Se on se sanoma, jonka Jeesus alkujaan julisti, jota apostolit jatkoivat ja jota tämän päivän kristittyjenkin tulee julistaa.
Mark. 1:15
Jeesus sanoi: "Aika on täyttynyt, ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi".
Ap. t. 2:38
Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan".
Ap. t. 17:30
"Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt hän tekee tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus".
Mark. 1:15
Jeesus sanoi: "Aika on täyttynyt, ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi".
Ap. t. 2:38
Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan".
Ap. t. 17:30
"Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt hän tekee tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus".
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllähän sinä oikein sanoit.
Oli nuo kohdat niinkuin tämäkin:
Jokainen joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista. Mutta te tiedätte, että Kristus, joka on synnitön, tuli ottamaan pois synnit. Syntiä ei tee kukaan, joka hänessä pysyy. Ei kukaan, joka tekee syntiä, ole häntä nähnyt eikä tunne häntä.
Voisitko kertoa minulle, mistä kohtaa raamatusta löytyy se kohta, missä Jumala uhrasi Jeesuksen saatanalle?
En ole sellaista kohtaa vielä löytänyt. Löysin kyllä sen kohdan, jossa kerrotaan, miten Jeesus uhrasi itsensä Jumalalle.
Hepr. 9:14
..."kuinka paljoa enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kautta uhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa"!
Niin muuten, tuossa kerrotaan myös se totuus, että Jeesuksen veri puhdistaa. Sinutkin.
Väite, että Jeesus oli synnitön, ei pidä paikkaansa. Jos itsellä on huonot perhesuhteet, ei voi vaatia, että kaikkien hänelle kelpaavien tulee vihata omaisiaan:
Toit minulle pisaran,
hyvin arvokkaan pisaran,
ja haluan kiittää sinua siitä.
KIITOS..
Että tuot jonkun toisen Raamatun kohdan jota alettaisiin sitten miettiä kun et pystynyt tuohon minun tuomaan mitään sanomaan.
Ei varmaan Raamatusta löydy sellaista paikkaa missä sanotaan, että Jeesus uhrattiin Saatanalle, mutta se ei poista sitä tosi-asiaa, että Jeesuksen tappoivat Saatanan omat, ei Jeesuksen omat. Tätä asiaa Teuvo kuitenkin tarkoitti sanoessaan, että Jeesus uhrattiin Saatanalle. Sitä vaan käytetään nyt lyömä-aseena kun muuta ei enää keksitä.
Sinulle riittää Jeesuksen ulkoinen tunteminen ja sen veren hokeminen. Minulle se ei riitä ja hyvä, että niin Jumala on ohjannut minua kokemaan, sillä pelkillä Raamatusta opituilla lauseilla en pelastu.
Jos jotakin oppia ollaan tuomassa julkisuuteen, niin sen on perustuttava raamattuun, ei mielikuvitukseen. Koita nyt käsittää näiden ero: saatanan omat tappoivat Jeesuksen ( tosin meidän kaikkien syntien takia, mikä totuus on asian ydin ), mutta JUMALA EI UHRANNUT SAATANALLE POIKAANSA. Ei näitä asioita pidä sotkea toisiinsa. Tämän käsittäminen on sinulle valtavan vaikeaa. Sinulle Sunin sanatkin on näemmä yhtä arvokkaita ja jumalisia kuin raamatun Sana.
Voin vastata sinulle siihen tuomaasi raamatun kohtaan samoin kuin aiemmin, että on kaksi aivan eri asiaa harjoittaa syntiä eli kieriä kuralammikossa, jonka raamattu tuomitsee ja toisaalta langeta eli horjahtaa kuralammikkoon ja nousta sieltä ja peseytyä ja jatkaa puhdistuneena matkaa Jeesuksen kanssa.
Joku, jolle jokin muu raamatun totuus on auennut erityisellä tavalla "hokee" ( niinkuin sinä hoet ) sitä eli haluaa jakaa sen muidenkin kanssa, toiselle taas jokin toinen aarre on avannut oven Jeesuksen sisäisen tuntemisen.
Kuitenkin on aika jännä juttu, että sinä, joka sanot olevasi saatanan oma, katsot olevasi sellaisessa asemassa, että sokeana yrität opastaa toista, joka Jeesuksen oma on. Ei sokea voi opastaa näkevää. Asia on aivan toisinpäin. Käänny Jeesuksen puoleen ja huuda häntä avuksesi, niin hän kirkastaa sinunkin elämäsi. Hän ON ovi pelastukseen. Tee totinen parannus ja usko Jeesukseen. Niin julisti Jeesus ja niin julistan minäkin.
Olen sinulle sanottavani sanonut.
Että olet sanottavasi sanonut. Ei tarvitse kanssasi enää väitellä, hyvä siksi, että se väittely ei minua vie lähemmäs Jumalaa.
Ja vielä sen verran, että molemmat ollaan sokeita, minä vaan tiedän sen.
Jatketaan nyt sitten vielä.
Sinä tunnustaudut saatanan omaksi, niinhän olet sanonut, mutta minä tunnustaudun Jeesuksen omaksi. Mieti, kumman oma kannattaa olla.
Room.10
1 "Veljet, minä toivon sydämestäni ja rukoilen Jumalaa heidän edestänsä, että he pelastuisivat.
2 Sillä minä todistan heistä, että heillä on kiivaus Jumalan puolesta, mutta ei taidon mukaan;
3 sillä kun he eivät tunne Jumalan vanhurskautta, vaan koettavat pystyttää omaa vanhurskauttaan, eivät he ole alistuneet Jumalan vanhurskauden alle.
4 Sillä Kristus on lain loppu, vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo.
5 Kirjoittaahan Mooses siitä vanhurskaudesta, joka laista tulee, että ihminen, joka sen täyttää, on siitä elävä.
6 Mutta se vanhurskaus, joka uskosta tulee, sanoo näin: "Älä sano sydämessäsi: Kuka nousee taivaaseen?" se on: tuomaan Kristusta alas,
7 tahi: "Kuka astuu alas syvyyteen?" se on: nostamaan Kristusta kuolleista.
8 Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, jota me saarnaamme.
9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
11 Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään".
Kiistätkö sinä Jumalan Sanan?
Lähesty Jumalaa, niin hän lähestyy sinua. Siinä neuvoni. Anovalle on Jeesus luvannut antaa, etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan. Uskothan sinä Jeesusta? Jos Jumalan Sana ei sinua vie lähemmäksi Jumalaa, niin mikä sitten? Ihmisen sanako?
Kyllä Jumalan sana tai paremminkin hänen tahtonsa noudattaminen vie lähemmäs, mutta lopputyön tekee Jeesus siellä ahtaassa portissa.
Minä en mitenkään tykkää siitä, että olen Saatanan oma, enkä jotenkin tunnustaudu hänet omakseen kehuen vaan toivon, että pääsen tästä synnin/Saatanan vankilasta joskus. Ei sitä edes tarvitse miettiä kumman oma kannattaa olla.
Laitan tähän vielä kohdan Johanneksen evankeliumista, 8:34
Jeesus vastasi: Totisesti, totisesti: jokainen, joka tekee syntiä on synnin orja. Orja ei pysy talossa ikuisesti, mutta poika pysyy. Jos poika vapauttaa teidät, te olette todella vapaita.
Joh. 6:37
Kaikki, minkä Isä antaa minulle, tulee minun tyköni; ja sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos.
Katkaisit jakeen, kun sanottiin, että kasteen lupaus Pyhän Hengen lahjasta on tarkoitettu lapsille.
"Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."
Siteerasin olennaisen. Taustassani ei ole mitään salattavaa. uskon raamatun mukaisesti Jeesukseen omakohtaisesti.
Voinhan sen jakeen mukaan ottaa, jos se sinua niin jäi vaivaamaan.
"Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."