Tullin sivuilla mainitaan, että ovat tilanneet Kuluttajatutkimuskeskukselta tutkimuksen käytettyjen ajoneuvojen markkinahinnoista. Tutkimus on valmis ja julkistettu tänään.
Tutkimusraportin saa netistä:
www.kuluttajatutkimuskeskus.fi
ja valikosta ajankohtaista...
Hintatutkimus
12
11524
Vastaukset
- Voe voe
Ja tutkimusta lukiessa ei jäänyt epäselväksi, kuka tutkimuksen maksoi ? Hehhehheh. "Sanonko kenen" saappaat tulivat ainakin kertaheitolla kiiltäviksi - niin useaan otteeseen "tutkimuksen" laatijat muistivat nuoleskella niitä.
Vanha totuushan sanoo, että tilastot saadaan näyttämään ihan siltä miltä halutaan. Sopivalla suodatuksella ja ongelmanasettelulla vaikka aivan päinvastaisia tuloksia.
Sen vuoksi tilastojen tulkinta pitäisi tapahtua aina täysin puolueettoman asiantuntijan toimesta. Näitä väritettyjä tilastoja riittää kyllä alalta kuin alalta. Ikävä vain, että tuokin tutkimus maksettiin minun (veronmaksajan) rahoillani.- Speed
koko tutkimusta?
Kannataisi lukea, ennekuin menee kirjoittelemaan pehmoisia.
Nimittäin: ko tutkimuksesta löytyy useita (ellei kymmeniä) kohtia, missä selvästi todetaan nykyisen automaattisen (4% 500) olevan monissa tapauksissa syrjivä (ei tosin aina).
Mielenkiintoista, mitähän tästä seuraa. Itse aion ainakin valituksissani viitata tuohon tutkimukseen. - juttu
Speed kirjoitti:
koko tutkimusta?
Kannataisi lukea, ennekuin menee kirjoittelemaan pehmoisia.
Nimittäin: ko tutkimuksesta löytyy useita (ellei kymmeniä) kohtia, missä selvästi todetaan nykyisen automaattisen (4% 500) olevan monissa tapauksissa syrjivä (ei tosin aina).
Mielenkiintoista, mitähän tästä seuraa. Itse aion ainakin valituksissani viitata tuohon tutkimukseen.Samaa mieltä Speedin kanssa. Tutkimuksessa on paljon mielenkiintoista ja nykyisen käytännön puutteita esittävää aineistoa. Näyttäisi todellakin siltä, että veroarvon määritys tapahtuu täysin yläkanttiin, koska esim. yksityisten myyjien tarjontaa ei ole otettu huomioon.
Sekin on mielenkiintoista, että keskimääräinen pyyntihinnoista annettu alennus pelkästään merkkiliikkeissä oli yli 8% (vrt 4% 500).
Kannattaisi siis tosiaan lukea eikä hutkia. - puolueeton
Jos valtion kuluttajaviranomainen ei ole puolueeton asiantuntija, niin kuka sitten.
Sinä vai? - Joo
Speed kirjoitti:
koko tutkimusta?
Kannataisi lukea, ennekuin menee kirjoittelemaan pehmoisia.
Nimittäin: ko tutkimuksesta löytyy useita (ellei kymmeniä) kohtia, missä selvästi todetaan nykyisen automaattisen (4% 500) olevan monissa tapauksissa syrjivä (ei tosin aina).
Mielenkiintoista, mitähän tästä seuraa. Itse aion ainakin valituksissani viitata tuohon tutkimukseen.juuri herättikin minunkin ärtymykseni, että koko epäkohta painettiin villasella ja mitätöitiin. Tuon perusteella voi vähennystä ehkä rukata pari prosenttia ja siinä koko tutkimuksen lopputulos. Sitä tuolla tutkimuksella ajettiin varmastikin takaa. Todelllisuudessa kymppitonnin hintaluokkaa olevien, prikulleen samanlaisten autojen hinnat saattavat seilata /- useita tonneja riippuen ostatko sen pitäjämäen Veholta vai Tahvanaisen Tanelilta Sallan Miettusenkylästä. Tutkimuksessa olisi pitänyt painottaa otannan epätarkkuutta ja rajoittumista vain tietyn tyyppisiin hintalähteisiin. Oli se tämä tutkimuskin kuitenkin jonkinlaista edistystä ja sillä voi muutaman sentin saada verosta pois.
- Joo
puolueeton kirjoitti:
Jos valtion kuluttajaviranomainen ei ole puolueeton asiantuntija, niin kuka sitten.
Sinä vai?Siinähän vilahti jo kaksi sanaa, jotka ilmaisivat ettei tuon tutkimuksen tekijä ole puolueeton. Eihän tuo laitos edes väitä olevansa puolueeton vaan kallistunut melko jyrkästi tutkimuksen maksajaan päin. Siitä huolimatta tulos asettaa keskiarvoalennukset kyseenalaiseksi, mikä on tietenkin mahtava juttu. Veronmaksajan kannalta siis.
- Speed
Joo kirjoitti:
juuri herättikin minunkin ärtymykseni, että koko epäkohta painettiin villasella ja mitätöitiin. Tuon perusteella voi vähennystä ehkä rukata pari prosenttia ja siinä koko tutkimuksen lopputulos. Sitä tuolla tutkimuksella ajettiin varmastikin takaa. Todelllisuudessa kymppitonnin hintaluokkaa olevien, prikulleen samanlaisten autojen hinnat saattavat seilata /- useita tonneja riippuen ostatko sen pitäjämäen Veholta vai Tahvanaisen Tanelilta Sallan Miettusenkylästä. Tutkimuksessa olisi pitänyt painottaa otannan epätarkkuutta ja rajoittumista vain tietyn tyyppisiin hintalähteisiin. Oli se tämä tutkimuskin kuitenkin jonkinlaista edistystä ja sillä voi muutaman sentin saada verosta pois.
se tutkimus kokonaan ja ymmärryksellä (toivottavasti löytyy). Siinähän nimenomaan teilataan koko nykyinen systeemi epäoikeudenmukaisena. En voi mitenkään ymmärtää, että, koska tulli maksoi, niin tuloskin olisi heidän mukainen. Tuloshan oli juuri päinvastoin.
Edelleen odotan mielenkiinnolla, mitä tästä seuraa = veropäätöksiin!
PS jos odotit, että tutkimuksen olisi pitänyt osoittaa, että koko nykyinen homma on 100 % perseestä, niin uni seis - käytäntönsä
Joo kirjoitti:
juuri herättikin minunkin ärtymykseni, että koko epäkohta painettiin villasella ja mitätöitiin. Tuon perusteella voi vähennystä ehkä rukata pari prosenttia ja siinä koko tutkimuksen lopputulos. Sitä tuolla tutkimuksella ajettiin varmastikin takaa. Todelllisuudessa kymppitonnin hintaluokkaa olevien, prikulleen samanlaisten autojen hinnat saattavat seilata /- useita tonneja riippuen ostatko sen pitäjämäen Veholta vai Tahvanaisen Tanelilta Sallan Miettusenkylästä. Tutkimuksessa olisi pitänyt painottaa otannan epätarkkuutta ja rajoittumista vain tietyn tyyppisiin hintalähteisiin. Oli se tämä tutkimuskin kuitenkin jonkinlaista edistystä ja sillä voi muutaman sentin saada verosta pois.
Toivotaan, että tutkimus johtaa tullia muuttamaan kaavamaiset alennuksensa suuremmiksi joko itseoikaisuna tai tuomioistuimen kautta määrättynä, ettei verotus olisi syrjivä...
- HOj
laitoin tekstin kokonaan:
---
Auton keskihinnasta ei voi määrätä luotettavasti veroa
Kuluttajatutkimuskeskus on selvittänyt käytettyjen autojen hintahajontaa osana kiivaana pulppuavaa autoverokeskustelua.
Tutkimuksen mukaan ominaisuuksiltaan hyvinkin samankaltaisista ajokeista pyydetään erilaisia hintoja. Sen vuoksi autoveron määrääminen pelkän keskihinnan perusteella ei kohtele autonostajia tasapuolisesti, vaan veroa määrättäessä pitäisi laskea mukaan myös oikean suuruinen vähennys.
Kuluttajatutkimuskeskus huomauttaa, että tullin käyttämä tilastollinen arvonmääritys tuottaa määritelmällisesti keskimäärin oikeita arvoja. Sitä vastoin yksiselitteisen oikeita arvoja ei pystytä tilastollisesti määräämään.
Tutkimuspäällikkö Ville Aalto-Setälä arvioi, että jopa puolet Suomeen tuodun käytetyn auton ostajista voi joutua maksamaan liikaa veroa.
- Jos tulli määrittelee Suomeen tuodulle käytetylle autolle keskihinnan ja määrää sen perusteella veron, niin ehkä noin puolet joutuu maksamaan veronsa liian korkeaan arvoon perustuen, Aalto-Setälä huomauttaa.
STT- minä
Mitä Eu ja KHO painotti!
EI YHDESSÄKÄÄN TAPAUKSESSA SAA TAPAHTUA SYRJINTÄÄ!
- puolueeton
Markkinahinnasta pitää vähentää tutkimuksen mukaan 20% jotta tuojat eivät joutuisi eriarvoiseen asemaan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- vaihdella
Mielestäni tutkimuksen mukaan eri hintaisista ja eri ikäisistä autoista pitäisi tehdä eri suuruiset vähennykset markkinahinnasta.
Vähennystä pitää tehdä kaikkiaan kolmesta syystä:
- merkkiliikkeiden pyyntihintojen hintahajonta
- pyyntihinnoista annettu alennus
- yksityisten myyjien halvemmat hinnat
Nythän tulli ilmeisesti myöntää kaikista sen 4 % ja 500 euroa. Eli alennuksen pitää olla suurempi ja perustua tutkimustuloksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996074
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv973049Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282853Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262115Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774