sitä tajuu et ajetaan eka monta kilsaa hiljaa ja sitten kun tulee ohituskaista ni silloin painetaan kaasua että ei varmaan tulla ohi mut heti kun oihituskaista loppuu lasketaan nopeus samaan!
mikä järki tässä on?
toinen juttu on et sitä en ymmärrä kun on semmosii kuljettajii jotka tahallaan vaikeuttavat ohitusta ja koittavat saada ohittavan auton tekemään ajovirheen et ajaa ojaa tai sattuumaan ohitavalle jotain muuta!
mikä järki tässäki on ei taida kuskit tajuta et toista voi oikeesti sattuu ku tahalleen yritetään toinen saada ojaa ohitustilanteessa/estää toista pääsemästä ohi ennen kurvia?
mikä järki tässä on?
toinen juttu on et sitä en ymmärrä kun on semmosii kuljettajii jotka tahallaan vaikeuttavat ohitusta ja koittavat saada ohittavan auton tekemään ajovirheen et ajaa ojaa tai sattuumaan ohitavalle jotain muuta!
mikä järki tässäki on ei taida kuskit tajuta et toista voi oikeesti sattuu ku tahalleen yritetään toinen saada ojaa ohitustilanteessa/estää toista pääsemästä ohi ennen kurvia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
skeidaa
mä oon 25 vuotta ajanu n. 45 000 km keskimäärin per vuos ja tollast käytöstä ei ole vastaan vielä tullu koskaan
Ohittajan tahallista estämistä en minäkään ole havainnut, mutta ohituskaistan alkaessa nopeus nousee aloittelevilla kuskeilta lähes säännöllisesti sellaiset 10-20 km/h. Onhan se leveämpi tieosuus, ja vielä aika suorakin yleensä...
Ainut oikea ratkaisu tuossa tilanteessa, on vetää mahdollisimman nopeasti ohi (kaasu pohjaan), ja sitten jarrua edessä kunnes nopeus on se sama 70 km/h, mikä vallitse ennen ohituskaistaakin. Pääsee kenties joku muukin sieltä takaa ohi. Oma matka toki häiriintyy tuosta hieman, mutta ohituskaistan jälkeen sitten normaalinopeutta edeten taas, ja hyvällä mielellä kun on tehnyt maailmasta taas vähän paremman paikan (ja kenties saanut yhden aloittelevan kuskin tajuamaan tekemänsä virheen).
Päivittäin ajan tiellä jossa matkalle sattuu yksi jyrkässä ylämäessä oleva ohituskaista (tuollaisissa paikoissahan ne ohituskaistat yleensä ovat). Tässä tapauksessa juuri mäen alla on risteys, jonka takia paikassa on 80:n nopeusrajoitus. Vähän ennen ohituskaistan alkua nopeusrajoitus nousee 100:aan ja heti ohituskaistan päätyttyä laskee taas takaisin 80:een.
Lienee luonnollista, että satunnaisemmat matkaajat nostavat nopeuttaan rajoituksen sen salliessa, koska eivät tiedä rajoituksen laskevan taas muutaman kilometrin päässä. Kiireiset työmatkalaiset taas nostavat nopeuttaan koska työmaallehan on joka aamu aivan s****nallinen hoppu ja siinä muutaman kilometrin matkalla voittaa monta sekuntia kun nostaa nopeuden 20 km/h korkeammaksi. Omalla kohdallani syy nopeuden nostoon taas on se, että pienitehoisen kulkineeni moottorissa ei pitkistä vaihteiston välityksistä johtuen viitosvaihteella voima oikein riitä mäen nousemiseen 80:n nopeudella. 100:n nopeudessa moottorin kierrokset sen sijaan ovat sen verran korkeammalla että kiesi kiipeää mäen päälle kevyesti.
Se mitä itse ihmettelen on se, että kun 80:n rajoituksella ajan mittarin mukaan vajaata 90:ä, on takapuskurissa jatkuvasti hiillostamassa joku kiireisempi. Kun sitten rajoitus nousee 100:aan ja nostan nopeuteni 110:een, nämä puskurissa roikkuneet jäävätkin hetkessä kauas taakse ja alan pikkuhiljaa saavuttaa hetki sitten minut ohittaneita. Mihin se kiire katoaa kun nopeusrajoitus nousee?
1. ohituskaistaosuudella on korkeampi nopeusrajoitus
2. ohituskaistaosuus on luonteeltaan sellainen että se mahdollistaa suuremman turvallisen nopeuden käytön.
Tuosta kakkoskohdasta, itse ajan niin että ajoneuvo on aina pysäytettävissä tien näkyvällä osalla, oli nopeusrajoitus mikä hyvänsä. Kun olen huomannut että suurin osa muista ei tätä sääntöä halua tai osaa noudattaa, on väistämätöntä että ajotyylini säännöllisesti ärsyttää kanssaliikkujia.
parkano tampere välillä tiellä numero 3.
ohituksia en varsinaisesti ole nähnyt estettävän mutta ohituskaista osuudella vauhdit nousee huimasti ja sitä itse hinuttelijaa ei sieltä joukosta erota.
selitystä en tälle keksi mutta jos ohi mielii niin pitää ennakoida aikas paljon
estämistä lähinnä tapahtuu pienemmillä teilä
aika ihme kyl jos ei ee porukalle tullu tommosii vastaa
yleensä se menee pienellä tiellä sillee et ku on lähös ohi ja tulee rinnalle laitetaan kaasu pohjaan, et toinen joutuu nostaa vauhdin mahdollisimman kovaks et pääsee ohi eikä välitetä vaikka on pimee kurvi tulos
halutaan oikein et tulis kurvin takaa auto et saatais toinen ajamaan kolari!
tai toinen on semmone suhkot suora osuus jossa loivia mutkia ja hyvä näkyvyys
ei kesällä paha mut liukkailla keleilla on, ni kurvissa ku lähtee ohi ni tehhää talvella esim. sillee et ei päästetä ohi et on koko ajan ajettava ulko tai sisäkurvissa
pidetään vauhti sen verran kovana et toinen joutuu talvi kelillä nostaa vauhdin aika kovaks et pääsee ohi, ja tällä tavalla koitetaan saada toinen ojaan kun halutaan et toisen auto lähtee luistoo ja ajais ojaan jos ei osaa hallita autoa!
itehän osaan ajaa hyvin ja hallitsen auton hyvin!
ni voin kyl sanoo et talvi kelillä ollu semmosii
tilanteita tommosten takii et huhuh
noissa tilanteissa jos ois ollu semmonen kuski joka ei osais ajaa ja hallita autoo ni ois kyllä ollu ojas tai estävän auton kyljessä!
mikä järki tässä oikein on?????
tuohon ohituskaista-asiaan. Jos ohituskaistaa ei ole, ei ohitettava tietenkään saa lisätä nopeutta ohitustilanteessa.