Tiputteluvuotoa kesken kierron

Olen 30 ja käyttänyt nyt Yasmin -pillereitä noin 5 kk. Takana aikaisempiakin käyttökausia, mutta välissä oli parin vuoden tauko ja tätä rupeamaa takana siis kohta puolisen vuotta.
Tähän mennessä kaikki mennyt melko ok, mutta nyt minulla on alkanut tulla vaaleanruskeaa/vaaleanpunaista tiputteluvuotoa kesken kierron, vaikka joka pillerin olen ottanut ajallaan. Eli vuoto alkoi viime torstaina, joka oli 10 pv laatassa ja vuotoa on nyt jatkunut enemmän tai vähemmän siitä asti. Viimeinen pilleri olisi otettava 27.4 eli ensi pyhänä. Vuodon lisäksi on menkkamaista juimimista mahalla, lievää kuvotusta ja koko lantion/vatsan seutu jotenkin oudon ja aran tuntuinen....Onko kellään ollut vastaavaa ja voisiko olla tyypillistä, väliaikaista haittaa vain? Yasminin selosteosassa ei suoraan sanottu tällaisesta tai ainakaan löytänyt siitä mitään.
2353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No itselle sanoi yksi hoitaja, että jos tiputteluvuotoa ilmenee, se on merkki siitä, että valmisteen hormonipitoisuus ei ole riittävä...

Mutta kysypä itse lääkäriltä/hoitajalta...

Äänestä
  • Mulla ollu Yasminit 5 vuotta käytössä ja muutaman kerran on ollu välivuotoa tuossa levyn keskivaiheilla. Ihan muutaman kerran vain. Joskus saattaa vuoto alkaa jo 18. pillerin aikoihin, mutta terkkarin mukaan on normaalia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yasminin käyttäjä kirjoitti:

Olen 30 ja käyttänyt nyt Yasmin -pillereitä noin 5 kk. Takana aikaisempiakin käyttökausia, mutta välissä oli parin vuoden tauko ja tätä rupeamaa takana siis kohta puolisen vuotta.
Tähän mennessä kaikki mennyt melko ok, mutta nyt minulla on alkanut tulla vaaleanruskeaa/vaaleanpunaista tiputteluvuotoa kesken kierron, vaikka joka pillerin olen ottanut ajallaan. Eli vuoto alkoi viime torstaina, joka oli 10 pv laatassa ja vuotoa on nyt jatkunut enemmän tai vähemmän siitä asti. Viimeinen pilleri olisi otettava 27.4 eli ensi pyhänä. Vuodon lisäksi on menkkamaista juimimista mahalla, lievää kuvotusta ja koko lantion/vatsan seutu jotenkin oudon ja aran tuntuinen....Onko kellään ollut vastaavaa ja voisiko olla tyypillistä, väliaikaista haittaa vain? Yasminin selosteosassa ei suoraan sanottu tällaisesta tai ainakaan löytänyt siitä mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu