Ostovoima hiipuu

Keskituloisen palkansaajan nettoansioiden ostovoima kasvaa vuonna 2008 vain 2,3 prosenttia siitä huolimatta, että ansiotaso nousee peräti 5,5 prosenttia. Tämän taustalla on kiihtyvä inflaatio ja verotuksen pysyminen edellisvuoden tasolla. Ostovoiman kehitys on vaisua verrattuna 2000-luvun alkupuolen vuosiin, jolloin inflaatio pysyi hyvin kurissa ja palkankorotukset yhdistyivät asteittaisiin veronkevennyksiin. Inflaatiovauhdin kiihtyminen on suurelta osin KEPUhallituksen ansiota.

Tämä käy ilmi Veronmaksajain Keskusliiton tuoreista ostovoimalaskelmista, joissa on huomioitu ansioiden, verojen ja kuluttajahintojen muutosten vaikutukset palkansaajan nettooiden ostovoimaan.

Veronmaksajat esittää välivuoden jälkeen paluuta otulojen verotuksen kevennyksiin vuonna 2009. Toimitusjohtaja Teemu Lehtisen esittelemällä kevennysmallilla verotus alenisi ensi vuonna kautta linjan noin 0,6 prosenttiyksiköllä. Verotus kevenisi 650 miljoonaa euroa. Lisäksi purettaisiin ansiotason noususta aiheutuva verotuksen kiristyminen.

”Suhdannetilanne ei ole enää peruste lykätä hallituksen kaavailemien veronkevennysten aloittamista, joten vuonna 2009 on syytä palata asteittaisten kevennysten tielle”, toteaa Lehtinen.

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Plussalle

      jäät sinäkin! Pitää olla joku raja kerjätessäkin! ;)

    • Uusi-Ukki

      Miksi kehtasit tuoda totuuksia julki tämän Porvarihallituksen tekemisestä, ja"Minkä kirouksen niskaasi saitkaan". Nyt kun vielä Maltillinen porvari tulee sinulle kertomaan miten helvetin hyvin nykyhallitus hoitaa asioita, niin sinut jyrätään täydellisesti, Sonnimiehen soittaessa Säkkijärven polkkaa.

      Nythän on yhä selvemmin nähtävissä mihin tämän Hallituksen politiikka johtaa, Inhflaatio joka nyt on päästetty ryöstäytymään täysin käsistä, syö kiihtyvällä voimalla juuri eläkeläisten ostovoimaa. Hallituksen suunta on selvä Lilliuksen kaltaiset optiomiljonäärit voivat entistä paksummin, sensijaan tavallinen kansa häviää tämän Hallituksen toimin, se on yksiasia mikä on varma.

      • Ouluun

        on toteutettava Keskusta-Oulun toimesta välittömästi sosiaaliapuna, jotta ei rouvansa kanssa kuole nälkään ostovoiman kasvaessa 2,3 %:a kaikesta propagandasta huolimatta.

        Sonnimies tuolla sitä jo ehdottikin aiemmin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8203
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2562
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      72
      891
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      790
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      776
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe