Isä meidän-rukouksessa on kohta "Äläkä saata meitä kiusaukseen".
Mitä se on?
Jumala ei tosin kiusaa ketään, mutta me anomme tässä rukouksessa, että Jumala suojeleisi meitä, niin ettei perkele, maailma ja oma lihammme pettäisi eikä vietteleisi meitä epäuskoon, epätoivoon ja muihin suuriin synteihin ja paheisiin, ja jos joutisimmekin sellaisiin kisauksiin, kuitenkin viimein saisimme voiton.
"Äläkä saata meitä kiusaukseen"
1
111
Vastaukset
Nuorena poikana laittelin jänisansoja. Se oli silloin vielä luvallista. Yritin naamioida ansan viattoman näköiseksi ja lisäksi käytin houkuttimena heiniä. Pari jänistä sainkin tällä tavoin saaliiksi.
Paholainen kiusaa ihmistä monin tavoin.
Hänkin virittää erilaisia ansoja eteemme.
Mikään ansa ei tosin päällepäin näytä vaaralliselta. Eihän sinne kukaan silloin menisikään.
Valppaana tulee olla, ettemme joudu kiusaajan virittämään ansaan.
Kiusaaja on mestarillinen tuntemaan ihmisten heikkoudet.
Hän osaa rakentaa jokaiselle sopivan ansan.
Ja hän osaa hyökätä myös oikealla hetkellä ja suunnalta, jota emme arvaa. Mutta kun tähän ansaan astuu ja luulee saavansa palkinnon, niin toisin käy.
Ansa laukeaa ja olet loukussa. Saalis on kiinni eikä pääse ulos.
On siis syytä rukoilla: ”Äläkä saata meitä kiusaukseen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19710860Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500