Jospa uskovaiset on

4197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja monet muutkin uskovaiset, olemme sanoneet että Raamatun sanoma on tosi! Sitä en vaan millään tahdo käsittää, miten se joillekkin on niin vaikeeta ymärtää todeksi? Raamatun sanoma on totta, jokaista kirjainta myöden!

Äänestä
  • 1) mitkä olivat jeesuksen viimeiset sanat ristillä?

    2) uskotko että aasi puhuu? oletko tavannut tälläistä aasia?

    3) voiko aurinko "seistä" aloillaan" onko maailma siis sittenkin geosentrinen eli maakeskeinen?

    4) onko maailma sinusta "lätty" eikä pallo? jos maa on kuitenkin pallo, niin miksi sitten raamatussa puhutaan "maan piiristä" ja siitä kuinka "maa seisoo tukevasti paikoillaan"?

    5) tapaatko sinä kastella kukkia merivedellä? jos et tapaa, niin miten ihmeessä maan päällä kasvavat kasvit ja niiden siemet kestivät vedenpaisumuksen aika meriveden rasitukset? veden suolapitoisuus olisi tappanut ne.

    Äänestä

  • umpi-hetero kirjoitti:

    1) mitkä olivat jeesuksen viimeiset sanat ristillä?

    2) uskotko että aasi puhuu? oletko tavannut tälläistä aasia?

    3) voiko aurinko "seistä" aloillaan" onko maailma siis sittenkin geosentrinen eli maakeskeinen?

    4) onko maailma sinusta "lätty" eikä pallo? jos maa on kuitenkin pallo, niin miksi sitten raamatussa puhutaan "maan piiristä" ja siitä kuinka "maa seisoo tukevasti paikoillaan"?

    5) tapaatko sinä kastella kukkia merivedellä? jos et tapaa, niin miten ihmeessä maan päällä kasvavat kasvit ja niiden siemet kestivät vedenpaisumuksen aika meriveden rasitukset? veden suolapitoisuus olisi tappanut ne.

    Minäkin tungen vastaamaan ennen nukkumaanmenoa, vaikka tunnen sinua jo sen verran, että tiedän tämän turhaksi. Tykkään kuitenkin keskustella Raamatusta ja kysymyksesi on mielenkiintoisia. Teikäläiset on joskus jopa hauskojakin kuten mekin olemme teidän mielestä. Toivottavasti Il-mari ja muutkin vastaavat.
    1) Uskon, että Johannes joka aina kaikkialle seurasi Jeesusta, oli lähinnä ristiä ja kuuli sen kaikkein viimeisimmän ehkä jo hiljaisella äänellä sanotun sanan: "se on täytetty".
    2) Aasin puhuminen on melkoinen ihme, aasi puhui kuitenkin ihan asiaa ja Bileamin tilanne oli muutenkin hyvin erikoinen. Uskon, koska se lukee Raamatussa, mutta lienee ainoa tapaus! Muutoin en usko aasin osaavan puhua jos joku tulee väittämään.
    3) Aurinko pysyy kyllä aloillaan edelleenkin, mutta maapallon pyörimisliike taisi pysähtyä. Jumala, joka sen loi pyörimään voi sen myös pysäyttääkin. Tuon ajan ihmiset eivät tienneet pyörimisestä ja kirjoittaja kertoo asian siten kuin hän sen ymmärsi. Tässä ei ole Jumalan ilmoitusta ihmiselle, vaan kerrotaan historiallista tapahtumaa, sekä luonnonilmiötä
    4) minä tiedän maapallon olevan pyöreä. Nyt en tiedä mistä raamatunkohdasta puhut, mutta vastaus kuten edellä.
    5) Kun tulee äkillinen tulva, kaikki hautautuu vyöryvän maakerroksen alle, näin myös kasvit siemenineen. Kaikkea ei tulvavesi huuhtonut mukanaan, ja meri ei tulvinut vaan taivas ja "syvyyden lähteet". Noita lähteitä joku on tulkinnut tulivuoriksi jotka purkautuessaan saivat maata suojaavan vesivaipan repeämään alas. Ne vedet taivaanvahvuuden päällä. 1.Moos.1:6
    Tulva kesti 40 päivää ja yötä, sitten se alkoi laskea. Tiedämme miten kasvien siemenet hautautuvat lumeen ja jäähän talvikuukausiksi ja maan sulaessa ne ovat taas elinvoimaisia ja pian taimet ponnistavat liejusta ylös. Olen nähnyt niiden nousevan jopa kaupunkikivetyksenkin alta.

    Äänestä

siis raamatun ilmoitus on Jumalan ilmoitusta ihmiselle,että ojentautuisivat sen mukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sittenkin oikeassa kirjoitti:

http://koti.phnet.fi/petripaavola/Luonnoton_seksuaalisuus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu