänelle ynnä "kaikille", jotka hänen kodissansa olivat.
33. Ja hän otti heidät mukaansa samalla yön hetkellä ja pesi heidän haavansa, ja hänet ja kaikki hänen omaisensa "kastettiin" kohta.
34. Ja hän vei heidät ylös asuntoonsa, laittoi heille aterian ja riemuitsi siitä, että hän ja koko hänen perheensä "oli tullut Jumalaan uskovaksi".<
Apostolit puhuivat kaikille, jotka olivat vanginvartijan kodissa. Vastasyntyneille ei puhuta siinä mielessä, missä Paavali julisti evankeliumin sanomaa.
Jeesukseen "uskominen"! oli edellytys pelastumiselle, eikä mikään anna ymmärtää, etteikö sama edellytys olisi koskenut muitakin paikalla olijoita.
Perhekunta ei pelastu ainoastaa vanginvartijan uskolla!, vaan Paavali tarkoitti heidän pelastuvan samoin kuin vanginvartijakin ,eli omakohtaisen uskomisen avulla.
Krispuksen perhekunta!
Apt 18:8: "Mutta synagoogan esimies Krispus ja (koko) hänen perhekuntansa "uskoivat Herraan"; ja myöskin monet korinttolaiset, jotka olivat kuulemassa, "uskoivat", ja heidät kastettiin!"
Tässä mainitaan selvästi, että Krispuksen perhekunta "uskoi"! Herraan.
Kastetta edelsi siis henkilökohtainen uskominen Jumalan Sanaan pelastuksena Jeesukseen!.
Samaa sanotaan muista korinttolaisista, jotka olivat kuulemassa apostoleja.
Nämä kaikki siis uskoivat ja sitten heidät kastettiin. Kuten aiemminkin on todettu useaan otteeseen, vastasyntyneet lapset eivät voi uskoa niinkin apstraktia sanomaa kuin Jumalan sanan julistaminen on.Oikeita Raamatunjakeitahan se Luciferkin näytti Jeesukselle; mutta Jeesus sanoi:
"Mene pois, saatana, sillä kirjoitettu on: Herraa sinun Jumalaasi pitää sinun kumartaman ja häntä ainoana palveleman".
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni kastamalla heitä nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen, ja opettamalla heitä pitämään kaikki mitä minä olen käskenyt teidän pitää, ja katso minä olen teidän kanssanne aina maailmaan loppuun asti." - upotettu
puhetta kirjoitti:
Oikeita Raamatunjakeitahan se Luciferkin näytti Jeesukselle; mutta Jeesus sanoi:
"Mene pois, saatana, sillä kirjoitettu on: Herraa sinun Jumalaasi pitää sinun kumartaman ja häntä ainoana palveleman".
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni kastamalla heitä nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen, ja opettamalla heitä pitämään kaikki mitä minä olen käskenyt teidän pitää, ja katso minä olen teidän kanssanne aina maailmaan loppuun asti."...sinua valaiskoon!!! :-)
Siunausta Jeesuksessa!
- witness
Kummin tulee olla ev.lut.kirkon jäsen.
Kummeus on luterilaisuutta. Se mitä kummeus merkitsee lapselle, on kai lähinnä lahjat/muistamiset. Se on monen mielestä kaunis tapa.
Erosin parisen viikkoa sitten kirkosta. Olen/olin kummi. En ole vielä ilmoittanut tälle ex-kummitytölleni. Hänen vanhempansa eivät ole uskossa, ja tiedän, että asia on heille pettymys. Toki välitän pikkutytöstä edelleen! Kummina tuskin olisin saanut kertoa hänelle Jeesuksesta, lahjanikaan eivät koskaan olleet riittäviä!
Sinun ratkaisusi on joukko joitakin seurauksia, joista puhumalla selviää.
Kummeus korostaa sitä tapakristillisyyttä, mihin kristitty maamme nojautuu. Ehtoollispöytään notkutaan edellisillan viinahuuruissa, ja muutama sielullinen kyynel 'that's it'. Ilmainen armo ei ole halpaa!
Rakastan Jeesusta, koska Hän rakasti minua ensin.
Haluni on evankelioida jokaista luterilaista Jeesuksen puoleen omista hengellisistä suorituksista, Raamatun lukemiseen käsikirjojen kunnioittamisesta, siihen kristillisyyteen, mitä Pyhä Henki vaikuttaa ihmisessä: uskoontulo - uudestisyntyminen Pyhästä Hengestä - Pyhän Hengen täyteys - palvelustehtävä armoituksineen.
En ole siis kummi enää. Olen Jeesuksen todistaja.- luterilainen veli
Itse olen jo muutamia vuosia sitten eronnut ev.-lut. kansankirkosta sen takia, ettei se ole uskollinen Jumalan sanalle ja sen mukaiselle luterilaiselle tunnustukselleen. Olin veljenpoikani kummi enkä katso kummiuteni päättyneen kirkollisesta erosta huolimatta. Tosin kuulun nykyään tunnustususkolliseen luterilaiseen seurakuntaan, ja mahdollisuuteni puuttua siihen opetukseen, jota kummilapseni kansankirkossa saa ovat rajalliset. Sen teen minkä voin ja Jumalan suo.
Kummihan on kasteen todistaja, jonka päätehtävänä on tukea lapsen vanhempia kristillisessä kasvatuksessa. Toimitan tätä tehtävää sen mukaan kuin olosuhteet sallivat. Kovin paljon ne eivät salli, joskaan eivät ihan tyystin kielläkään: veljeni perheineen suhtautuu uskonasioihin varsin välinpitämättämästi, lukuunottamatta sitä, että lapset kastetaan. He ovat tietoisia ratkaisustani ja sen perusteista, eivtkä ole esittäneet asiasta näkemyksiä suuntaan tai toiseen. Yleensä kummius ymmärretään nykyään varsin epähengellisesti, niin heidänkin perheessään.
Niinpä myös veljeni on oman lapseni perhekummin ilman hengellistä merkitystä. Koska emme veljeni kanssa ole kirkollisessa yhteydessä keskenämme eikä olisi sopivaa, että lapseni kristilliseen kasvatukseen puuttuisivat ihmiset, jotka kuuluvat sellaiseen sekaoppiseen kirkkoon, josta juuri sen sekaoppisuuden takia olen eronnut, minkään muun tyyppinen kummius ei tulisi kuuloonkaan. - witness
luterilainen veli kirjoitti:
Itse olen jo muutamia vuosia sitten eronnut ev.-lut. kansankirkosta sen takia, ettei se ole uskollinen Jumalan sanalle ja sen mukaiselle luterilaiselle tunnustukselleen. Olin veljenpoikani kummi enkä katso kummiuteni päättyneen kirkollisesta erosta huolimatta. Tosin kuulun nykyään tunnustususkolliseen luterilaiseen seurakuntaan, ja mahdollisuuteni puuttua siihen opetukseen, jota kummilapseni kansankirkossa saa ovat rajalliset. Sen teen minkä voin ja Jumalan suo.
Kummihan on kasteen todistaja, jonka päätehtävänä on tukea lapsen vanhempia kristillisessä kasvatuksessa. Toimitan tätä tehtävää sen mukaan kuin olosuhteet sallivat. Kovin paljon ne eivät salli, joskaan eivät ihan tyystin kielläkään: veljeni perheineen suhtautuu uskonasioihin varsin välinpitämättämästi, lukuunottamatta sitä, että lapset kastetaan. He ovat tietoisia ratkaisustani ja sen perusteista, eivtkä ole esittäneet asiasta näkemyksiä suuntaan tai toiseen. Yleensä kummius ymmärretään nykyään varsin epähengellisesti, niin heidänkin perheessään.
Niinpä myös veljeni on oman lapseni perhekummin ilman hengellistä merkitystä. Koska emme veljeni kanssa ole kirkollisessa yhteydessä keskenämme eikä olisi sopivaa, että lapseni kristilliseen kasvatukseen puuttuisivat ihmiset, jotka kuuluvat sellaiseen sekaoppiseen kirkkoon, josta juuri sen sekaoppisuuden takia olen eronnut, minkään muun tyyppinen kummius ei tulisi kuuloonkaan.Kyllä todistajia tarvitaan, mopon rekisteröinnistä alkaen.
Ollaan Jeesuksen todistajia, kerrotaan, että Jeesus Pelastaa! Jeesus elää! Tänä päivänä voi tulla uskoon!
Jumala on järjestyksen Jumala. Synti tuo epäjärjestystä, hajaannusta, lihan mielen mukaan sotimista. Pyhä Henki virittää rakkauden palavaksi, yhdistää Jeesukseen uskovien sydämet ja tuo taivaallisen siunauksen: Herätyksen! Amen! Halleluja!
- tiimari
kummin tehtävä on ensisijaisesti toimia hengellisenä tukena niin lapselle kuin vanhemmalle...kuinka se toteutuu nykyään?epäilenpä,että kummius on monella pelkästään lahjoilla muistamista.tiedän,että monet vanhemmat valitsevat kummin silläkin perusteella,että otetaan sellainen,joka varmasti muistaa ja pystyy hankkimaan hyvät lahjat.
itse olen neljälle lapselle kummit valinnut niin sukulaisista kuin ystävistä...tietysti toivon,että he olisivat tunnustavia uskovia ja vaikka rukoilisivat kummilasten puolesta.
mutta tiedän,etteivät he kaikki sitä ole ja siitä huolimatta olen heidät kummiksi halunnut.
pidän tärkeänä,että lapsella on aikuinen,ei isä tai äiti vaan joku heidän lisäkseen,jonka he voivat kokea sillä tavalla omakseen,että tuo on mun kummi ja kiinnostunut minusta.
suhde ei hoidu lahjoilla vaan yhdessä olemisella,myös kummilapsi voi lähestyä kummiaan.
pahoitin mieleni kun vanhimman lapsen sylikummi liittyi baptisteihin ja kävi aikuiskasteella ja kertoi,että tuon vuoksi kummius ei enää merkitse hänelle enää mitään...vieläkin hän "lahjoo" mutta käymään ei enää tule.Jotenkin koen sen äärettömän loukkaavana ja nolona,jos sanoutuu irti niin sitten sanoutuu kokonaan,pakkopullan maku on joka lahjassa ja kun se vielä ilmestyy postilaatikkoon kun ennen tultiin käymään niin selitäppä se lapselle...
uskollisuus ja sitoutuminen lapseen vaikka omat käsitykset muuttuu,se on minusta tärkeää.
tietenkään ei voi sille mitään,jos kertakaikkiaan kokee homman mahdottomaksi.
voisithan kysyä kummilapsesi vanhemmilta,miten he haluavat jatkaa ja kertoa omista ajatuksistasi.
paljon on kummeja,joista ei kuulu risitäisten jälkeen mitään syystä tai toisesta eikä sekään ole mukavaa kellekään.
mieluummin asia puheeksi ja vaikka sitten sanoutua siitä reilusti irti kun olla olemassa vaikkei sitä käytännössä mitenkään olekaan kummilapselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6628045Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672315Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332245- 1471817
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281335Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511246Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131206Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.60863Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65857Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7776