Koska auto on "liikaa ajettu"?
Liikaa ajettu?
11
1507
Vastaukset
- ola
no miltä tuntuu esim.250000/vuosi
- Anonymus
Mikäs mersu nyt liikaa ajettu olisi... Joskus tulee vastaan liian vähän huollettuja tai liian harvoin ruostesuojattuja mutta ei nekään liian paljon _ajettuja_ ole olleet...
- Nyrkkisääntö
Iskutilavuus litroina kertaa 100 000 km alkaa olla hälyttävä määrä moottorille keskimäärin.
Tietenkin mallikohtaisia eroja on, tottakai - ja riippuu myös käytöstä.
Yleensä n. 200 - 300 tkm saattaa alkaa aiheuttamaan harvinaisempiakin/kalliimpiakin ongelmia.- Pena
Kaavasi oli suosittu ja hyvä nyrkkisääntö 60-luvulla. Sen jälkeen moottorit, voiteluaineet ja polttoaineet ovat kehittyneet huimasti. Nyt kaavasi voi unohtaa, sillä on kuriositeettiarvo.
- Oon ymmällä
Miten joku käyttötavara voi olla liikaa
käytetty?
Mielestäni ne ostetaan käytettäväksi ja
sitä parempi, mitä tehokkaampaa käyttö on,
käyttötuntihinta sitä edullisempi, mitä enemmän
tuote on käytössä, parasta on 3 tuuri käytössä
olevat laitteet......!!!!!!- aatu
ostaisitko esim.1/2 vuotta vanhaa pesukonetta melkein uuden hinnalla,jos se on käynyt koko ajan yötä-päivää ja olisi päältä kuin uusi.ajattele vähän.
- Oon ymmällä
aatu kirjoitti:
ostaisitko esim.1/2 vuotta vanhaa pesukonetta melkein uuden hinnalla,jos se on käynyt koko ajan yötä-päivää ja olisi päältä kuin uusi.ajattele vähän.
Eihän kirjoituksessa ole puhuttu sanaakaan
rahasta ennen "arvon" kirjoittajaa!
Laitanpa tähän siis lopulliset totuudet:
"Ei ole olemassa esim. huonoja autoja",
sensijaan monesti on "väärin hinnoiteltuja"
tuotteita, tässä lauseessa esimerkkinä autot!
Juttuhan on niin yksinkertainen, että jos
kilon sokeri paketti maksaa 10 euroa,
niin 400g sokeria maksaa 4 euroa.
Ja kumpikin on tehnyt yhtä hyvät kaupat, on sitten
ostanut kilon tai tuon 400g.
Tavara on aina hintansa arvoista oikein hinnoiteltuna.
50 euron autokaan ei ole huono, siinähän on monesti jo akku ja renkaat, joiden arvo tekee
tuon 50 euroa.
Jos joku ostaa 50 euron auton ja pettyy, jos se
jättää välille euroopan ympärysmatkalla, niin
kenties ei ainakaan voi syyttää myyjää, että
kun myi niin "huonon" auton, sensijaan ostajaa
vois kehua "seikkailumieltymyksen" oikeasta
ymmärtämisestä!!!!!!
- 323
Jos Mersulla on ajettu 500tkm, Toyotalla 400tkm, Bmw:llä 300tkm, VW:llä 200tkm, Opelilla 100tkm ja Ladalla 50tkm!!!...niin silloin noilla on ajettu jo liian paljon, jotta niitä kannattaa harkita ostettavaksi!
- lammas
mikäs sitten on liikaa mazda 323:lle? :)
- 323
lammas kirjoitti:
mikäs sitten on liikaa mazda 323:lle? :)
sitä en vielä tiedä, mutta nyt 177tkm ilman väsymisen merkkejä :) ...jos se 300tkm kestää niin hyvä juttu :)
...toivottavasti kukaan ei aivan liian tosissaan ota tuota alkuperäistä viestiä ;) - jerkku
mieti vähä ladallahan ajaa miljoonan helposti ja mulla sattuu olemaan ooppeli millä on ajettu 600tuhatta että pidä kersa suus kiinni ku et mitään tajua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14510820
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414135Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323612Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352664Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591582Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981577Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?741435Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396