Näitä samoja on varmaan paljon kyselty, mutta olen ostamassa jonkun kolmesta Trafic/Vivaro/Primastar. Yhtenä vaihtoehtona on Vito etuveto 2000 tai uudempi.
Renaultin kolmikosta olen saanut lukea heikoista alustan osista ja rikkoontuvasta vaihdelaatikosta.
Alustan puolen heikot osat on varmasti totta, mutta kuinka paljon tuota vaihdelaatikkovikaa esiintyy? Koskeeko se 5 vai 6 vaihteisia, vai kumpiakin? Onko vika uudemmissa korjattu? Jostain luin sen koskevan ensimmäisiä vuosimalleja.
Kaikki tapaukset mihin loota on vaihdettu ovat olleet Vivaroja, yhtään Traficia tai Primastaria en ole nähnyt, vaikka niiden pitäisi olla samaa tekniikkaa. Vivaro ja Trafic tehdään Englannissa ja Primastar Espanjassa.
Noiden alustan heikkojen osien kanssa opin elämään ja niitä vaihtelemaan, mutta tuhansien eurojen vaihdelaatikkoa en mielellään vaihda, varsinkaan kun maahantuoja ilmeisesti ei korvaa mitään. Tässä olisi kuluttaja-asiamiehen paikka.
Sitten Vitosta, josta en tiedä mitään. 90-luvun malleissa ilmeisesti ruosteongelmia ja vähän muutakin, mutta 2000-luvulla tehdyt lienee parempia?
MB:ssä taitaa olla ketjukone ja Vivaron ja vastaavien nokkahihnan vaihtoväli 120 tkm?
Tässä hieman kysymyksiä, jos joku pakuasiantuntija viitsii vastailla, niin olen kiitollinen.
Paku on tulossa kevyeen yksityiskäyttöön, joten pieni kulutus ja pienet ulkomitat ovat suurta tavaratilaa tärkeämpiä. Hiacen karsii pois takaveto (nelivetoisia vähän) ja vanhanaikainen olemus. Toimii toki. Transporterin T5 on taas kallis. Transitit ja Ducatot liian isoja ja työkalumaisia.
Vivaro vai Vito
8
4037
Vastaukset
- erik000
Niissä ei koneet kestä kuin vähän yli 100000km,jos sitäkään.
- joku.
Itsellä on 2004 Vivarossa 1,9 CDTI yli 200000 km takana. Pari kertaa on vaihdettu alapallot, siinä huoltojen ulkopuoliset työt. Ei ole ollut vaihteistovikoja, laakerivikoja, jne. 2004 lähtien hihnan vaihtoväli on 150000 km. Olen myös antanut kertoa itselleni, että vm. 2004 eteenpäin nämä vaihteistoviat ovat historiaa, viisi lovisissa ei näitä öljyvuodoista johtuvia vikoja ei ole esiintynyt.
Suomessa myydyistä kolmikoista 10:stä, 6 on Vivaroja, 3 Traficia ja 1 Primastar, ehkä siinä syy, miksi vikalistoilla esiintyy usein juuri Opel.- paaku
Hyvä, että on auto pelannut.
Niin toki Vivaro on noista eniten myyty ja käytettynäkin on varaa mistä valita. Katselen 2004 malleja 100000 km tai alle ajettuna.
- <<<<<
Tiedä tuota kaverilla on -97 vito ja 350tkm mittarissa eikä ihmeempiä ongelmia tekniikkapuolella.Kori taasen vaikuttaa siltä kun ajaa"ruosteisen naulan yli"niin heti on uusi ruostekohta pohjassa,niin on kun -80 hiacet ei löydy alkuperäistä maali ruosteen alta.
- vito on ihan hyvä
vahva kone veivaat 500tkm ilman kone/laatikko ongelmia kepeästi.
Kori ruostuu, mutta ei ruostu enää vuodesta 2003 eteenpäin. - erik000
vito on ihan hyvä kirjoitti:
vahva kone veivaat 500tkm ilman kone/laatikko ongelmia kepeästi.
Kori ruostuu, mutta ei ruostu enää vuodesta 2003 eteenpäin.Kokemusta vivoista:
Eivät kestä koneet,samaa sanoo eräs tuttavani joka on mersun asentajia.... - erik000
erik000 kirjoitti:
Kokemusta vivoista:
Eivät kestä koneet,samaa sanoo eräs tuttavani joka on mersun asentajia....Vitosta,ei vivoista kokemus.
- vito fani
erik000 kirjoitti:
Vitosta,ei vivoista kokemus.
paska puhetta! vito on hyvä auto . mulla vito 108 vm97 ajettu 305000 eikä mitään sen kummenpia vikoja.normaalit kuluvat osat pitää vaihtaa joka autoon!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131650
- 1051185
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381071- 49969
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni51870- 128867
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240838Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?70745Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178719Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55709