Evon mukaan oli dinosauruksia. Ja sitten yhtääkkiä nisäkkäitä. Mutta kysymys mitä evo ei osaa sanoa, miten ne saurukset muuttu nisäkkäiks?? Miten iso lisko muuttui pieneksi nisäkkääksi?
nisäkäiden kehitys ???
tieteelinen kreationosmi
12559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Että 60 tonnin sauropodi olis pöf vain muuttunut hiireksi? Oliko kaikki dinosaurukset suuria? Onko pien nisäkkäiden fossiileja löytynyt dinosaurusten valtakauden ajalta? Mitkä ovat nisäkkään kriteerit? Onko ainut määritelmä että tasalämpöisen lajille on kehittynyt eriskummallliset hikirauhaset joista erittyy ravintoliuosta jälkeläiselle? 65.5 miljoonaa vuotta sitten päättyneen liitukauden jälkeen on nisäkkäät olleet valta-asemassa?
Toisinpäin ajateltuna; Jos lähdetään ajatuksesta että ilmasto muuttuu. Miten valmiiksi luodut, sopeutumiskyvyttömät, eläimet ja kasvit selviävät maailmassa? Ovatko lajiot toisistaan riippuvaisia? Jos muuttumaton valmis laji menettää "pelikaverinsa", mitä sitten tapahtuu? Vaikuttaako lajin sukupuutto muihin kuin sen muutamiin symbioosissa eläviin lajeihin? Ja päätteeksi uskonnollisten piirien rakastamia vertauskuva; mitä tapahtuu jos korttitalosta ottaa kortin pois? no romahtaa se, samoin käy eläimillä jos ne eivät kykene sopeutumaan.
Olihan noita kylmiä maapallon kolkkia dinosaurustenkin aikaan.
Turkanahan sanoo, että eläimet pyrkivät valtaamaan uusia ekolonkeroita.
(.(.Mitkä ovat nisäkkään kriteerit? Onko ainut määritelmä että tasalämpöisen lajille on kehittynyt eriskummallliset hikirauhaset joista erittyy ravintoliuosta jälkeläiselle? ))))
Tuossako on mielestäsi matelijan ja nisäkkään ainoa ero? Minun aikana koulussa opetettiin muitakin eroja, kuten tasalämpöisyys ja erilainen lisääntymistapa. Onko ne jätetty nykyopetuksessa pois?
Kysyt myös mikä on nisäkkään kriteeri. Vastaa sinä, vai kiistätkö jo nisäkkäät yleensäkin. Kaikki on matelijoita, niinkö?
No kiehumisen sijaan olisi voinut kertoa millaiset ovat nisäkkään tuntomerkit..?
Ovatko nisäkkäät ainoita eläimiä mitkä synnyttävät eläviä poikasia? Synnyttävätkö kaikki nisäkkäät eläviä poikasia? Onko olemassa imettämään kykeneviä matelioita? Onko nisäkkäillä muita keinoja ruokkia jälkeläistään kuin imettäminen? Se imetysaja kesto vaihtelee hyvinkin paljon..
Ja en minä koulusta tiä mitää, peruskoulun jäläkeen ei ole tullu bioloogia koulunpenkillä opiskeltua..
Rapeutumalla, veli hyvä. Rapeutumalla.
Nooan arkista lähti maailmalle isojen liskojen munia, jotka aikansa munina pompittuaan kuorituivat, ja huomasivat olevansa syntisessä maailmassa.
Synti sitten rapeutti ne kohtuullisen mureiksi ja samalla kokokin pieneni. Muutaman kuukauden kuluttua kasvoivat nisät, ja niin oli näsikäs syntynyt.
ei osaa sanoa. Tästä voit tutustua aiheeseen. Älä tule syyttelemään jos et ole kielitaitoinen.
* http://tolweb.org/Mammalia
*****
Only a few of the myriad biological groups now thriving on this planet have fossil records that chronicle their evolutionary past. One of these few is Mammalia, known from about 5,000 extant species distributed among 1135 living genera, including our own human lineage, and more than 4,000 extinct genera, a four-to-one ratio of fossil genera to living genera that can hardly be matched elsewhere in the biota. Mammals display a spectacular range in size, form, and adaptations. They are closely linked to human health, welfare, and experience.
***
Tuo oli fiktiivinen kertomus.
Ei ole todistettavasti löydetty mitään fossiileja, jotka selittäisivät mitään nisäkkäiden synnystä esihistoriallisina aikoina. Nykyisten eläineten syntymät ovat todistettavia.
Meiiläkin todistettiin toissapäivänä viiden kissan syntymä.
Ja hitot teillä mitään kissoja syntyi, kun en itse ollut todistamassa!
Raamatussakaan ei sanota, että kissoja on syntynyt toissapäivänä!
Kiitos valistuksesta!
Mutta ei sinulle!
Kaikissa tiedekirjoissa sanotaan nisäkkäiden "Ilmestyneen".
Ja kuka vielä väittikään, ettei evoluutioteoria ole uskontoa?
Missään tiedekirjoissa ei sanota nisäkkäiden "ilmestyneen" ja sitten piste. Niiden voidaan sanoa ilmaantuneen fossiiliaineistoon silloin ja silloin, mutta se on ihan eri asia. Nisäkkäiden evoluutio ja alkuperä tunnetaan harvinaisen hyvin. Tuolta löytyy:
http://www.helsinki.fi/~mhaaramo/
Mikäs tyyppi tuoMikko oikein oli, guruko?