Kun vapaa-ajattelijain liitto ja Suomen gallup tekivät vuonna 1973 tutkimuksen, jonka lopputulos oli se, että vain 3% suomalaisista oli Jumalaan uskomattomia, päätettiin tietyillä tahoilla olla uusimatta tutkimusta enää, koska pelättiin, että jakauma olisi jälleen yhtä onneton ateisteja ajatellen... :D
Ateistien määrää piilotellaan
syystäkin
22676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tuohon aikaan ei saanut olla uskomatta jumaliin, nykyisinkin se on vielä käsittämättömän vaikeaa, kiihkouskovaiset kun kohtelevat meitä ateisteja toisen luokan kansalaisina. No ei se mua haittaa sinänsä.
Tänä päivänä galluppia tehtäessa monen naama venähtäisi, sen verran suuri on ateistien määrä tänä päivänä. Vapaudumme pikkuhiljaa kirkon ikeestä, meillä alkaa olemaan vapaus olla uskomatta, järki ja tiede voittaa uskonnot, suhtautuminen seksiin ja tasa-arvoon alkaa olemaan oikeissa mittasuhteissaan.
"Esimerkiksi Valittujen Palojen 1998 Taloustutkimus Oy:llä teettämässä tutkimuksessa tulokset olivat aivan toisenlaiset kuin Serkkolan artikkelissa esitetyn. Valittujen Palojen tutkimuksen mukaan vain 28% suomalaisista uskoo kuten kristinusko opettaa. Tässä valossa Heinon päätelmä, että ihmiset ajattelisivat, että voi "uskoa kutakuinkin kuten kirkko opettaa kuulumatta kirkkoon", tuntuu vähintäänkin omituiselta. Tutkimusten välillä oleva ero uskonnottomien määrissä on sekin mielenkiintoinen. Valittujen palojen tutkimuksen mukaan uskonnottomia on 15%. Uskonnottomien määrä tosin lisääntyy jatkuvasti, mutta ei se sentään ihan viisinkertaistunut ole puolessatoista vuodessa, joka näiden kahden tutkimuksen välillä on kulunut.
Valittujen Palojen tutkimuksen jaottelu viiteen ryhmään Jumalaan uskomisen suhteen (‘kuten kristinusko opettaa’ 28%, ‘eri tavalla kuin kristinusko opettaa’ 16%, ‘uskoo, muttei osaa sanoa, miten’ 37%, ‘epäilee Jumalan olemassaoloa’ 8%, ‘ei usko Jumalaan’ 7%) on myös selkeästi asiallisempi ja yksiselitteisempi kuin Serkkolan artikkelissa käsitelty. Lisäksi tuskinpa kukaan väittää Valittujen Palojen olevan erityisesti uskonnottomia suosiva, mieluumminkin päinvastoin.
Järjen käyttöä kirkko ei koskaan ole kansalle suositellut, sillä järkihän on kirkon mukaan pirun morsian. Vankasti samaa linjaa näyttävät Eira Serkkola ja Harri Heinokin jatkavan.
Liisa Louhivuori 1999"
http://gamma.nic.fi/~liisalou/uskovat.htm
siinäpä se huima kasvu sitten olikin.
Kirkosta eroaa paljon väkeä verotuksellisista syistä (itsekin tiedän moni siksi eronneita/siksi eroa suunnittelevia.
Itseasiassa en tunne yhtään uskovaista.
Vuonna 1998 tehtiin kysely koulutuksen saaneiden tutkijoiden keskuudessa jossa tulos oli että noin 7% oli uskiksia. Kysely koski koko maailmaa.
Veikkaisin että tänään mennään alle 3%.
Tämä kertoo selvästi että koulutettuja uskiksia on hyvin vähän.
Siellä missä suhteellisesti eniten uskiksia asukasmäärään nähden niin siellä on myös sodat, nälkä ja kurjuus normaalia arkipäivää.
"Useimmat tutkimukset kuitenkin arvioivat ei-uskonnollisten osuuden olevan noin 12-15% maailman väestöstä.
Korkein esitetty arvio "ei-uskonnollisina" itseään pitäville ihmisille on 1,2 miljardia, eli noin 20 % maailman väestöstä (O'Brien & Palmer 1993).
Osa tästä ryhmästä on ateisteja, joiden määrän arvioidaan olevan 200–240 miljoonan välillä. Suurin osa näistä ihmisistä on kotoisin entisen Neuvostoliiton ja Kiinan alueelta, missä kommunistinen valtio pyrki hävittämään uskontoja.
Toisen arvion mukaan "ei-uskonnollisten" määrä olisi noin 750 miljoonaa (Zucherman 2005 ja David B. Barrett 2000) ja ateistien määrä tästä noin 150 miljoonaa, eli 2,5 % maailman väestöstä."
"Eurostatin vuonna 2005 tekemän Eurobarometri-tutkimuksen mukaan 18 % Euroopan unionin asukkaista ei uskonut minkäänlaiseen jumalaan, henkeen tai elämänvoimaan. 52 prosenttia sanoi uskovansa jumalaan ja 27 % jonkinlaiseen henkeen tai voimaan. Vähiten jumalaan uskovia oli Virossa (16 %)."
"Kirkon tutkimuskeskus on kartoittanut kyselytutkimuksilla suomalaisten uskonnollista identiteettiä. Vuonna 2003 tehdyn Kirkkomonitor 2004 -tutkimuksen mukaan suomalaisista 12 % katsoo olevansa ateisteja. Kristittynä itseään piti 73 %, ja 74 % sanoo jollain tavoin uskovansa Jumalan olemassaoloon.[11] Näin ollen 16 % on selvästi epäuskomääritelmän mukaisia ateisteja. Kirkkomonitor 2007 -tutkimuksessa kysymyksen vastausvaihtoehtoja lisättiin, ja "ateismi" vaihtoehto muutettiin muotoon "vakaumuksellinen ateismi". Vakaumuksellisia ateisteja oli 5 % ja kristityksi itsensä koki 68 % vastaajista. Uskovana itseään piti 31 % ja uskovaisena 15 %.[12] Kuitenkin ulkomaisten puolueettomien tutkimusten mukaan suomalaisista ateisteina, agnostikkoina tai persoonalliseen Jumalaan uskomattomina itseään piti 28-60 %.[13] Tämän mukaan Suomi olisi maailman seitsemänneksi jumalaan uskomattomin maa."
- Tuo 15%:n luku näyttäisi olevan lähimpänä totuutta suomalaisten kohdalla, koska useimmat tutkimukset ovat päässeet siihen 15-16%:n lukuun, joten Mirkan arvio meni pikkuisen perseelleen… :D
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ateistien_osuus_v%C3%A4est%C3%B6st%C3%A4
Tuollaisilla väittämillä ilman todisteita, voi pyyhkiä perseensä!
"en usko Jumalaan mutta en ole mikään ateisti"...
heh, oppi mennyt perille
Ihminen, joka itse sanoo, ettei usko mitään ilman todisteita, vetäisee hatusta tuollaisen.. :D :D
"Larson ja Witham jatkoivat tutkimustaan ja
selvittivät, miten nykyajan huipputiedemiehet
suhtautuvat uskontoon (tutkimusotos valittu
USA:n kansallisesta tiedeakatemiasta). Ylivoi-
mainen enemmistö tiedemiehistä kielsi Jumalan
olemassaolon. Vain 7 % biologeista ja fyysikois-
ta ilmoitti uskovansa Jumalaan."
http://209.85.129.104/search?q=cache:-nxzgoQUMaQJ:ojs.tsv.fi/index.php/tt/article/view/289/256+jorma+hietam%C3%A4ki+larson&hl=fi&ct=clnk&cd=1&gl=fi&lr=lang_fi&client=firefox-a
Onneksi en kuuluu noihin helppoheikkeihin jotka voi aivopestä ihan mihin uskoo tahansa.
Pitää muistaa että uskisten joukossa pärjää helpommin kun teeskentelee uskista. Tästä on ollut paljon kohua viime aikoina USA:sa esim, kun Bush on antanut kaikki poliittiset virat kiihkouskiksille.
Noi sinun esittämät prosentit ei ihan pidä paikkaansa.
Sehän on todettu jo aikaa sitten, että kun nämä tiedemiehet, jotka pyrkivät selittämään ja todistamaan kaiken, tulevat heille liian suurten kysymysten eteen, he kieltävät koko asian/ilmiön olemassaolon.
kuka taas tutkimuksia..?! :D
Vapaa-ajattelijain liiton mukaan pääkaupunkiseudulla on 20 ateistia joista aktiivisia vain 5. Liitto heitti ateistit joukostaan koska olivat äärettömän agressiivisia riitapukareita.
"Koko maassa uskontokuntiin kuulumattomia on 13%. He eivät yleensä ole ateisteja. Vakaumuksellisia ateisteja Suomessa on noin 3% (World Values 2000 -tutkimuksen mukaan). Suurin ryhmä uskontokuntiin kuulumattomia on helsinkiläisissä 40-64 -vuotiaissa: 29%. Yli 65-vuotiaista sen sijaan tähän ryhmään kuuluu 18%. Helsinkiläisistä 140500 kuuluu uskontokuntiin kuulumattomiin. Luvussa on suurin osa helsinkiläisistä muslimeista (n. 8000) ja helluntailaisista (noin 5400). Ehkä hyvin suuri osa uskontokuntiin kuulumattomista Suomessa on pienten kirkkokuntien jäsenten lapsia ja lastenlapsia.(Vrt. ateistien pieni määrä.)"
http://www.peda.net/veraja/pielavesi/lukio/uskonto
Ja Kristillisdemokraatit on Suomen suurin puolue...
todistikin jotakin ateistien määrästä. :D
Ei se mistään todistanut. Tosiuskovahan tottakai äänestää puoluetta, jonka katsoo olevan lähinnä omaa ajatusmaailmaansa. Ja koska avaajan laskuopin mukaan uskovia on täällä enemmistö, tulee samalla logiikalla Kristillisdemokraattien olla Suomen suurin puolue.
on vielä vähemmän kuin ateisteja.
Älykkyys on harvinaista, ja siksi uskiksia onkin paljon.
jälkeen porukka(gallupin tekijät) tajusivat että tällä pallolla on muitakin kuin atteja ja uskiksia.
yleisesti nämä uskonnollisesti malttamattomat tykkäävät vain toisin ajatella.
Voi hyvinkin pitää paikkaansa että meitä on vähän kun ei noi järjen lahjat tasaisesti jakaannu.
Maailmalla meitä on n.150 miljoonaa ihan luterilaisen kirkon mukaankin ja siitä huolimatta meidän syyksi yritetään vierittää kristittyjen tekemiä kansanmurhia ym.
Pohjoismaissa on suhteessa ylivoimaisesti eniten ateisteja maailmassa.
Vähän ihmetyttää kristittyjen väitteet kun Kiinassa on korkeintaan 3% ateisteja niin me pyöritämme muka koko Kiinan armeijaa ja pidämme pilkkanamme muita 1,4 miljardia kiinalaista.
ateistien toimenpide järjenlahjojen tasaamisen suhteen? tai jos ei sitä voida tasata, niin kuinka ateistit näkevät tulevaisuuden tässä järjenlahjojen epätasa-arvoisessa ympäristössä?
..ja viimeinen..onko ateisti kruunu?
mieltä sanonnasta: hihhuli on hihhuli?