Amerikassa 30 miljoonaa ihmistä leipäjonossa

Eli leipäjonot kasvavat sielläkin kovaa vauhtia, kun elintarvikkeiden hinnat nousee, kuten Suomessa. Lähde. Taloussanomat
6279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kun katsot sitä laahustavaa joukkoa niin tuliko ollenkaan mieleen että olis ne täälläkin jonossa sama sakki. 10% väestä ei saa aikaan ruokaa mutta piikkeihin ja dokaamiseen riittää aina. Joukossa voi olla muutama oikeesti kusessa oleva mutta suurin osa on itse aiheuttanut kurjuutensa. Paskasta ei saa timanttia vaikka kuinka hiois.

Äänestä
  • Joko provoilet tai olet aikas tyhmä.

    Huomaatko edes mikä ristiriita lauseessasi "Joukossa voi olla muutama oikeesti kusessa oleva mutta suurin osa on itse aiheuttanut kurjuutensa" on? Kurjuus ei siis ole kurjuutta tai kusessa olemista, jos sen on itse aiheuttanut, vai? Jos ei ole mennyt rikkaisiin naimisiin tai on tahallaan saanut vaikkapa perinnöllisen sairauden tai muka omasta syystään palanut loppuun, niin on jotenkin epäoikeutetumpi kurjan statukseen kuin ne muutamat, jotka "ovat oikeesti kusessa"? Mielestäni kurjassa asemassa oleva on kusessa, jos itse kokee olevansa. Ei kurjia voi jakaa eri ryhmiin sen perusteella kuka/mikä on mitäkin aiheuttanut tai mistä mitäkin on aiheutunut.

    Tiedänpä muuten montakin, joilla ei tosiaan riitä rahaa dokaamiseen. Eikä riitä bussilippuun, ruokaan, lääkkeisiin, omiin/lasten harrastuksiin jne.

    Äänestä

Meksikosta, Kuubasta, Nicaraguasta, Karibialta, Brasiliasta....outo yhteensattumako?

Äänestä

väestöstä. Mutta harvoin todellisuus pääsee otsikoihin., aivan samoin kuin suomessakaan. Kauniit asiat nostetaan riviin näkäsälle, siten että peittävät kaiken karmaisevan taakseen, jolloin sitä ei ole edes olemasaskaan kun ei sitä nähdä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kurjaa ja kauheaa kirjoitti:

Eli leipäjonot kasvavat sielläkin kovaa vauhtia, kun elintarvikkeiden hinnat nousee, kuten Suomessa. Lähde. Taloussanomat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu