Kyllä näin on, Jeesus oli kommari ja anarkisti.
Raamattussa hän selvästikin vihaa ylä ja keski -luokkaa sekä uhkaa Jumalan tuhoavan ne, selvä kommunisti. Hän ei myös piitannut oman maansa laista vaan puolusti opetuslapsiaan kun nämä tekivät mitä tahtoivat laista piittaamatta, selvä todistus että Jeesus oli myös anarkisti.
Ja huom! Nämä olivat vain pari esimerkkiä. Lisää löytyy lukemalla kommunistien ja anarkistien suosikki kirjaa.
Jeesus oli kommunisti
10
301
Vastaukset
- E H.
Päinvastoin, Kommunistit yrittivät matkia Jeesusta, innoissaan kehuivat rakentavansa uuden Jerusalemin, jossa veljeys ja tasa arvo vallitsisi, mutta ilman Jeesusta Kristusta. " Se kivi jonka rakentajat hylkäsivät, tulikin kulmakiveksi, eli kompastuksen kallioksi.
Että olisiko nöyrtymisen paikka. - Trubaduuri
Jeesus oli hyväsydäminen mies joka
puolusti vammaisia ja sairaita ja
sinunkaltaisia heikkolahjaisia
ihmisiä hän myös piti sorrettujen
ja köyhien puolta että siitäkin
sinä olet hyötynyt eli kaikenkaik-
kiaan Jeesus oli hieno mies ja sai
elämänsä varrella paljon hyvää ai-
kaiseksi toisin kuin sinä !
ps. ateismi on katkeroituneiden sairaus ! - jeesus kannatti vapautta
Lisää tietoa kommunistien ja kommunisti-hallitusten tekemistä kansanmurhista:
http://www.sabre.org/ukrlib/books/ninth.circle/nc.photos.html
http://www.infoukes.com/history/famine/gregorovich/
http://stores.yahoo.com/ihf/377.html
http://www.freedomsnest.com/fn/rummel_soviet.html
http://www.freedomsnest.com/fn/rummel_prc.html
http://www.freedomsnest.com/fn/rummel_cambodia.html- Aramis
Muista tämä asia ei ole eroa Kommunistilla ja
Kapitalistilla. Kun on kyse vallasta,Kapitalismi
nujertaa kylmästi köyhät, Samoin Kommunisteilla on sama ajatus, Johto portaalla on Kapitalismin
kaikki ominaisuudet Kommunisteilla, On vain pieni
nimen ero, Kumpikin sortaa köyhiä, Uudelleen
syntynyt kristitty on vain sortajan peite nimi,
Kun Karl marks Ja Engels suunnitelivat kommunisti
peri aatetta käytäntöön oli ohje kirjana Raamattu
Jumala oli unohtunut Tämä kommunismi oli tarkoitettu rikkaisiin maihin,Mutta vahingossa
se joutui Kurjaliston joukkoon. Koko maailma on
täynnä sortoa .Todellista vallan himoa ei estä
Edes yhdistyneet kansakunnat. Kuka on röyhkein se hyökkää. Koska hän haluaa olla koko maailman Herra. Kyllä Jeesus on antanut oikeat ohjeet
Mutta ne ohjeet Kierretään korkki ruuville ,oman
mielen mukaiseksi , Ystävyydellä Aramis ::
- Ubi
Jeesuksesta ei tiedetä mitään, ei edes sitä, onko hän todella ollut olemassa. Niinpä en menisi tekemään johtopäätöksiä hänen suhtautumisestaan kommunismiin.
Evankeliumit ovat yhtä luotettavia kuin kansansadut.- Esko H.
Niin uskoo suurin osa maailman pimeydessä elävät, jotka eivät vielä eroita mustaa valkoisesta, makeaa suolaisesta, puhdasta likaisesta, vääryyttä oikeudesta, hyvää pahasta, ym:sta vastaavasta. Niin, kumpi on sokea, se joka näkee vai se joka ei näe ?
- jli
Jeesus on ainutlaatuinen. Sen takia jokainen voi ajatella hänestä, mitä itselleen sopii. Usein tällaiset mielipiteet eivät kerro koko totuutta.
Kuitenkin hän oli samanaikaisesti sekä ihminen että Jumala ihmismuodossa. Tämä on vaikea ymmärtää, koska tilanne ei ole toistunut eikä tule toistumaan.
Siis kuka hän oli ?
Lue miettimisen arvoisia ajatuksia :
http://www.nic.fi/~jlindell/kesk2001.htm#2 - neuvo
anti-kristus vaikuttaa kaikkialla
jopa näilläkin sivuilla sillä se on
henkinen yhteys ja sanoma eikä mikään
persoona tai kukaan ihminen
pysykää lujina uskovaiset sillä se
henki on eksytys ja epäjärjestys .
Jeesus on osa Totuutta!
pikku-peikolle vastaus:
mistä tämä joulupukin pikku-apulainen
oikein horisee on tainnut mennä koulu-
kirjat sekaisin joululahjojen kanssa - n81
Jeesus puolusti köyhiä, totta.
Jeesus arvosteli rikkaita, jotka eivät välittäneet köyhistä, totta.
Mutta esivaltaa piti hänenkin mielestään kunnioittaa. Hän ei vastustanut sitä. Hän sanoi, antakaa keisarille se, mikä keisarille kuuluu. Hän tarkoitti, että rahan voi antaa keisarille, koska rahalla ei ole niin paljon merkitystä kuin muilla asioilla. Hän ei vastustanut myöskään niitä, jotka tulivat hänet pidättämään, vaikka hän oli syytön.
Mutta kommunismi? Niinkuin se on toiminut jokaisessa maassa, jossa sitä on harjoitettu: vallassa ovat diktaattorit, jotka vievät itselleen kaikki rahat, ja pakottavat muut tottelemaan armeijan avulla.
Paperilla kommunismi on hieno idea, se edustaa tasa-arvoa. Mutta käytännössä sitä ei pystytä toteuttaa ilman, että eriarvoisuuden kuilu vain syvenee. On vallanpitäjät, ja kansa. Kansa elää köyhyydessä ja vallanpitäjät porskuttaa. Vapaudesta ei tietoakaan. Aiheesta kannattaa lukea mm. "Eläinten vallankumous".
Kristinuskon asia ei ole puuttua hallitusmuotoon. Näin myös ajatteli kaikesta päätellen Jeesus. Hän ei yrittänyt vallankumousta maallisessa mielessä, vaan ihmisten sydämissä. Jos se toteutuisi, niin ei olisi mitään väliä, mikä hallitusmuoto on. Ihmiset jakaisivat kaiken. Mutta niin kauan, kuin ihmisten sydämissä on ahneus ja pahuus, niin ei auta, vaikka hallitusmuoto olisi mikä. - don
Ai, että Jeesus oli kommunisti? Miten se on mahdollista, kun kommunismi perustettiin noin 1900 vuotta Jeesuksen kuoleman jälkeen? Sama pätee anarkismiin. Tietenkin on helppo näin jälkikäteen leimata Jeesus miten vain. Ehkä Jeesus olikin punkkari! Tai ehkä hiphoppari!
Mitä taas tulee lain noudattamiseen, niin luulen, että Jeesuksen korkein ja ainoa laki oli rakkauden laki, eli Jumalan laki. Tämän lain hän täytti ja uudisti. Jos siis Raamattuun on uskomista.
Mielestäni on hiukan kärjistetysti väitetty, ettei Jeesus piitannut oman maansa laista.
Antakaa keisarille mikä keisarin on ja Jumalalle mikä Jumalan on. Tämä lausahdus viittaa siihen, että kristityn tulisi elää yhteiskunnan lain ja järjestyksen alla, kuitenkin niin ettei pidä maallista järjestystä kaikkein tärkeinpänä. Tärkeintä on tietenkin jumalallinen laki ja järjestys. Tärkeintä on Jumalan tahdon noudattaminen. Mitä ikinä se sitten onkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974419Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293283No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 331058
- 321016
- 111014
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862