http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200804237557842_ul.shtml
mukavaa että usa:n johdossa tuntuu pyörivän lähinnä yksinomaan sotahulluja
usa valmis maailmansotaan
12
527
Vastaukset
- ole ollut
selvää jo pitkän aikaa kun katsotaan puolustusbudjetin kuin myös ulkomaanpolitiikan suuntaa ja tapoja joilla sitä on hoidettu, kuin myös sitä miten sitä on pimitetty medioiden avulla niin suomessa kuin muissakin länsimaissa ;)
olemme olleet vain hyödyllisiä ääliöitä jotka ovat kustantaneet tämän mahdolliseksi antamalla lainaa sun muuta resurssia sinnepäin, sen verran mitä USA ikinä ei kye maksamaan. Me itse maksamme USA:n sotkut ostamalla USA:lta öljyt tulevaisuudessa, vielä kovempaan hintaan ;))meidät kalutaan puhtaaksi luonnon resursseista vielä ;) käsittääkseni ole USA:n johdossa. Tutki faktat ennen kuin ryhdyt välittämään uutisia.
P.s. USA kirjoitetaan isoilla kirjaimilla.
P.p.s. Mitä tarkoittaa "lähinnä yksinomaan"?- ...
kirjoitetaanko sitten israel pienellä alkukirjaimella?
- ja..
eikös senaatti ole USA:n johtoa?
ja.. kirjoitti:
eikös senaatti ole USA:n johtoa?
johtaa Pohjois-Amerikan Yhdysvaltoja saman verran kuin yksittäinen kansanedustaja Suomea.
Mitä tarkoittaa "lähinnä yksinomaan"?
- nuole..
muslimien persettä.
Hillary on rautaa ja hänessä on munaa enemmän kuin esim. sinussa. - Tähden...
Tuskinpa USA lähtisi sotimaan Israelin tähden, kyllä sillä on omat edut siinä kiinni.
On kaksi syytä:
1. Öljy
2. Iran haluaisi irrottaa öljykaupan dollarista ja muutama muukin maa kannattaisi ajatusta. Sehän ei tietäisi hyvää muutenkin alamäessä olevalle dollarille. Voisi olla viimeinen niitti USA:n konkurssissa.
Luin jostakin hyvin perustellun kirjoituksen siitä, ettei Irakiin hyökkääminenkään johtunut terrorismista tai öljystä, vaan siitä, että Saddam oli jo ryhtynyt tuumasta toimeen dollarin irroittamiseksi ölykaupasta.- eri valuutoilla
Iran ei myy öljyä dollareilla. Ostajalle on sama millä valuutalla maksaa. Suomi ostaa öljynsä Venäjältä, tuskin maksaa dollareissa.
Irakiin hyökkääminen ei johtunut terrorismista tai oletetuista joukkotuhoaseista, Al Qaida ja Saddam olivat vihollisia. Syynä on öljy.
- Ehei!
Ainoastaan tuhoamaan Iranin. Ei se vielä maailmansota ole.
- iranissa
on monien eri maiden intressit kiinni, jotka eivät ole yhdensuuntaisia USA:n intressien kanssa.
Toiseksi, olet valmis omien tunteidesi, mitä maan kansaa kohtaan tunnet, tappamaan miljoonia ihmisiä, vaikket todella edes tunne heitä, vaan tiedät "heistä" vain sen, mitä media on tahtonut sinulle kertoa.
- on hullu
ja pihalla.
- loppuun.
Jos Luit IS Hilaryn mielipiteen loppuun, niin se oli vasta varoitus. Mitä seuraa jos Iran toteuttaa uhkauksensa tuhota Israel. Ja Iran on useasti luvannut tehdä sen. Kyllä Irani on se todellinen uskonnolis fanaattisten sotahullujen paritiisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901945
- 1131053
- 104991
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20747- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42598Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä29590Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481