Kannattaa

stopata....

...autonvaihtoaikeet ellet ole rahamies. Jos olet tavis-palkansaaja, niin harkitse kunnolla!

Faktaa on se, että palkkatulosta jatkossa yhä suurempi siivu menee muuhun elämiseen. Ruuan hinta jatkaa kovaa nousuaan, sen huomaa jokainen kun käy kaupassa. Sähkönhinta, yhtiövastikkeet ja lainankorot nousevat. Monien talojen vuokratonttien hintoja korotetaan jopa triplasti ensi vuodeksi pk-seudulla, ja tietää korotusta yhtiövastikkeisiin. Polttoaineen hinnat nousevat kesäksi, ja raju nousu on vasta edessä muutaman vuoden sisällä kun öljy ei enää riitä Kiinan, Intian ja USA:n tarpeisiin. Tietullit ja niistä johdetut kilometrimaksut tulevat yksityisautoille. Autojen tehdashinnoissa on korotuspaineita, ja palkkaratkaisut nostavat myös automyyntikuluja ja huoltojen hintoja edelleen. Teollisuus irtisanoo jatkossakin yhä enemmän porukkaa, etenkin paperiteollisuus ja it-teknologiapuoli, mutta myös metalliteollisuus tuotannon siirtyessä halpamaihin.

Siis: harkitse tarkkaan mitä teet! Jos otat tiukan autorahoituksen/lainan, niin voi olla ettei pelivaraa jääkään jatkossa muuhu elämiseen hintojen noustessa rajusti.

3

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ota vastaan

      kannattaako ton vuodatuksen jälkeen enää elää? olet kuten muutkin maalaiset,eli jos joku on jossain yhteydessä jotain typerää ehdottanut,niin se on sulla heti totta ja toteutuu!
      on sulla mielikuvitusta!meillä muilla on toivoa ja voidaanhan noita visioita ohjailla,että ne menis järkevästi,kun noi sun visios oli suoraan maailmanlopun oppikirjasta! muistakaa SUOMALAISET voimmehan itse myöskin vaikuttaa? vai voimmeko???
      vai miten se oli?

    • ölköklj

      Lisäksi autoliikeet myyvät vanhaa tekniikkaa.
      Eli Diesel ja Bensa.
      Mitään järkeä ei ole ostaa uutta vanhan tekniikan autoa.
      Koska polttoaineiden hinnat tulevat nousemaan ennätyskorkealle, niin autonvaihto saa jäädä tekemättä.
      Yritä myydä näitä bensa/Diesel autoja pois, kun sähköautot yleistyvät.
      Veikkaan, että ostajia ei ole.

      Myös koko autovero tulee poistumaan muutamassa vuodessa.

    • 407 sw

      Näin se on nähtävä.Olet oikeassa.Toivottavasti moni ihminen miettii asiaa.Nyt on tulossa pulaaika.Ei kannattaisi satsata semmoseen,mikä ei tuota mitään.Pitäis malttaa mielensä.Tai muutaman vuoden päästä rahamiehet ostaa,hinnalla millä ne haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2233
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      2131
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1847
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1524
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1417
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      565
      1216
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1018
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      353
      959
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      949
    Aihe