http://www.hs.fi/keskustelu/Eritaustaiset naapurit riitelev%E4t yhteisist%E4 tiloista ja erilaisista tavoista/thread.jspa?threadID=113241&tstart=0&sourceStart=60&start=80
"Maahanmuuttajat ovat osa Suomea, joten tähän ketjuun ei hyväksytä vastauksiksi kommentteja, joissa ehdotetaan ongelman poistamista maahanmuuttoa rajoittamalla."
Tähän loppui Hesarin tilaaminen. Nyt ei saa olla enää edes eri mieltä Hesarin kanssa.
"Maahanmuuttajat ovat osa Suomea, joten tähän ketjuun ei hyväksytä vastauksiksi kommentteja, joissa ehdotetaan ongelman poistamista maahanmuuttoa rajoittamalla."
Tähän loppui Hesarin tilaaminen. Nyt ei saa olla enää edes eri mieltä Hesarin kanssa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hesarin sensuroimia mielipiteitä:
http://kullervokalervonpoika.wordpress.com/2008/04/23/vieraat-ja-isantavaki/
pois!, dorgaa, tämä on sitä vasemmiston tuomaa sosialidorgatiaa!, älkää IKINÄ äänestäkö vasemmistoa, jos haluatte vielä asua tässä maassa alkuperäisväestönä!
oikeiston mailmaan pakottaman globalisaation seurausta, ja lisää tulee, kun oikeisto on vallassa, EK:n johtaja Fagernäs huutaa kuinka tarvitaan kiiereesti lisää ulkomaalaisia maahan(ulkomaalaisten avullaa kun saadaan palkkoja pidettyä alhaalla, NAIRU-talousteoriaa=uusliberalismia).
>Fagernäs korjaisi työvoimapulaa myös kehittämällä koulutusta, lisäämällä työvoiman liikkuvuutta, uudistamalla sosiaaliturvaa työn ottamista kannustavaksi ja helpottamalla maahanmuuttoa. Koulutuksessa hän lisäisi erityisesti ammattikoulutusta. Erityisen pettynyt hän on maahanmuuton esteiden hitaaseen poistamiseen.>
http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2008-04-24,104:2:535974,1:0:0:0:0:0:
kaikkien maailman sosiaalipummien pääsevän vapaasti Suomeen l. siinäpä onkin historiallinen juttu, kun äärioikeisto ja äärivasemmisto ajavat samankaltaista asiaa, joskin eri päämäärin!
Jospa ne töihin haalitut ja veroja maksavat mamut puolestaan elättävät loismamut.
Sitä pitää kantasuomalisten vaatia.
Itse olen valmis maksamaan veroja ainoastaan kantasuomalaisten hyväksi, olivatpa he sitten ihan minkälaisia hyvänsä!
Eikö saatana maasta löydy poliitikkoa joka lähtisi puolustamaan sananvapautta ja perusoikeuksia ja veisi Hesarin oikeuteen ennakkosensuurista? Tuohan pitäisi levittää uutisena Ruotsin ja Saksan lehtiin!
kuvaisi suomalaista keskustelukulttuuria :)
Hesarilla tosin on täysi oikeus tehdä tuolla tavalla, se johtuu siitä, että lehdet ja niiden nettipalstat toimivat julkaisuoikeus-lainsäädännön perusteella, samoin muuten nettipalstat, kuten suomi24:kin, saavat rajoitta mitä sivullensa päästävät.
En ole erityisen kova vastustamaan maahan muuttoa, mutta annan vaikka henkeni sananvapauden puolesta. Törkeää sananvapauden rajoittamista. Kyllä ihmisillä on oikeus mielipiteeseen.
Tuon rajoitustekstin takia en osta enää MITÄÄN kyseisen konsernin lehtiä.