Maailman ravinnon tarve on nyt korkeampi kuin sitä kyetään tuottamaan. Osa ihmisistä on siis tuomittu kuolemaan nälkään. Kaiken lisäksi viljelyspinta-aloista yhä vähenevä osuus on ravinnon tuotantoon. Sama trendi tulee jatkumaan.
On katsottava totuutta silmiin. Maailman kantokyky ihmisille tuli vastaan.
Mitä järketä tässä tilanteessa on enää antaa lanttiakaan kehitysapua? Mitkä ovat ne perustelut, joilla tätä touhua halutaan jatkaa? Jos annat toiselle ruokaa, toinen toisaalla kuolee nälkään.
On katsottava totuutta silmiin. Maailman kantokyky ihmisille tuli vastaan.
Mitä järketä tässä tilanteessa on enää antaa lanttiakaan kehitysapua? Mitkä ovat ne perustelut, joilla tätä touhua halutaan jatkaa? Jos annat toiselle ruokaa, toinen toisaalla kuolee nälkään.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nyt miltei ainoa vallitseva maapallon kattava systeemi on rahan, tehokkuuden ja ahneuden hallitsema. Se vähät välittää moraalista, etiikasta ja oikeudenmukaisuudesta.
Monissa kehitysmaissa olisi mahdollista tuottaa omat ruokansa, esim. entinen vilja-aitta Zimbabve, mutta mätä hallinto on esteenä.
Kukaan muu ei taida välittää auttaa, mutta kehitysapujärjestöt sentään niin pian kun saavat mahdollisuuden.
Siksipä ropomme UNESCOlle ja UNICEFille.
henkiinjäämisestä. Nälkäisten on kuoltava jotta edes jotkut saavat elää.
Kyse ei ole vain olemassa olevan ruokatuotannon jakamisesta, vaan on myös mahdollista lisätä tuotantoa.
Suomessakin on paljon kesantopeltoja samoin kuin muissakin maissa piileviä mahdollisuuksia.
Pitäisi vaan saada realistiset öljynhinnat ja kuljetusmaksut niin, että joutava tavaroiden kuljettelu vähenisi.
Silloin palattaisiin paikallisen lähiruoan tuotantoon. Meillä perunoita kattiloihin riisin ja pastan asemasta.
ruokkia nälkäisiä massoja? Mihin asti? 10 miljardiin? 50 miljardiin? 100 miljardiin asti?
Loppu tulee kuitenkin aivan juuri. Parempi että 4 miljardia kuolee nälkään kuin että 10 miljardia tulee siihen kuolemaan ja samalla tuhoaa pallon.