Olen nappaillut lähes viikon maitohappobakteereja (Tolosen kapselit) ohjeen mukaan 2 päivässä ja tulos on sama kuin pari kertaa aiemmin: vatsa kuralla, kamalat ilmavaivat 24/7 ja muutenkin heikko olo. Tarkoituksena oli syödä kuukauden kuuri loppuun, mutta taas joudun keskeyttämään, kun suoliston kunto ei kestä.
Onko kellään samoja kokemuksia? Näitä terveyttä edistäviä bakteereja luulisi voivan syödä vaikka kuinka, mutta ei. Käytän joskus Gefilus-mehuja ja niistäkin saattaa tulla vastaavia vaikutuksia, joskin onneksi hieman lievempinä.
Vatsa sekaisin maitohappobakteereista
9
8300
Vastaukset
- pierupete :-)
Tere!
Kannattaa pitää taukoa. Minä kärsin ripulista ja söin maitohappobakteereja täällä annettujen linkkien mukaan, en tehnyt virheitä... äsh, ripuli vain jatkui ja jatkui. Ruokavaliota en muuttanut ja lopetin maitohappobakteerit ( vain activia - jugurttia käytän, joskus gefiluspiimää ) jolloin huomasin vatsan rauhoittuvan ja olon helpottavan. Ripuli ( 5 kk ) alkaa olla nyt pois.
Tiedän saavani maitohappobakteeri - linkittäjät varpailleen ja suuttumuksesta niskakarvat pystyyn mutta sanon näin perstuntumalla, että pidä taukoa maitohappobakteereista.
Aurinkoisin kevätterveisin pierupete :-)Kannattaa aloittaa jopa varovasti, kun ei tiedä suolistonsa kuntoa. kaikki muutokset vaikuttavat, ja yksilöllisesti.
- ei tuoteselostetta
Vain annettu tieto: kasviskuorilo, mitkä on täyteaineita sitten. Pusseissa,5 eri hedelmäkuitua (ananas, appelsiini, omena, papaija, sitruuna)
- luonnollisuus kunniaan
Kantsii lopettaa heti nuo kapselit.
Osta vaikka hapanmaitotuotetta, joista saa luonnollisia bakteereja eikä tule vatsavaivoja.
Molkosan on yksi hyvä vaihtoehto.
Tolonen myy muutenkin ihan moskaa. kertoi minulle kerran maitohappobakteereista, että niistäkin voi tulla ripuli, ku onhan ne bakteereja. Yleensä ne on vielä eläinperäisiä.
- Oiva Rutanen
elävillä-luonnollisilla bakteereilla, mitä meidän limakalvoilta löytyy luonnostaankin, oli ne sitten ihmis-, tai eläinperäisiä, et voi saada aikaan minkäänlaista nekatiivista. Mutta se vaatii juuri sitä, että syöt juuri samoja kolmea tärkeintä bakteeria. Olen pudottanut listalta juuri sellaiset tuotteet, joka on-
1.Synteettinen,
2.Tehty ilmiselvästi rahastus tarkoituksessa, esim yksi kapseli sisältää vain 0,8'miljardia bakteeria,
3.Sisältää väärät bakteerit.
Linkissä lisää-
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Maitohappobakteeri.html
Suosittelen noita mh-bakteereita vähintään 12'kk.tta. - Raffinement
Tolosen kapselit eivät ole samaa tavaraa kuin mitä eräs kirjoittajista oli netistä löytänyt. Nämä ovat uusi tuote, jossa tuntuisi olevan juuri noita hyödyllisiä bakteerilajeja. Vuorokausiannos on 0,4 miljardia mhb:tä, eli ilmeisesti ei kuitenkaan riittävä.
Selitystä vatsan kupruilulle en ole kuitenkaan vielä löytänyt, sillä vatsa toimii muulloin kohtuullisen hyvin. Etsintä siis jatkuu... - Oiva Rutanen
Raffinement kirjoitti:
Tolosen kapselit eivät ole samaa tavaraa kuin mitä eräs kirjoittajista oli netistä löytänyt. Nämä ovat uusi tuote, jossa tuntuisi olevan juuri noita hyödyllisiä bakteerilajeja. Vuorokausiannos on 0,4 miljardia mhb:tä, eli ilmeisesti ei kuitenkaan riittävä.
Selitystä vatsan kupruilulle en ole kuitenkaan vielä löytänyt, sillä vatsa toimii muulloin kohtuullisen hyvin. Etsintä siis jatkuu...http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Maitohappobakteerituotteet,_oikeat_bakteerit_sisaltavat.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1827658Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa903754"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1293656Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma872950Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.472476Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1182468- 1362014
- 611456
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a591352Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3811343