Riekkinen kuristi ensin vaimoaan kaksin käsin kurkusta. Sen jälkeen hän otti keittiöveitsen ja tökki sillä vaimoa rintaan uhaten tappamisella. Kuristaminen oli vaimon mukaan niin voimakasta, että hän ei saanut henkeä. Riekkinen kävi vaimonsa kimppuun uudestaan seuraavana päivänä. Vaimo oli palannut kaupungilta kotiin kukkaostoksen kanssa, jolloin hän kävi vaimoon käsiksi ja retuutti tukasta. Sitten hän haki vasaran ja löi sillä vaimoaan useita kertoja eri puolille vartaloa. Vaimo sai ruhjeita otsaan, olkapäähän ja jalkaan. Lääkärinlausunnon mukaan osa vammoista oli potentiaalisesti hengenvaarallisia.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1521293
Riekkinen on hyvin arvostettu tutkia ja porvari. Riekkisellä ei ole alkoholi ongelmaa.
Aivotutkija Paavo Riekkinen operoi
12
7602
Vastaukset
- nimi.Eikös
sen niminen piispakin ole Suomessa.
- Tsot tsot ei noin saa tehdä!
Vaimon hakkaaminen on halpaa "oikeuden" mukaan.
Ehdollinen ei ole YHTÄÄN MITÄÄN!!- kyseessä
Emeritusprofessori Paavo Juho Riekkinen. Hän on merkittävimpiä suomalaisia aivotutkijoita ja Kuopion yliopiston neurologian ja neurotieteiden laitoksen entinen professori. Hänet tunnetaan kansainvälisesti erityisesti Alzheimerin tautia koskevista tutkimuksistaan. Jo asemansa johdosta häntä ei voi rangaista, kuten Matti Meikäläistä.
- Sensuuri24
kyseessä kirjoitti:
Emeritusprofessori Paavo Juho Riekkinen. Hän on merkittävimpiä suomalaisia aivotutkijoita ja Kuopion yliopiston neurologian ja neurotieteiden laitoksen entinen professori. Hänet tunnetaan kansainvälisesti erityisesti Alzheimerin tautia koskevista tutkimuksistaan. Jo asemansa johdosta häntä ei voi rangaista, kuten Matti Meikäläistä.
http://www.bookplus.fi/product.php?isbn=9789510286975&CustID=90599507126433fe1b0bd83836ffe624
"Eikä siinä kaikki. Vähän aiemmin professori Paavo Riekkinen, hänkin neurologi ja Palon aiempi tieteellinen yhteistyökumppani, oli tuomittu kahdeksi vuodeksi vankeuteen kavalluksista ja petoksista. Vankilaan joutui myös hänen lääkäripoikansa vastaavista rikoksista. Miesten saama hyöty oli miljoonia markkoja."
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/kotimaa/1999/12/9108 - on...
kyseessä kirjoitti:
Emeritusprofessori Paavo Juho Riekkinen. Hän on merkittävimpiä suomalaisia aivotutkijoita ja Kuopion yliopiston neurologian ja neurotieteiden laitoksen entinen professori. Hänet tunnetaan kansainvälisesti erityisesti Alzheimerin tautia koskevista tutkimuksistaan. Jo asemansa johdosta häntä ei voi rangaista, kuten Matti Meikäläistä.
Miehellä on vähintäänkin erikoinen, Suomessa miestä ei enää kyllä arvosta omissa piireissä kuin vanhat kaverit. Olisi joutanut syrjään 20 vuotta sitten.
- riekkinen on
ihan paska ukko.
- Riekkielle...
On "naureskeltu" jo melkoinen tovi, itse muistan kuulleeni isäukko Riekkisen toilailuista ensimmäistä kertaa 90-luvun alussa. Hyvä veli -verkosto kuitenkin suojelee tehokkaasti tutkimuspiireissäkin.
Samainen heppuhan istui jokunen vuosi sitten hetken vankilassa kavallettuaan apurahoja. - Kuopion muisto
Vieläkö olet Hansakauppiaiden jälkeläinen, jonka käskystä paskakin muuttuu kullaksi. Taitaa Midaksen kosketus olla historiaa. Muuttunut toisinpäin, kaikki muuttuu kosketuksesta paskaksi!
- vieläkö
Paavo Riekkinen on Hansakauppiaiden.....
- Sensuuri24
vieläkö kirjoitti:
Paavo Riekkinen on Hansakauppiaiden.....
nimenkin perusteella näitä evakkokarjalaisia.
Riitta Uousukainen (karjalainen) ruokki opetusministeri aikoinaan runsaskätisesti näitä kaikenkarvaisia karjalaisprofessoreja, kymmenet miljoonat markat verorahoja katosivat proffien huuhaa tutkimuksiin. - Kuopion muisto
Sensuuri24 kirjoitti:
nimenkin perusteella näitä evakkokarjalaisia.
Riitta Uousukainen (karjalainen) ruokki opetusministeri aikoinaan runsaskätisesti näitä kaikenkarvaisia karjalaisprofessoreja, kymmenet miljoonat markat verorahoja katosivat proffien huuhaa tutkimuksiin.Riekkinen oli arvostettu ja arvosteltu Kuopiossa silloin ennen niiden talousrikoksiensa ilmituloa. Hän hyvin mieluusti esitteli itsensä opiskelijoille, minullekin juuri tuohon tapaan kuin aikaisemmin sanoin. Hyvin mahtipontinen.
Pilkkahuutoja yliopiston piirissä kuului niistä Riekkisen suvun väitöskirjoista ja muusta. Toisaalta on surullista, että niin älykäs mies tuhoutui omaan ahneuteensa ja missään nimeessä hänen vaimonsa ei ansaitse kaikkien vuosien jälkeen vielä pahoinpitelyä. Voi poloista. Ei tietenkään kukaan ansaitse. - ilmajokelainen*
Sensuuri24 kirjoitti:
nimenkin perusteella näitä evakkokarjalaisia.
Riitta Uousukainen (karjalainen) ruokki opetusministeri aikoinaan runsaskätisesti näitä kaikenkarvaisia karjalaisprofessoreja, kymmenet miljoonat markat verorahoja katosivat proffien huuhaa tutkimuksiin.kun mainitsit Topin rouvan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2554664Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii793118- 472483
- 281923
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 911520
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851305PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143975- 69958
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894