tunnettu israelilainen poliitikko ja nobelin rauhanpalkinnon saaja sanoi hänessä tehdystä tv-ohjelmassa seuraavasti uskonnollista kiihkoilijoista:
"suvaitsemattomia on hyvin pieni määrä. heitä voi olla vain kymmenkunta mutta siitä huolimatta he voivat järkyttää tuhansien ihmisen elämää. tämä johtuu siitä, että suurin osa ihmistä kuuluu suvaitseviin, mutta eivät aina jaksa huomioida tai heitä ei kiinnosta riittävän tehokkaasti näitä suvaitsemattomia, jotka pitävät kovaa ääntä itsestään."
"jotenkin" tuntuu siltä että tuo peresin sanominen sopii loistavasti myös kuvamaan tämän palstan tunnelmia. vai mitä mieltä olette?
shimon peres.
12
386
Vastaukset
- Marumalli
Minä en ymmärrä mitä tarkoitat palstan tunnelmalla? Sotaisaako?
Sanoiko Peres millä tavalla tämä suvaitsemattomien joukko järkyttää enemmistön elämää?
Keitä nämä suvaitsemattomat uskonnolliset kiihkoilijat ovat israelilaisen mielestä? Jos hän tarkoitti muslimeja, sinä ainakin tarkoitat helluntailaisia? Millä tavalla siis helluntailaiset voivat järkyttää tuhansien elämää? Hehän eivät heittele pommeja eivätkä tee itsemurhaiskuja.
Puuttuuko tästä muuten jokin sana: "heitä ei kiinnosta XX riittävän tehokkaasti näitä suvaitsemattomia, jotka pitävät kovaa ääntä itsestään."- umpi-hetero
kuin raamattua niin tajuaisit että Jitzhak Rabinin murhasivat äärijuutalaiseen järjestöön kuuluva henkilö joka vastusti rauhanprosessin etenemistä. sinulla ei siis ole hajuakaan siitä että israelissa toimii myös juutalaisten puolella ääriuskovaisia ryhmiä, jotka suhtautuvat rasistisesti islamin uskoisiin?
itse olen myös varma, että jos suomi olisi islamilainen maa, niin täällä nimenomaan äärihelluntalaiset kuulusivat silloin al quidaan. perusteluksi riittää tämän palstan heidän kirjoittelunsa, jotka ovat täynnä vihaa ja suvaitsemattomuutta kaikea toisuskoista kohtaan.
hyvä esimerkki tästä on suhde homoihin tai vaikka heitto siitä että ei-uskovaisille opettajille tulisi antaa potkut. lisäksi kaikkeen tuohon liittyy pinnallinen tieto historiasta ja yhteiskunnassa vaikuttavista voimista. he ovat massa, jonka taitava ja yksinkertaistava puhuja voi manipuloida lähes mihin tahansa uskonnon nimissä. - erehtynyt
umpi-hetero kirjoitti:
kuin raamattua niin tajuaisit että Jitzhak Rabinin murhasivat äärijuutalaiseen järjestöön kuuluva henkilö joka vastusti rauhanprosessin etenemistä. sinulla ei siis ole hajuakaan siitä että israelissa toimii myös juutalaisten puolella ääriuskovaisia ryhmiä, jotka suhtautuvat rasistisesti islamin uskoisiin?
itse olen myös varma, että jos suomi olisi islamilainen maa, niin täällä nimenomaan äärihelluntalaiset kuulusivat silloin al quidaan. perusteluksi riittää tämän palstan heidän kirjoittelunsa, jotka ovat täynnä vihaa ja suvaitsemattomuutta kaikea toisuskoista kohtaan.
hyvä esimerkki tästä on suhde homoihin tai vaikka heitto siitä että ei-uskovaisille opettajille tulisi antaa potkut. lisäksi kaikkeen tuohon liittyy pinnallinen tieto historiasta ja yhteiskunnassa vaikuttavista voimista. he ovat massa, jonka taitava ja yksinkertaistava puhuja voi manipuloida lähes mihin tahansa uskonnon nimissä.Oikaisen sinua, ei poikalapsi kuulu helluntalaisiin.
- edgar h
Hooweri tai mikä homo se on ja sit poikalapsi ja muut kun on niin ehdottomasti hellareita vastaan.
Tuntuu että ne jotka vastustaa uskonasioita on suvaitsemattomia ja ehdottomia.
Pelottavia ja ties mihin vielä ryhtyvät? - huomannut
Jo Hitleristä lähtien, että fanaattiset uskon vastustajat pitää pysäyttää alkuunsa.
Jeesuksen Messiaakseen, jos vaan elää kun Jeesus tulee, silloin hänenkin mieli muuttuu.
* Jos nyt ylipäätään voidaan verrata tuohon hänen arvioonsa, hän puhuu terroristeistä. tai vastaavista, tuskin mistän uskonyhteisöstä.
* Eikä voi verrata muutenkaan, koska suomessa ei ole vastaavaa tilannetta kuin israelissa, jossa tunteet käy kuumina.
* Että ei sun teoriasi oikein nyt stemmaa palstan kirjoittajiin, jos ei oteta sinua ja poikalasta ja Pekua ja J.Edgadia, jotka terrorisoitte palstan uskovia enemmän kuin lakisallii! Hupsis! Keikahti sinnepäin!- umpi-hetero
kuka murhasi israelin pääministeri Jitzhak Rabinin marraskuun 4. vuonna 1995? siis mihin ryhmittymään hän kuului?
umpi-hetero kirjoitti:
kuka murhasi israelin pääministeri Jitzhak Rabinin marraskuun 4. vuonna 1995? siis mihin ryhmittymään hän kuului?
* Tai hamasin konnat, onhan noita israelin vihaajia sen ympäristö täynnä. Mitä sitten?
- to...
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Tai hamasin konnat, onhan noita israelin vihaajia sen ympäristö täynnä. Mitä sitten?
äärioikeistolainen.
- umpi-hetero
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Tai hamasin konnat, onhan noita israelin vihaajia sen ympäristö täynnä. Mitä sitten?
tunnet jumalan valitun kansa historiaa? siis vielä huonommin kuin ihmisen anatomiaa? sinähän tässä joku aika sitten väitit että naisella on yksi kylkiluu vähemmän kuin miehellä. ja vieläkö muuten uskot siihen että "eheytit" koirasi homostelusta? vai oliko se joku muu samaan kategoriaan kuuluva hihhuli?
murhan teki ääriuskonnolliseen puolueeseen kuulunut juutalainen, joka vastusti rauhaprosenssia israelin ja palestiinalaisten välillä. tuolta löytyy lisää tietoa:
http://www.icej.fi/vanha/historia.htm
ja tuolta:
http://www.hs.fi/juttusarja/palestiina/artikkeli/Itsehallinnon laajentaminen ja Jitzhak Rabinin murha 1995/1135228341080
- tunnistaa
itsesi?
VOIPI OLLA KAKSI MUUTAKIN, JOIHIN KUVAILU SOPII. sana 'perse' alkuisin aramealaisesta sanasta peres = repeämä?
1. Moos. 38:29
"Mutta kun hän sitten taas veti kätensä takaisin, katso, silloin tuli hänen veljensä ulos; ja kätilövaimo sanoi: »Minkä repeämän oletkaan reväissyt itsellesi!» Ja hän sai nimen Peres."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455140Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1241643Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151479Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "501406- 141205
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4111081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76999Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60827No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol16827