Osaako joku kertoa onko normaalia, että kuollut hammas on vielä kipeä, kun sitä kevyesti painaa sormella? Kipu on kovaa, mutta muuten ei tunnu jomotusta tai juuri muutakaan. Vain kevyesti painaessa.
Juurikanavat on nyt avattu, mutta ei vielä tukittu ja hampaassa on väliaikainen paikka. Itse luulin, että hammas on tunnoton, kun juuret kuolee, mutta tällä hampaalla ei kyllä pystyis puremaan mitään vahingossakaan (toki olenkin antanut hampaan levätä)
Juurikanavat on nyt avattu, mutta ei vielä tukittu ja hampaassa on väliaikainen paikka. Itse luulin, että hammas on tunnoton, kun juuret kuolee, mutta tällä hampaalla ei kyllä pystyis puremaan mitään vahingossakaan (toki olenkin antanut hampaan levätä)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselläni oli aivan samanlainen tilanne ensimmäisellä kerralla, eli siis silloin kun laitettiin lääkepaikka. Kipu voi johtua pelkästään siitä kun sitä hammasta on ronkittu, mutta itselläni kävi niin että hampaasta löytyi vielä neljäs kanava, jossa oli hermot tallella, sekä kaiken kukkuraksi vielä ns. poikittain leukaluussa menevä kanava (hammaslääkärin mukaan erittäin harvinaista).
Toisella kerralla kun hammaslääkäri tajusi myös neljännen kanavan, ei kipua enää missään vaiheessa tuntunut.
Joten luulempa siis että sinullakin on vielä jäänyt yksi kanava josta ei hermot ole kuoleentunut.
eli ei pitäisi olla enempää juurikanavia. Tosin yhdestä juurikanavasta ei oikein saatu röntgenkuvassa selvää että mihin loppuu. Edellisestä käynnistä hammaslääkärissä on nyt kulunut viikko eli ei kai enää sitä ronkkimiskertaa kipuile?!?
Kiitos vastauksesta! ap
Hmm...no voiskohan sit mahdollisesti olla niin että sinne yhteen olis hermoja jääny? Ja ei sen tosiaan pitäs ronkkimisesta olla juu kipee jos noin kauan on edellisestä käynnistä.
Ellet sitten siekii oo semmonen tapaus että omaat sen kummallisen poikittaiskanavan?
Luulisin kuitenkin että sinne yhteen (epäselvän pituseen) kanavaan on hermoja jäänyt.
Ei auta muu kuin odottaa seuraavaa lääkärikäyntiä. Inhottavaa se kipu todellakin on mutta koita kestää. Vedä vaikka särkylääkkeitä et vähän helpottaa.
Toivottavasti selviää mahdollisimman pian.
Hmm..aika jännä tilanne. Tuskimpa se tosiaan enää siitä pelkästä ronkkimisesta vihoittelee kun on noinkin kauan jo käynnistä kulunut. Mut tulipa tässä miettiessäni seuraavanlaisia vaihtoehtoja mieleen:
1.Sinne epäselvänpituseen juureen on jääny vielä hermoja (tätä epäilen eniten).
2.Sullakin on semmonen kumma poikittainen kanava.
3.Lääkepaikan alle on jääny ilmaa. Tämäkin voi olla mahdollista, ja aiheuttaa pahaa kipua. Itselläni on näinkin meinaan käynyt, ja hammas vihoitteli yli kaks viikkoa. Loppujen lopuks kipu hävis, mut kävi sitten viiden vuoden päästä niin että reikä kasvoi (kyseessä oli siis silloin perus reijän poraaminen/paikkaus) ilmataskussa, ja loppujen lopuksi halkes puol hammasta irti.
Mutta mutta. Toivottavasti kivun syy selviää seuaavalla käyntikerralla. Ei muuta kun särkylääkkeitä naamaan.
Tulikin sitten kaks viestiä. Mokoma palvelu ilmotti ettei tuo eka tullu perille.Pöh:)