Muut saavat jonottaa. Ei ole varaa kalliisiin hoitoihin yksityisillä.
Hyvätuloiset pärjäävät
jonossa
18948
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
ratkesi kun muutin pois Helsingistä. Täällä missä nyt asun on kohtuulliset odotusajat julkiselle ja hoito hyvää. Stadissa ei otettu edes jonoon.
Joutuu muuttamaan jos aikoo saada julkista hammashoitoa kohtuuajassa tai ylensäkkään.
kaupungissa ja olen suhkot varakaskin mutta käytän julkista hammashoitoa.Aikaisemmin käytin yksityistä mutta en huomannut siinä mitään eroa joten mitä maksamaan turhaan... Olen ollut aktiivinen ja soitellut useaan kertaan, kysellyt missä vaiheesa olen jonossa ja kuinka kauan vielä menee jne. kappas vain,erään kerran antoivat ajan suoraan vaikkakin kahden kuukauden päähän. Toisella kerralla saapui kirje noin puolen vuoden jälkeen ja sai varata aikaa... että oma aktiivisuus on tärkeää ja huomaavat ettei tuo aio ainakaan luovuttaa ennenkuin saa ajan... noin kuukausi sitten irtosi pieni paikka ja epäilin että nyt on mentävä yksityiselle, mutta soitin varalta julkiselle ja kuinka ollakaan SAIN AJAN ihan uskomatonta, samalle aamulle, oli peruutusaika. sAnoin heti ettei edes ole särkyä että onko mahdollisuutta edes niin kas vain se peruutusaika oli tunnin kuluttua siitä milloin soitin. Olkaa aktiivisia.
Varakas enkä ole sen jälkeen soittamaan vaivautunut sossupuolelle kuin vuosia sitten pari kertaa yritin sanoivat ettei aikoja anneta.Hyvää tuuriahan tuo peruutusaika oli voihan niillä olla jemmassa myös päivystysaikoja.
Hyvätuloiset todellakin pärjäävät joka paikassa ja kaikilla elämänalueilla. Sellaista se on. Rahaa on Suomessakin, mutta eipä vaan terveydenhuoltoasioita saada kuntoon oli hallituksesa sitten porvarit - mikä vielä pahempaa sosialidemokraatit.
KELAn korvaukset potilaalle ovat sieltä mihin aurinko ei paista ja määrältää suoranaista potilaan pilkkka.
Että tällaista tällä kertaa
No way! Ja palvelun laatu on riippuvaista työntekijästä, raskaana ollessa pääsin jonojen ohi ja toinen lekuri olis ottanu keskeltä poskihampaan pois laittamatta mitään tilalle (kysyin tätä) ja kun hän jäi lomalle, toinen teki juurihoidon ja edelleen on hammas suussa.
Kelakorvaukset ei seuraa inflaatiota, eikä korkeakoulutettujen rahanahneutta. Lääkäri kuin lääkäri on ahne. Valitettavasti.
ja bruttotuloni olisivat huomattavasti korkeammat, jos olisin ruvennut merkonomiksi ilman lakkia.
Siinä olet oikeassa, että Kelakorvaukset ovat vitsi. Olen onnekas, sillä asun pienellä paikkakunalla, jossa homma toimii julkisellakin puolella. Kun ei ole sitä työpaikkalääkäriäkään, niin kuin duunareilla.
lopetin tupakan polton ja mietin että mitähän säästyneillä rahoilla tekisin. no käytän ne terveyden huoltoon hampaisiin sun muuhun käyn kerran vuodessa yksityisellä niin ei paljoo mene vuodessa ,sellaiset 100-150 ekeä vuosi,eikä yhtään kaduta.
Onnittelut tupakoinnin lopettamisesta. Se on terveytesi ja hampaittesikin kannalta todella hyvä päätös.
Toiseksi säästyy aivan selvää setelirahaa, jonka voit käyttää sopivaan tarkoitukseen. Valitsit hammashoidon "sijoituskohteeksesi", siitä on varmasti hyötyä nyt ja tulevaisuudessa.
ei tarvi ostaa särkylääkeitä ja on mukava mutustaa leipää sekä nukkua yöt rauhallisesti.turhaa ihmiset itkee hammashoidosta .Jos käy joka vuosi poistamassa hammaskivet ja tarkistaa hampaat ,niin menee suurin pirtein se 150€ vuodessa ,mutta kun laskee mitä tupakka ja särkylääkkeet maksaa niin halvaksi tulee ja jääkin rahaa itsensä hemmoitteluun. terve sielu terveessä ruumiissa.
Meinaatko että hampaat paskana kaikilla jotka eivät käytä yksityistä? Salli mun nauraa... en ole ikinä kuullut moista väitettä. Itse käyn kolmen vuoden välein tarkastuksissa, ihan hammaslääkärin ohjeen mukaan eikä minulla ole särkyjä eikä vikoja ja en polta edes tupakkaa... HEH HEH vai särkylääkkeitä kaikille! OPETELKAA PESEMÄÄN HAMPAANNE OIKEIN!
Täytyy tosiaan ihmetellä ovat ihmiset noin tyhmiä? Luulee että hampaat tuhoutuu jonossa... Pesisivät hampaansa kun se pesu opetetaan jo kakarana. Mulla kanssa kolmen vuoden väli tarkastuksissa, hammaslääkärin määrämä eikä ole hampaissa yhtään reikää!
Kumpihan on tärkeämpi, jättää ne pesut pois ja käydä joka vuosi tarkastuksissa vai pestä hampaat joka päivä. Voi ihan rauhassa odotella jonossakin pari vuotta ja hampaat hohtaa edelleen ilman reikiä.
Ja ei muuten maksa julkisella tarkastuskaan kuin 5 euroa ja kuvat samoin 5 euroa ja samalla käynnillä hoidetaan putsit ja fluorit ja maksoi ainoastaan 23 euroa koko keikka hammaskiven poistoineen.
kun OSAA pestä hampaansa joka päivä kaksi kertaa ja varaa ajan julkiselle ajoissa ja pääsee siten tarkastukseenkin ajallaan.
Olen saanut ilmaisen hammashoidon lapsena ja hampaani oiottiin ilmaiseksi, samoin opiskeluaikana sain hyvää hoitoa YTHS:ltä ja näin akateemisena hyvätuloisena edelleen käytän halpaa julkista hammashoitoa kuten aikaisemmin. Kyllä se niin on että kannattaa opiskella korkeammalle tasolle niin saa yhteiskunnalta edullista hoitoa ja sitten sillä korkealla palkalla saa muutakin aikaiseksi kuin maksaa yksityiselle hammashoidosta. Meillä tenavatkin saaneet ilmaiset oikomiset sun muut julkiselta ilmaiseksi. Kyllä kelpaa hymyillä, koko perheen ja säästyneillä hammasrahoilla kiertelemme maailmaa lomilla...
maksoin 22 euron laskun. Tarkistus ja kuvaus. Sitten menin vielä kaupungin toiseen paikkaan hiukan laajempaan kuvaukseen, josta laskua 18 euroa.
Jossain siis maksoit vain 10 euroa tark kuvaus?
lapsille on aina ilmaine hammashoito.ei se paljoo ole jos muutaman satasen vuodessa laittaa hammahoitoon.vai onko rikkaat lukeneet tosian niin sairaita ja ahneita että pitää joka asiaan saada ilmainen palvelu.tiedän kyllä insinöörejä ja monia muita korkealle lukeneita joiden hampaat mätänee suussa kun ollaan liian pihejä.unohda sana korkealle lukenut kun puhutaan hammashoidosta.hammaslääkäri tietää totuuden...? hammaslääkäreiden palkkaa pitäisi nostaa tuplaten samoiten hoitajien.
toki hyvän hoidon saa myös terveyskeskuksessa . mutta eihän tosiaankaan ole paljoa jo 100€ vuodessa menee hammashoitoon. eihän sillä rahalla käy edes iltaa ravintolassa ,.yksityiseltä saa vaan nopeampaa apua ja hoitoa.ei tarvi pyöriä öitä sängyssä hammaskivun takia.
nimittäin liikaa särkylääkeitä niistä saa vertavuotavan mahahaavan ...? buranahahahahahaa.
pyöritä vasenta jalkaaterää oikealle päin ja vasenta jalkaterää vasemmalle päin . jos onnistuu niin hampaasi on kunnossa.
että ne joilla on varaa käyttää yksityisiä palveluita niin kunnallisella on sillon lyhyemmät jonot? Se on näköjään kateus mikä tässä maassa jyllää kun tämänkin asian persaukiset näkee huonona asiana.