en ole aikaisemmin ollut missään leikkauksessa eikä ole minkäälaista tietoa asiasta. eli mitä kaikkea tehdään ennen leikkauspöydälle menoa.? nukutuksesta herääminen onko huono olo.?
välilevyn pullistuman leikkaus
selkä kipu
2344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sinut tuodaan leikkaussaliin, jossa osastolta tuova hoitaja kertoo taustoistasi. (sairaudet yms. sellaiset). Toimenpide tarkistetaan eli että ollaan kaikki yhtä mieltä siitä miksi tulet leikkaukseen.
Siirryt leikkauspöydälle itse. Anestesiahoitaja laittaa sinulle sydänseurantalaitteet rintaan, verenpainemittarin käteen, happisaturaatiomittarin sormeen, relaksaatiomittarin käteen ja otsalle mahdollisesti unen syvyyttä seuraavan anturin ja aloittaa tiputuksen. Koko ajan sinulle kerrotaan mitä tehdään. Anestesialääkärin tullessa paikalle hoitaja laittaa kasvoillesi maskin, josta tulee ihan vain happea ja sitten nukutus aloitetaankin. Siitä eteenpäin sinulla ei tule olemaan muistikuvia mistään ennen heräämöä.
Useilla tulee anestesia-aineista ja kipulääkkeistä huonoa oloa, mutta sitäkin pystytään hoitamaan lääkkeillä.
Tässä ihan yksinkertaisuudessaan lyhykäisesti, mitä salissa tehdään ennen nukutusta.
Osastolla annetaan etukäteen esilääkitys mikä lievittää jännitystä ja pelkoa jos sellaista on.
kaikenkaikkiaan minusta leikkaukset on yllättävän "miellyttäviä" kokemuksia. Toki jälkikipuja on mutta yleensäkin lopputulos korvaapi kaiken! :)