Japani järkkymätön
Kuriileissa
7237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kenen kanta tekstissä ilmenee?
Lisätietoja antaa Veikko Saksi.
Saako kaikki muut maat pitää puolensa aluekysymyksissä, mutta ei vaan Suomi?
"CIA:n Factbook kertoo, että Suomella ja Venäjällä on kansallinen ja kansainvälinen kiistakysymys Karjalasta."
No ei se ihan noin taida kertoa.
"Disputes - international: various groups in Finland advocate restoration of Karelia and other areas ceded to the Soviet Union, but the Finnish Government asserts no territorial demands "
Eli jos ihan tarkkoj tuon suomennoksen kanssa ollaan niin CIA factbookissa mainitaan, että näillä prokareliolla ja muilla kerhoilla on on kansallinen ja kansainvälinen kiistakysymys Karjalasta Venäjän kanssa. Ei Suomella ;)
Näitä puolitotuuksiahan tämä "järjestö" viljelee jokaisessa tiedotteessaan.
Mitenkäs se ProKarelia asian ilmaisikaan; " Pääero on siinä, että Japani oli viime sodassa hyökkääjävaltio, joka ei aluekysymyksissä saa kovin suurta sympatiaa osakseen. Karjalan osalta Neuvostoliitto oli yksiselitteisesti hyökkääjävaltio, joka anasti Suomelta alueita."
No, kyllähän se Suomikin ihan vähän hyökkäsi...
Japani ja Venjäjä eivät ole sopineet vanhja aggressioitaan, siksi Kuriileistakin yhä neuvotellaan. Suomi sopi sotansa jo 1947.
Sopi suurvallan PAKON edessä.
"Sopi suurvallan PAKON edessä."
"Pienen pakon" edessä ja suurvallalle se Japanikin antautui parin atomipommin jälkeen ja joutui vielä miehitetyksikin silloisen Neuvostoliiton liittolaisen toimesta. Rauhansopimus jäi kuitenkin tekemättä ja rajat sopimatta.