puilla lämpiävä käyttövesivaraaja

Löytyykö markkinoilta ollenkaan puilla lämpiävää vesivaraaja jossa olisi myös sähkövastus? Ukkouunit yms. on jo selattu.
Ei siis erillistä varaajaa ja pannua vaan vanhanajan muuripata nykyaikana toteutettuna lämminvesivaraajana.
81853
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voip olla, että valmista söhköistettyä muuripataa ei kukaan tee? Nopea ja härski on tietty ostaa moderni muuripata ja laittaa sinne lämmitysvastus. Se miten turvallinen tuommonen on, niin maadotukset on hyvä olla kunnossa.

Sähkökiukaassa olevat vastukset tietenkin on ulkopinnaltaan maadotettu ja niitä käyttämällä saa veden lämpeämään, mutta tuskin täyttää mitään turvakeskuksen määräyksiä.

Äänestä

googleta voi jotain löytyä.

Äänestä

Olen pariinkin otteeseen nähnyt Viron reissuillani rautakaupassa erittäin sievän vesivaraajan, joka toimi sekä puilla, että sähköllä. Se oli valkoinen pyöreä lieriö, ehkä noin 180 cm korkea ja valmistusmaa oli Italia. Hintaa en muista, mutta jäi mieleeni, että se oli halpa, kun otti huomioon täyden varustuksen ja viimeistellyn ulkonäön. Jäin jo silloin miettimään, miksiköhän noita ei olla (tietääkseni) tuotu Suomeen.

Äänestä

... että tuo malli maksaa Viron kruunuissa 3250 ekr, joka on 208e. Ei siis mielestäni paha hinta, vai mitä?

Äänestä
  • Hitto. Jos olis näppärä. Niin tolla tosiaan voisi järjestää koko talon lämmityksen. Itävällassa tuli vastaan sellainen pienikulutuksinen sähkögeneraattori jolla voi lämmittää koko talon ja oli edullinen, niin eipä meillä täällä ole suomessa tullut sellaista vastaan. jotenkin tuntuu, että meidän markkinoilla ei tosiaan haluta, että kansalaiset voisivat pienellä energia määrällä lämmittää. Vaan hemmetinmoisella, että päästään verottamaan. Sanon vaan senkin, että systeemejä löytyy enemmän kuin nämä muutama mitä Suomen maassa esitetään.

    Äänestä

  • hpop kirjoitti:

    Hitto. Jos olis näppärä. Niin tolla tosiaan voisi järjestää koko talon lämmityksen. Itävällassa tuli vastaan sellainen pienikulutuksinen sähkögeneraattori jolla voi lämmittää koko talon ja oli edullinen, niin eipä meillä täällä ole suomessa tullut sellaista vastaan. jotenkin tuntuu, että meidän markkinoilla ei tosiaan haluta, että kansalaiset voisivat pienellä energia määrällä lämmittää. Vaan hemmetinmoisella, että päästään verottamaan. Sanon vaan senkin, että systeemejä löytyy enemmän kuin nämä muutama mitä Suomen maassa esitetään.

    Itävallassa ja muilla?

    Äänestä

Sitä kutsutaan lämmityskattilaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


stev kirjoitti:

Löytyykö markkinoilta ollenkaan puilla lämpiävää vesivaraaja jossa olisi myös sähkövastus? Ukkouunit yms. on jo selattu.
Ei siis erillistä varaajaa ja pannua vaan vanhanajan muuripata nykyaikana toteutettuna lämminvesivaraajana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu