Opetetaanko adventtikirkoissa pappien suulla että ei-adventistit joutuvat kadotukseen koska he eivät liity adventtikirkon jäseniksi?
Ei-adventistien hirvittävä kohtalo
sunnuntaisinetti
8238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
" Saatanalla on suuri liittoutuneiden joukko, JEESUS SANOO HEITÄ SYNNIN LAPSIKSI..."
(White, kristillisiä kokemuksia ja opetuksia)
Adventtikirkon missio liittyy sapatin ja sunnuntain väliseen riidanhakuun. Adventtikirkko tekee päivistä pelastuskysymyksiä ja näin demonisoi päiviä.
Adv kirkko on monien tutkijoiden mukaan antikrisrtillinen Jeesuksen Jumaluuden ja evankeliumin voiman vesittävä liike, joka on ottanut itse itselleen "arvonimen" : LOPUNAJAN SEURAKUNTA.
Adv kirkko ei ole historiansa aikana juurikaan, muutamia yrityksiä lukuunottamatta, esim Arasola Suomessa, julistanut evankeluiumia. ADV kirkolla on ollut AINA muita sivukeskuksia, jolla se on koittanut houkutella ihmisiä " mukaan"
Itse olen toisen polven Adventisti. Uskoon tulin 20 v sitten, Nyt näen kirkkoni opetuksen olevan valkoista valhetta. Moni vilpitön on kuitenkin uskossa kirkon sisällä, mutta jos täyttyy Pyhällä Hengellä koko harha paljastuu.
Adv kirkko on joukkohypnoosia, suggestiota, Samoin kuin muutkin harhaopit. Asioille tehdään niille kuulumattomia merkityksiä, ja saadaan raamattua ja Jeesusta tuntemattomat heikot sielut mukaan.
"Ne ainaskin joutuvat helvettiin jotka eroavat adventtikirkosta".
" Niille, jotka tahtovat erota Adventtikirkosta, on annetava siihen erivapaus, että he antavat itsensä saatanalle"
Jokainen aito adventisti toimii kirjaevankelistana jakaen Ellen Whiten kirjoja.
Montako sisar Whiten kirjaa sinä olet jakanut?
ja eksynyt huutaa sydämensä kyllyydestä. Menepä kuule itseesi.
Tässä erään kauan sitten Adventtikirkosta pois
potkitun - Rauno Helpin - saarnaa.
Ei mitään keskittymistä adventtivastaisuuteen,
vaan Jeesukseen.
Eikä mitään pelkoa hänen rakkaudessaan ole.
Ei pelota adventistien taholta tulevat tuomiot
kadotukseen sunnuntain hyväksymisen vuoksi.
Sillä Kristus on hänelle kaikki kaikessa.
Toki hän osaa opastaa oikeisiin yhteyksiin
niitä, jotka hänen laillaan ovat entisiä tai ikäänkuin entisiä adventisteja.
Henkilökohtaisesti tunnen jo kymmenien vuosien
ajalta hänen rakkaudentäyteisen persoonansa.
http://www.evankeliumi.net/jutut01/voittoelama.html
entisiä adventisteja
joten miksi hän siis sunnuntaita pelkäisi????
En ole kuullut tällaista opetusta. Jos joku näin opettaa, hän puhuu vastoion parempaa tietoaan tai sillä varmuudella, jonka tietämättömyys antaa.